Sosyal medyadan Kaymakam'a ulaşıp kızını okula kavuşturdu

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yaşayan ve bedensel engelli kızını yolun bozuk olması nedeniyle servis aracı ile okula gönderemeyen anne, sosyal medya üzerinden ulaştığı Kaymakam Deniz Pişkin'den yardım istedi.

  • 340
Sosyal medyadan Kaymakam'a ulaşıp kızını okula kavuşturdu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yol sorunu nedeniyle servis aracının evinden alamadığı ilkokul ikinci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki bedensel engelli Hümeysa Korkmaz, yolun yapılmasının ardından okuluna kavuştu.

Suluca köyünde yaşayan Hümeysa Korkmaz'ın annesi Hatice Korkmaz, sosyal medya üzerinden Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin'e ulaşarak, yolun kötü durumda olması nedeniyle servis aracının evlerine gelmediğini, 3 haftadır çocuğunu okula gönderemediğini bildirdi.

Bunun üzerine köye giden Pişkin, yolun bozuk olan bölümünde incelemede bulundu. Daha sonra Korkmaz ailesini evlerinde ziyaret eden Pişkin, yolun yapılması talimatını verdi.

Yürütülen çalışma ile servis aracının gitmesine engel olan yol, iş makinesi ile düzelterek kullanılabilir hale getirildi.

Küçük çocuk, evinin önüne gelen araçla Şehit Murat Çökmez İlkokuluna götürülerek 3 hafta gecikmeli de olsa eğitim almaya başladı.

"Her çocuğun okula gitme hakkı var"

Kaymakam Pişkin yaptığı açıklamada, çocukların okuma hakkının hiçbir şekilde ellerinden alınamayacağını vurguladı.

Ailenin kendisine daha önce ulaşması durumunda sorunun şimdiye kadar çözülmüş olacağına işaret eden Pişkin, "Yürüme engelli bir çocuğumuz, okuldan mahrum kalması düşünülemez. Böyle bir duruma asla seyirci kalmayız. Her çocuğun okula gitme hakkı var. Hümeysa'nın da heyecanını söndürmeyelim. İlla yol değil, başka türlü Hümeysa ile ilgili sorun olursa da çözmeye çalışırım." ifadelerini kullandı.

Anne Hatice Korkmaz da yol sorunu nedeniyle geçen yıl yaklaşık 800 metre mesafeyi çocuğunu kucağında taşıyarak aştığını anlattı.

Kızının yürüme engelli olduğuna dikkati çeken Korkmaz, "Okul servisi evimizin önüne kadar gelemediği için çocuğumu okula gönderemedim. Çocuğum sağlıklı yürüse zaten ben kendim indiririm servise kadar. Kışın karda çamurda çok zor oluyor servise kadar götürmek. Kaymakamımıza sosyal medya üzerinden ulaştım. Sağ olsun, evimize geldi sorunumuzu çözdü." dedi.

Hümeysa'nın tedavisinin devam ettiğini aktaran Korkmaz, "Geçen yıl okula ikinci dönem başlamıştık tedavileri yüzünden. Bu sene de yol sorunu yüzünden 3 hafta geç başladık ama sorunlarımız çözüldü. Tosya'mız için büyük şans olduğunu düşündüğüm Kaymakam beye ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Çok mutluyuz." diye konuştu.

Baba Ali Korkmaz da çocukları için çaba harcadıklarını dile getirerek, "Devletimizin işi zaten çok yoğun. Allah razı olsun. Hümeysa okumayı seviyor. Yazamadığı zaman 'başaramadım' diye ağlıyor." dedi.