Süreyya Ayhan, Alptekin'e Danışmanlık Davası Açtı.

Süreyya Ayhan Kop, Aslı Çakır Alptekin'e,Olimpiyat Şampiyonluğundan Kazandığı Gelirden Kendisine Düşen Payı Vermediği Gerekçesiyle Dava Açtı.

  • 662
 Süreyya Ayhan, Alptekin'e Danışmanlık Davası Açtı.
TAKİP ET Google News ile Takip Et

SÜREYYA AYHAN, ALPTEKİN’E DANIŞMANLIK DAVASI AÇTI 
ESKİ MİLLİ ATLET SÜREYYA AYHAN KOP, 2009 YILINDA YAPTIKLARI SÖZLEŞMEYİ BASINLA PAYLAŞTI 

SÜREYYA AYHAN KOP, ASLI ÇAKIR ALPTEKİN’E, OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞUNDAN KAZANDIĞI GELİRDEN KENDİSİNE DÜŞEN PAYI VERMEDİĞİ GEREKÇESİYLE DAVA AÇTI

SÜREYYA AYHAN KOP:
"KARŞILIĞINDA ŞAMPİYONLARDAN, TRANSFER ÜCRETLERİ VE REKLAMLARDAN KAZANDIĞI TÜM GELİRLERDEN PAY VERMESİ GEREKİYORDU BURADA ÖNEMLİ OLAN PARA DEĞİL VEFASIZLIK"
- "PARA İNSANI BU KADAR DEĞİŞTİRİYOR"

Aslı Çakır Alptekin’e, olimpiyat şampiyonluğundan kazandığı gelirden kendisine düşen payı vermediği gerekçesiyle dava açan eski milli atlet Süreyya Ayhan Kop, 2009 yılında yaptıkları sözleşmeyi basınla paylaştı. Sözleşme kapsamında 31 Aralık 2012 tarihine kadar Aslı Çakır Alptekin’e danışmanlık yaptığını belirten Süreyya Ayhan, “Karşılığında şampiyonlardan, transfer ücretlerinden ve reklamlardan kazandığı tüm gelirlerden pay vermesi gerekiyordu. Burada önemli olan para değil vefasızlık. Olimpiyatlardan sonra bir kere aramadı. Demek ki para insanı bu kadar değiştiriyor” dedi. 

Antalya’nın Aşağıkaraman köyündeki müstakil evinde eşi Yücel Kop ile açıklamalarda bulunan eski milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır Alptekin’in kazandığı gelirden kendisine düşen payı vermediği gerekçesiyle açılan davayla ilgili olarak, “Böyle bir şeyin olmasını istemezdik. Ama böyle olması gerekirmiş. Hukuki süreç başladı” dedi.

ABLA KARDEŞ İLİŞKİMİZ VARDI
Aslı Çakır Alptekin ile çok güzel 3.5 sene geçirdiklerini hatırlatan Kop, şöyle konuştu: “Özelikle Aslı’yla abla kardeş ilişkimiz vardı. Eşi ile iyi arkadaştık ve çok iyi bir ekip olduk. Söylenenleri aynen yaptılar. Çok zorluklardan geçtiler. Kolay yerden gelmediler. Ama bu zorlukları beraber göğüsledik. Şimdi refaha ulaştılar. Hakkıdır Olimpiyat Şampiyonu oldu. Çok büyük derece koştu. Benden sonra en iyi koşanlardan biri Aslı Çakır Alptekin’dir. O nedenle her şeyi hak ediyor. Ama bir vefasızlık örneği göstermeseydi. Gözümde çok daha büyük olacaktı. ‘Yiğidi öldür hakkını ver’ diye bir söz var. Biz bir emek verdik. Hakkımızı yemeyeceklerdi. Yine canları sağolsun. Artık hukuki süreç başladı. Gündem oluşturmak gibi bir çabamız da yok” 

ANLAŞMA İMZALADIK
Süreyya Ayhan Kop, aralarındaki sözleşme ile ilgili şu bilgiyi verdi: 
“2009 yılında bize gelip yardım istediler. Deneyimlerimizden faydalanmak istediler. Biz de ‘tabii ki’ dedik. ‘Biz size yardım edeceğiz’ dedik. Önce Aslı’nın branşını değiştirdik. Anlaşmaya, tanışmaya başladık.Çalışmalara başlamadan önce Uluslararası Sporcu Sözleşmesi'ni imzaladık. Bu sözleşmede, ‘Biz seni çalıştıracağız, Avrupa'da ve dünyada kazandıklarından emeğimizin karşılığını vereceksiniz’ dedik. Onlar da ‘Tamam’ dediler. Bu seneye kadar anlaşmanın gereklerine uydular ama olimpiyat şampiyonu olduktan sonra anlaşmanın gereğine uymadı.Uzun süre bekledik ve hukuki süreci başlattık.”
Kop, Aslı Çakır Alptekin’i beklemelerine rağmen bir gün olsun ziyaretlerine gelmediklerinden de dert yandı.

VEFASIZLIK
Aslı’nın antrenörü ve Süreyya Ayhan Kop’un eşi Yücel Kop, yaşananları tek kelimeyle ‘vefasızlık' olarak değerlendirdi. Aralarında en son şeyin para olduğunu ifade eden Yücel Kop, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslı, bize geldiğinde 3 bin engellide Türkiye'de derece yapmaya çalışan bir sporcuydu. Ekonomik zorluk içindelerdi. Geldiler çalışmalara baştık. ‘Avrupa ve dünyada ilk 3'e girdiğin zaman madalya aldığın zaman bizim emeğimizin karşılığını sizden alacağız’ dedik. Onlar da ‘Tamam’ dedi." 
Bu şekilde yola çıktıklarını anlatan Yücel Kop, şöyle konuştu: "3.5 yıl her gün antrenman yaptık. Her akşam geldim. 40 dakika onlarla çalıştım. Verdiğim antrenman programının sonuçlarını değerlendirdik. ‘İhsan'a antrenmanın nasıl geçtiğini soruyor, not alıyor, ertesi günün programını hazırlıyordum. Olimpiyat Şampiyonu olmadan önce aldığı ödüllerin yüzdesini bize yatırdı. Şimdi şampiyon olduktan sonra köşeyi döndü, kaçtılar. Vermek istemiyorlar. Aramızda uluslararası bir sözleşme var. Biz de ne yaptık. Hukuki süreç başlattık. İstemezdik böyle olmasını. 6 aydır sabırla bekledik. Bir sporcuyu alıyorsunuz en büyük başarı olan olimpiyat şampiyonluğuna yükseltiyorsunuz. Başka bir derece yok. Üzülsün kırılsın, kamuoyunda incinsin istemedik. 6 aydır sabırla bekledik. Sonuç yok” 

PARA İNSANI DEĞİŞTİRİYOR
Aslı'nın şampiyonluğunu bile kutlayamadıklarını hatırlatan Yücel Kop, şunları söyledi: “Biz Aslı’ya o kadar yakındık ki ama kucaklaşamadık, kutlayamadık. Telefonlar kesildi. Demek ki para insanları değiştiriyor. Bazıları diyor, ‘Siz olimpiyat şampiyonu oldu paramı bekliyorsunuz?' Hangi antrenör parasız çalışır. Ben eşimle çocuğumla emek verdim. Bilgi birikimimi verdim. Tecrübelerimi paylaştım. Eşine antrenörlük öğrettim. Emeğimizin hakkını alacağız bu bizim en tabii hakkımız. Vermezlerse hukuki yoldan alacağız” dedi.

SÖZLEŞME
Aslı Çakır Alptekin ile Süreyya Ayhan Kop arasında, 24 Aralık 2009 tarihinde yapıldığı iddia edilen 10 maddelik ‘Sportif Danışmanlık’ başlıklı sözleşmenin 10. maddesinde şu ibareler yer alıyor: 
“Danışman sporcudan temel bir ücret aylık olarak alır. Ayrıca sözleşmenin devem ettiği süre içinde sporcunun katıldığı spor müsabakalarından elde edeceği her türlü, armağan ödül ve prim ile kulüplerden elde edeceği transfer ücreti veya sporcu kimliği ile ilişkilendirilmiş reklam, sponsorluk vb anlaşmalardan elde edeceği tüm maddi değerlerin yüzde ()’i sporcu tarafından danışmana ödenir. Bu kapsama ulusal veya uluslar arası tüm yarışlar, Balkan Şampiyonası, Üniversiyad şampiyonası, Akdeniz Oyunları, Avrupa ve Dünya ile Olimpiyat Şampiyonaları ve Permit Grandprix ve Diamond Lig vs dahildir.” dedi.