Taekwondo için kritik yıl..

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu

  • 533
Taekwondo için kritik yıl..
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Taekwondo için kritik yıl

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu  bugün 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları için ana  spor dalı olarak 125. IOC Oturumda önerecekleri  25 spor dalı konusunda anlaştılar.Herkes ana listeden Taekwondo veya Modern pentatlonun çıkarılmasını beklerden sürpriz spor dalı güreş oldu..

25 spor dalı : atletizm, kürek, badminton, basketbol, boks, kano, bisiklet, binicilik, eskrim, futbol, jimnastik,halter, hentbol, hokey, judo, yüzmemodern pentatlontekvandotenis, masa tenisiatıcılık, okçuluk , triatlon, yelken ve voleybol.

Sekiz spor dalı ise Mayıs ayında  Rusya  St Petersburg 'ta Olimpiyat komitesi Yönetim Kuruluna sunum yapacaklar ve tekrar yarışacaklar.Buradan bir spor dalı daha 7 Eylülde yapılacak ana toplantıda komiteye teklif edilecek.Beyzbol, softbol, squash, karate, wushu, wakeboard gibi spor dalları yarışıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, hangi dalın oyunlara ekleneceği konusunda son sözünü Eylül ayında söyleyecek. Kulislerde dolaşan haberlere göre beyzbol, softbol ve squash favori gösteriliyor.

Yinede hiç bir şey kesin değil.Her şey Eylül ayında netleşecek...Buenos Aires'te  7 Eylül 2013 te yapılacak 125. Olimpiyat Komitesi toplantısında  ana sporlar belirlenecek.Bu toplantının formalite olduğu ve yürütme kurulunun kararının çıkacağı ifade edilse de yine deTaekwondoyu da önemli bir sınav bekliyor.
Kriterler arasında 
* Spor dalının evrenselliği.Her ülke tarafından kabul edilir olması .Belli bir ülkenin tekel ve kültürünü taşımaması.
* Seyirci açısından kabul edilir görselliği ve izlenirliği olması
* Dünya genelince güçlü bir federasyonu olması ve iyi yönetilmesi gibi şartlar var.

Taekwondo Olimpiyat komitesi direktifleri doğrultusunda çok ciddi değişimler yaptı. Londra'da başarılı bir organizasyon geçirdi. Dünyada popülerliği ciddi oranda arrtı.

Bu nedenle WTF yetkilileri ana spor dalı olma konusunda taekwondoya güvendiklerini ve oylamada başarılı olacaklarına inanıyorlar.