İsmet Iraz'ı kaybettik

Türk taekwondosu ve Türk sporunun duayen ismi İsmet Iraz'ı kaybettik.

İsmet Iraz'ı kaybettik
banner299

Böbrek ve solunum yetmezliği sebebiyle bir süredir İbn-i Sina Hastanesi’nde tedavi gören Taekwondonun ve Türk sporunun duayeni İsmet Iraz bu sabah 81 yaşında hayatını kaybetti.

İsmet Iraz için, Ankara'daki 19 Mayıs Spor Kompleksi içinde yer alan İsmet Iraz Taekwondo Spor Salonu önünde yarın saat 10.00’da tören düzenlenecek.

Iraz'ın cenazesi öğle namazına müteakip Karşıya Mezarlığına defnedilecek.

İSMET IRAZ KİMDİR ?

1936 Ankara doğumlu olan İsmet Iraz, Türkiye’de taekwondonun tanınması ve gelişmesi için büyük çabalar göstermiştir. İsmet Iraz döneminde taekwondo ülkenin en önemli branşlarından birisi haline gelmiştir. Sporculuğu döneminde çok sayıda başarı elde eden İsmet Iraz, 1982 yılında Milli Takım Antrenörlüğü görevine gelmiş ve başarılı çizgisini burada da sürdürmüştür. Türk taekwondocular, İsmet Iraz yönetiminde çoğu birincilik 50’nin üzerinde kupa aldı. 2 dünya, 1 dünya kupası, 30 Avrupa, 259 uluslararası müsabaka şampiyonu bu dönemde çıktı. Milli sporcular bu dönemde, Dünya şampiyonalarında 6 gümüş, 8 bronz, Dünya kupasında 1 gümüş, 3 bronz, Dünya oyunlarında 1 gümüş, 4 bronz, Avrupa şampiyonalarında 20 gümüş, 18 bronz ve uluslararası turnuvalarda 95 gümüş, 74 bronz madalya kazandı.

Türkiye Taekwondo Federasyonu Onur Kurulu Üyesi ve danışmanı olan İsmet Iraz, evli ve bir kız çocuğu babasıydı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner266