Tarım Fuarı Göz Doldurdu

Taşköprü 29. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali kapsamında düzenlenen Pompeiopolis Tarım, Hayvancılık Fuarı, büyük ilgi gördü.

  • 599
Tarım Fuarı Göz Doldurdu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’nin traktör ihtiyacını karşılayan 12 tane birbirinden büyük firmanın tanıtım TIR’ları ile katıldığı Pompeiopolis Tarım, Hayvancılık Fuarı’nda çok sayıda traktör, alıcı buldu. Taşköprü Pazaryerinde kurulan fuar alanında firmalar, tanıtım TIR’ları ile getirdikleri traktörleri tanıttı. Fuar boyunca yaklaşık 100 traktör satıldı. Satılan traktörlerin ise yaklaşık maliyeti 7 milyon TL civarında yer aldı. Ayrıca fuarda satılan traktörler arasında en büyük traktör de 420 bin TL’ye alıcı buldu. Çiftçilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği fuar boyunca firmalar da yeni ürünlerini tanıtma imkanı buldu.

Fuar hakkında bilgiler veren Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, bu yıl 29’uncusunu düzenledikleri Uluslararası Kültür, Sarımsak ve Pompeipolis Antik Kenti’nin tanıtım etkinlikleri kapsamında çeşitli faaliyetlerin yapıldığını belirterek, “Düzenlemiş olduğumuz faaliyetler içerisinde, bizim için çok önemli bir yer alan, ilçemizin hayatını doğrudan ilgilendiren, tarım ve hayvancılığı destekleyici fuarda yaptık. Hayalimdeki ve en önemli hedefim olarak gördüğüm bu fuarın gelişmekte olduğunu an ve an yaşayarak görüyoruz. Bundan dolayı da son derece mutluyum. Taşköprü Pompeipolis Tarım Fuarı, Karadeniz Bölgesinin tarım fuarı açısından en önemli yeri olacak. Festivalimizin etkinliklerinin önemli bir bölümü diye yer alan sanatçılar, akşam konserlerini Türkiye’de yaşanan acı verici, hepimizin yüreğini yakan hadiselerden dolayı, terörden dolayı iptal ettik. Çünkü böyle bir günde eğlenmek hatta bunu havai fişekle taçlandırmak, bizi çok mutlu etmezdi. Bizde bu festival etkinliklerimizin yani 1 yıldan itibaren hazırlamaya başladığımız organizasyonumuzun bir bölümündeki konserleri ve havai fişek etkinliğini iptal ettik” dedi.

Tarım fuarına katılan vatandaşlara ve ürünlerini tanıtmak için Taşköprü’ye gelen firmalara teşekkür eden Başkan Arslan, “Firmalarımız, mutlu oldukça buranın geleceği daha çok gelişecek diye umut ediyorum. Taşköprü’nün bu etkinliklerin içinden yüzünün akıyla hak ettiğini ve başaracağını hiçbir şekilde endişe ile karşılamıyorum. Daha iyilerini de başaracak. Taşköprü her geçen gün gelişerek, büyüyerek bölgesinde farklılığını her zaman gösterecektir. Bunu Kastamonu ili açısından da önemli bir değer olarak ifade edebilirim” diye konuştu.

Taşköprü Belediyesi tarafından önümüzdeki yıllarda yeni bir fuar alanı oluşturmak için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Hüseyin Arslan, şunları kaydetti: “Arz talebi biz kendi fiziki ortamları hazırladıktan sonra doğururuz. Bunun mücadelesini, çalışmasını yaparız. Gelişemeye yatkın bir potansiyelimiz var. Bizim, şu anda 2 yıl önce yaptığımız imar çalışmalarımızda Pazaryeri olarak kullanılan nokta, merkez olmak üzere ırmak etrafında bulunan bu alanda tamamen geleceğe 15-20 yıl sonraya hazırlık düşündüğümüz bir fuar alanımız var. İmar olarak buralarda yapılaşmaya izin vermiyoruz. Fuar alanı konusunda buralarda imar açısından yapılaştıracağımız bazı noktalar var. Onlarla ilgilide gün geçtikçe bu çalışmaları tamamladığımız da fuar alanımız tamamlanmış olacak”

AKİF DOĞAN - VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)