Taşköprü Belediyesi'nin Yaptıkları ve Yapacakları

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, 29 Mart 2009 yılında göreve gelişinden bu yana yaptığı hizmetleri ve bundan sonra yapacağı projeleri halka anlattı. 

  • 393
Taşköprü Belediyesi'nin Yaptıkları ve Yapacakları
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Taşköprü Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve katılımın üst seviyede olduğu toplantıda konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, göreve geldiklerinde Taşköprü’de yapacakları projeleri ilk, orta ve uzun vadeli olarak belirlediklerini ve ilçenin öncelikli olarak Kastamonu Üniversitesi’ne bağlı Taşköprü Meslek Yüksek Okulu’nun açılması ihtiyacı olduğunu ifade ederek, 1 yıl gibi kısa bir sürede Taşköprü MYO’yu hayata geçirdiklerini söyledi. Arslan, hemen ardından pazar esnafının kışın soğuktan, yazın sıcaktan korunmaları için pazaryerinin üzerini kapattıklarını ifade etti.

“CUMHURİYET MEYDANI, MAYIS AYINDA AÇILACAK”
Taşköprü’de büyük bir eksiklik olarak gördükleri ve Taşköprü halkının düğünlerini yapmak için Kastamonu’ya gitme zorunluluğunu gidermek amacıyla Belediye Sosyal Tesisleri’nin yanına bölgede öncü olacak olan bin 500 kişilik Açık Hava Düğün Salonu ve yap-işlet-devret modeli ile Bahçelievler Mahallesi Hüseyin Alpdoğan Caddesi’nde yine düğün salonu ve halı saha kazandırdıklarının söyleyen Başkan Arslan, 2 milyon TL değerindeki Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi ve Yer altı Otoparkı Projesi’nin de yüzde 60 KUZKA destekli olarak tamamlanma aşamasına geldiğini ve Mayıs ayında burasının açılışını yapacaklarını kaydetti.

“KASTAMONU’NUN İLK ATIK SU ARTIMA TESİSİ TAŞKÖPRÜ’DE”
Kastamonu’da bir ilk olarak Atık Su Arıtma Tesisi’ni 2014 yılında hayata geçirdiklerini belirten Arslan, bu sayede Gökırmak Havzası’nın kurtulduğuna dikkat çekerek aynı zamanda üyesi oldukları Mahalli İdareler Birliği tarafından yapılan Katı Atık Aktarma İstasyonu’nun toplanan katı atıkların artık Devrekani ilçesinin Sarıyonca Mevkii’nde faaliyete geçen Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ne taşındığını ifade etti.

“POMPEİOPOLİS, KASTAMONU’NUN TURİZM ALANINDA KURTULUŞU OLACAK”
Pompeiopolis Antik Kenti’nde kazıların 10 yıldır aralıksız sürdüğünü belirten Arslan, geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdikleri Depo Müze ve Sunum Merkezi’nin de yoğun ilgi gördüğünü ve Pompeiopolis’in sadece Taşköprü’nün değil Kastamonu’nun turizm açısından kurtuluşu olacağını belirtti. Bunun yanında Taşköprü’ye bölgede eşine az rastlanır bir Kent Tarihi Müzesi kazandırmak için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Arslan, eski Redif Taburu binasında kısa sürede ilçeye yakışan bir Kent Müzesi’nin hayata geçeceğini belirtti.
“ŞEHİTLİK ÇALIŞMASINDA SONA GELİNDİ”
Taşköprü Belediyesi olarak bölgede bir ilke imza atarak aile mezarlığı uygulamasını başlattıklarını vurgulayan Başkan Arslan, “Kurban Tepe Mezarlığı’nda toplam 90 adadan ve 1500 mezar yerinden oluşan aile kabristanlığını hizmete sunduk. Ayrıca ilçemizde vefat eden vatandaşlarımızın defin işlemlerini belediyemiz tarafından ücretsiz olarak yapmaktayız. Ayrıca vatanımızın bölünmez bütünlüğünü sağlamak amacıyla canlarını feda eden şehitlerimizin adına yakışır bir şehitlik çalışmasında sona gelinmiş olup, şehitliğimizi kısa sürede hizmete açacağız” dedi.

“TAŞKÖPRÜ OSB’DE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
Taşköprü OSB’de de çalışmaların milletvekillerinin girişimiyle beklenilenden hızlı ilerlediğini belirten Arslan, kamulaştırma çalışmalarının 3.5 milyon TL karşılığında tamamlandığını ve önümüzdeki süreçte Taşköprü OSB’de alt yapı ihalesinin yapılacağını ve kısa sürede Taşköprü OSB’de fabrika bacalarının tütmesini umduklarını kaydetti.

“TAŞKÖPRÜ’NÜN 50 YILLIK SU İHTİYACI KARŞILANACAK”
Taşköprü’nün 50 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılanacağını aktaran Arslan, “İlçemizin 50 yıllık içme suyunun kendi cazibesiyle karşılanması için milletvekillerimizin katkılarıyla Hasanlı Göleti yatırım programına alındı ve DSİ tarafından geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan proje inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca ilçemizin içme suyu isale hattı ve arıtma tesisi DSİ’nin 2016 yılı yatırım programına teklif edildi” diye konuştu.

“BİN KİŞİYE GIDA KARTI, 250 KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ”
Ramazan ayında 2 yıldır Şehri Ramazan etkinliklerini düzenlediklerini anlatan Başkan Arslan, geçtiğimiz yıl mahalle iftarları organize ettiklerini ve bu iki etkinlikten de halktan çok güzel dönüşler olduğunu belirterek, her yıl bin kişiye gıda kartı yardımında bulunduklarını ve Ramazan ayı süresince her gün akşam ihtiyaç sahibi 250 kişiye iftar yemeği verdiklerini belirtti.

“50 YATAKLI DEVLET HASTANESİ YAPILACAK”
Taşköprü’ye 50 yataklı devlet hastanesi yapıldığını söyleyen Başkan Arslan, şöyle konuştu: “Yaptığımız girişimler sonucu Milletvekillerimizin de büyük katkısıyla ilçemizde bulunan emeklilere yönelik TOKİ’nin 250 konutluk projesinin çıkmasını sağladık ve bu projeye Kurbantepe Mevkiinde arsa tahsisi yaptık. İlçemiz Devlet Hastanesi’nin günümüzde yetersiz kalması nedeniyle ilçemize 50 yatak kapasiteli yeni Devlet Hastanesi yapılması için girişimlerde bulunduk. Milletvekillerimizin desteğiyle ihalesi yapılan hastane binamızda şuanda inşaat çalışmaları başladı. Belediye olarak yeni hastane binasına arazi konusunda destek sağladık”

“GEÇİCİ HAYVAN BARINAĞI YAPTIK”
Taşköprü Belediyesi olarak sokak hayvanları için Geçici Hayvan Barınağı yaptıklarını ifade eden Başkan Arslan, şunları söyledi: “Uzun süredir ilçede artış gösteren ve vatandaşlarımızı da rahatsız eden sokak hayvanları artık belediyemiz tarafından kontrol altına alınarak daha sağlıklı şekilde bakılmaya başlandı. Kurbantepe İlçe Özel İdaresi Bakımevi yanında yaklaşık 1 dönüm arazi üzerine yapımı kısa sürede tamamlanan hayvan barınağı 11 ayrı bölmeden oluşuyor. Barınakta yaklaşık 250 sokak köpeği barınıyor. Ayrıca hasta olan sokak hayvanlarının tedavisi de burada yapılabiliyor”
Arslan, bunların yanında Evde Sağlık Hizmetleri, Beyaz Masa ve Evde Bakım hizmetlerini de bir ilk olarak Taşköprü’de başlattıklarını söyledi.

BAŞKAN ARSLAN, YAPILACAK PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Öncelikli olarak OSB’nin faaliyete geçmesinin ardından ilçeye doğalgaz gelmesi noktasında ellerinin güçleneceğini belirten Arslan, yeni yapılacak projeler hakkında bilgiler vererek, şunları kaydetti: “Gökırmak üzerine Lastik set ile bent yaparak 3 metre yüksekliğinde gölet oluşturup elektrik üreteceğiz. Aynı zamanda Gökırmak üzerine tarihi sandallar konularak sahil parkıyla birlikte eşine çok az sayıda rastlanır ve prestijli bir sosyal yaşam alanı oluşturacağız. Bunun yanında İlçe girişindeki Tarihi Taşköprü’nün yanındaki alanda yapacağımız çevre düzenlemesi ile gerek Taşköprü halkına gerekse Taşköprü ziyaretçilerine gezi ve alışveriş imkânı sunacağız. Taşköprülü kadınlarımıza, çok sayıda el sanatları ürünü satış birimleri tahsis ederek ev ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlayacağız. İlçemiz Kurban Tepe Mevkii’nde Belediyemize ait yaklaşık 20 dönümlük konut alanı imarı bulunan arazimizi kat karşılığı ihale edilerek yaklaşık 200 konutu ilçemizin hizmetine kazandıracağız. %50’si Belediyemize ait olan İlçemiz Camikebir Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan ve 19. Yüzyıla ait Derbederler Hamamı’nın geri kalan hissesinin kamulaştırma işlemleri devam etmekte olup kamulaştırma işlemleri akabinde restorasyon çalışmalarına başlanıp halkımızın hizmetine sunulacaktır. Gelişmekte ve değişmekte olan ilçemize yakışır, modern ve kapsamlı şehirlerarası otobüs terminalini mevcut tuhafiye pazarının yerine yapacağız. Terminalle bütünlük sağlayacak şekilde taksi durağı, dolmuşlar ve özel araçlara otopark alanları düzenleyeceğiz. Mevcut otogar alanını ise üzerini kapatarak Pazar yeri olarak değerlendireceğiz. Ayrıca yeni terminal yapılacak alanda Otobüs park alanı olarak kullanılacak yaklaşık 4 dönümlük arazinin kamulaştırmasını yaptık. Bu yıl içerisinde yeni terminalin temelini atmayı hedefliyoruz. Karayolları Bölge Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürlüğü’nce ilçemize adını veren Tarihi-Köprü’nün röleve, restorasyon ve restitüsyon projeleri yapılarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne kontrol edilmek üzere teslim edildi. Önümüzdeki günlerde proje onaylanarak tarihi köprünün restorasyon işlerine başlanılması planlanmakta. Tüm bunların yanında Taşköprü’de ihtiyaç duyulan fuar alanı en kısa sürede yapılarak gerek tarım fuarlarına gerek konser gibi etkinliklere hizmet verecektir. Cuma pazarı alanının karşısında yer alan Gökırmak sahil şeridinde yer alacak olan proje ile bölge farklı bir kimlik kazanacaktır”

Taşköprü Belediye Başkanı Arslan’ın 7. yıl değerlendirme toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı Ceyhun Çorbacı, Belediye Meclis üyeleri, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üyeleri Taşköprü TSO Başkanı Murat Balcıoğlu, daire amirleri, okul müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.