TESK Başkanı Palandöken'den 12 maddelik talep

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 12 maddelik yeni talep listesi sundu.

  • 643
TESK Başkanı Palandöken'den 12 maddelik talep
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TESK Başkanı Palandöken, talep listesinde esnaf ve sanatkarların belirli vergilerden muaf olması, borçlarının faizsiz ve süresiz olarak ertelenmesi, ekonomik destek verilmesi gibi isteklere yer verdi. Palandöken’in 12 maddelik talep listesindeki maddeler şu şekilde sıralandı:

“Esnaf ve sanatkârlarımızın gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olması.

Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi.

Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesi.

Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devletimiz tarafından karşılanması.

Esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesi.

Ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi.

Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımıza yeni bir yapılandırma hakkının acilen sağlanması.

Ticari araçların kullandığı akaryakıt fiyatlarında ÖTV ve KDV indirimi sağlanması. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesi.

Esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara Covid-19 aşısında öncelik tanınması. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletilerek, yeni başvurulara imkân tanınmalı.

Tam kapanma döneminde muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında kalan esnaf ve sanatkârlarımıza nakdi destek sağlanmalıdır.”