TESK Başkanı Palandöken: 'Ekmek Nimettir, Vazgeçilmez'

Ekmek israfının önlenmesine büyük önem verdiklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Biz, 'Ekmek nimettir, vazgeçilemez' anlayışı ile israfın önlenmesi için çalışıyoruz.

  • 568
TESK Başkanı Palandöken: 'Ekmek Nimettir, Vazgeçilmez'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN: “EKMEK NİMETTİR, VAZGEÇİLEMEZ”

- “EKMEK İSRAFININ SEBEBİ YEREL YÖNETİMLERİN FIRINCILARLA GİRDİĞİ HAKSIZ REKABETTEN KAYNAKLANIYOR”
- “PAZARLARDA ARABA ARKASINDA SATILAN EKMEKLERE DENETİM ŞART”
- “TESK’TEN BİRLİKLERE EKMEK İSRAFINI ÖNLEME GENELGESİ”
- “SAĞLIĞIMIZ İÇİN KEPEKLİ EKMEK TÜKETMELİYİZ”

Ekmek israfının önlenmesine büyük önem verdiklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Biz, 'Ekmek nimettir, vazgeçilemez' anlayışı ile israfın önlenmesi için çalışıyoruz. Ekmek israfı plansızlık, ihmal ve bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Birliklerimize Genelge göndererek israfın önlenmesi için üretim ve tüketim sırasında gerekli tedbirlerin alınmasını, esnafımızın konu hakkında bilgilendirilmesini istedik” dedi.

“EKMEK İSRAFI MİLLİ SERVET KAYBI”
Ülkemizde, günde 6 milyon adet, yılda 2,1 milyar adet ekmek israf edildiğini söyleyen Palandöken, “Türkiye'de üretilen toplam ekmeğin yaklaşık yüzde 6'sı israf edilmektedir. Ekonomik olarak hesapladığımızda, yıllık yaklaşık 1,5 milyar, eski parayla 1,5 katrilyon lirayı heba etmekteyiz. Ekmek israfının baş aktörleri yerel yönetimlerin fırıncı esnafı ile girdiği haksız rekabetten kaynaklanmaktadır. Birde fırıncı esnafının üretim planlaması yapamaması da ekmeğin israf edilmesinin nedenlerindendir. Bir önemli konu ise köylerde üretilip satış için pazarlara getirilen ve araba arkasında hijyen olmayan ortamda satışa sunulan ekmeklerde israfın artmasına neden olmaktadır. Bunun için pazarlarda gelişi güzel üretilip satılan ekmek satışının denetlenmesi kaçınılmaz” ifadesini kullandı.

“EKMEKTE KEPEK ARTTI, TUZ AZALDI”
Tam buğday ekmeği tüketiminin artırılması için tedbirler alınmasını olumlu olarak değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken şöyle dedi;
“Eski zamanlarda herkesin kullandığı kepekli ekmeği terk edip, beyaz pazar ekmeğine döndük. Naylon poşet çıktı, hemen fileyi, kese kağıdını bıraktık. Bunları modernliğin göstergesi saydık. Ama şimdi eskiye dönmek için tedbirler alıyoruz. Sağlıklı ekmekte kepek oranı artırılırken, kullanılan tuz miktarı da yüzde 25 oranında azaltılmıştır. Ekmeğin israf edilmemesi bilinci artarken en uygun yöntemler ile saklanması, bayatlamış veya ihtiyaç fazlası ekmeği yine yiyecek olarak kullanabilmesi için yöntemler anlatılmalıdır. Bir de sağlıklı poşetlerle taşınmasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü sağlıklı olan eski kullandıklarımız ve tükettiklerimizmiş.”