Tosya'da öğrenci yurdunda yangın tatbikatı

Kastamonu'nun Tosya ilçesi Belediye İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından kız öğrenci yurdunda sabah saatlerinde yangın tatbikatı yapıldı.

  • 776
Tosya'da öğrenci yurdunda yangın tatbikatı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tosya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından kız örenci yurdunda yangın tatbikatı düzenlendi. Tatbikat öncesi kısa bir açıklamada bulunan itfaiye görevlisi, "Yangın tehlikesine karşı hızlı, etkin ve doğru ilk müdahalenin devreye girmesi gerekir. Başlangıçta, bir saniyede bir bardak su ile söndürülebilecek yangının, beş saniye sonra bir kova su ile bile söndürülemeyecek hale gelir. 15 saniye sonra ise bir varil su bile yetersiz kalabilir. Acil bir durumda ilgili birimlerle en kısa sürede müdahale yapılmalıdır" dedi.

Daha sonra, yurt personeline ve öğrencilerine yangının çıkış nedenleri, alınması gereken önlemler, alevlere müdahale yöntemleri, yangın söndürme cihazlarının kullanımı ve olası hastaların nasıl tahliye edileceği uygulamalı olarak anlatıldı. Tatbikat esnasında yurt görevlisi bir kadının heyecana kapılarak elindeki yangın söndürme tüpünü öğrencilerin üzerine doğru tutması öğrenciler arasında panik yaşanmasına neden oldu.