Türkiye Sanatı Etkinlik Grubu'nun Sergisi Kastamonu'da

Türkiye Sanatı Etkinlik Grubu'nca 8 ilde yapılan ulusal katılımlı ve jürili karma sergi buluşmasının 9'uncusu Kastamonu'da yapıldı.

  • 514
Türkiye Sanatı Etkinlik Grubu'nun Sergisi Kastamonu'da
TAKİP ET Google News ile Takip Et


Kastamonu Üniversitesi Kültür, Sanat, Uygulama ve Araştırma Merkezi sergi salonunda açılanan sergi, büyük ilgi gördü.

Serginin açılışına, Vali Şehmus Günaydın, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, PTT Başmüdürü Aysel Varlıker, İl Müftüsü Osman Aydın, İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, SFC Entegre Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Gülamoğlu başta olmak üzere sergide yer alan eserlerin sahipleri ile çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Vali Şehmus Günaydın, “Bu serginin hazırlanmasında emeği ve katkısı geçen tün herkese teşekkür ediyoruz, hayırlı olması dileğiyle de açılını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sergi hakkında bilgiler veren Kastamonu Üniversitesi Resim-İş Eğitim Bölümü Başkanı aynı zamanda Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Ruhi Konak, “Türkiye Sanatı Etkinlik Grubunun organizesinde, üniversitelerin de desteği ile 8 değişik illerde açılan karma serginin 9’ncusu da Kastamonu’da gerçekleştiriyoruz. Ulusal katılımlı bir sergidir. Karma sergimizde Türkiye’nin farklı illerinden ve üniversitelerinden katılan 300 katılımcı içindeki eserlerden jüri eşliğinde 101 sanatçının eseri seçilerek yer aldı. Karma sergimizde yağlı boya, sulu boya, minyatür, tezhip, dokuma başta olmak üzere kurumsal çalışmalar da yer aldı. Bu sergimize ziyaretler bir hafta boyunca da devam edecek. Sanatçı arkadaşlarımız güzel eserlerini icra etmişler. Bu sanatı Kastamonu’da daha da çok geliştirmek istiyoruz” dedi.

Kastamonu Kültür ve Sanat Merkezi olarak Kastamonu’yu kültür merkezi haline getirmeyi planladıklarını ifada eden Yrd. Doç. Dr. Ruhi Konak, “Kastamonu, sanat konusunda bakir bir alan, işlenebilir bir yer. Kastamonu, sanat alanında geliştirilebilir. Biz, bunu göz önünde bulundurarak Kastamonu’yu bir sanat kompleksi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu ilk sergimizden itibaren sürekli haftada veya ayda sergiler yapmayı istiyoruz. Ekim ayında da inşallah Allah nasip ederse, ünlü sanatçıların katıldığı uluslararası bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Biz, Kastamonu için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Böyle bir hevesimiz ve isteğimiz var. Umuyoruz ki bunu gerçekleştirip amacımıza ulaşmış oluruz” dedi.

Açılışın ardından Vali Günaydın ve beraberindekiler, sergide sergilenen eserleri inceleyerek bilgiler aldı.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU (İHA)