Bakan Yıldız: “Doğalgaz Fiyatlarını Etkileyen En Önemli Konu Fukuşima Nükleer Kazasıdır”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dünyada doğalgaz fiyatlarını etkileyen en önemli konulardan bir tanesi Fukuşima nükleer kazasıdır” dedi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Swiss Otel’de düzenlenen “The Economis...

Bakan Yıldız: “Doğalgaz Fiyatlarını Etkileyen En Önemli Konu Fukuşima Nükleer Kazasıdır”
banner308

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Dünyada doğalgaz fiyatlarını etkileyen en önemli konulardan bir tanesi Fukuşima nükleer kazasıdır” dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Swiss Otel’de düzenlenen “The Economis Avrupa Enerji Zirvesi”ne katıldı. Burada konuşma yapan Bakan Yıldız, ”İran, komşu ve kardeş ülke olması sebebiyle Türkiye’nin kayıtsız kalabileceği bir ülke değildir. Birleşmiş Milletlerle ortak bir paydayı bulma gayretleri de bizim önceden öngördüğümüz bir yapıdır. Dünyanın en önemli petrol ve doğalgaz yatakları orada bulunmaktadır. Dünyanın diğer sektörleriyle itibariyle kayıtsız kalmadığı bir ülkedir. Türkiye bu manada proje geliştirmeye devam edecektir. Doğalgazdaki en büyük 5 tedarikinden bir tanesinin İran’dan olduğunu bu vesileyle belirtmiş olacaktır. Türkiye ham petrol tedarikiyle alakalı 11 ülkeden, doğalgaz tedarikiyle ilgili de 5 ayrı ülkeden çalışmalarına devam etmektedir. Hem ülke sayılarını hem de kaynak çeşitliliğinin artırmaya devam edecektir. Irak son derece önemli bir ülkedir. Kardeş ve ülke komşu olmanın yanında çektiği acıların ve sıkıntıların bundan sonra normalleşen bir Irak’a doğru gideceğine olan inancımızı bir kez daha burada belirtmiş olalım. Merkezi Irak hükümetiyle Türkiye’nin yapmış olduğu anlaşmalar var. Kuzey Irak’la beraber yapılmış ticari sözleşmeler var. Bu ikisinin birbirleriyle ayrıştırılması lazım. Biz gerek Bağdat’ın güneyinde Basra’da, Mansuriye’de ve diğer alanlarda yaptığımız çalışmalara bir yandan devam ediyoruz, bir yandan da özel şirketler vesilesiyle Irak’ın bütün bölgelerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Madem ki Irak’ın kuzeyiyle güneyi fark etmiyor, madem ki Irak bir bütündür ki öyle, o zaman gerek kuzeyinde, gerek güneyinde, gerek doğusunda, gerek batısındaki bütün aramalar hukuk çerçevesinde bunlar yapılacaktır” diye konuştu.


Doğalgaz fiyatlarının Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen kazadan etkilendiğini vurgulayan Bakan Yıldız, “Dünyada bir olayın diğerinden bağımsız olamayacağının en iyi örneği aslında Fukuşima kazasıdır. Dünya piyasalarında doğalgaz fiyatlarını etkileyen yapı şehir gazı değildir. Şuanda dünyada doğalgaz fiyatlarını etkileyen en önemli konulardan bir tanesi Fukuşima nükleer kazasıdır. Japonya 40 milyar dolarlık yalnızca 2013 yılı içerisinde fazladan enerjiye fark ödeyerek enerji tedarikini yapmıştır. Nükleer güç santrallerinin faaliyetlerinin durdurulması ve tedricen bunların yapılıyor ve sisteme alınıyor olması böyle bir gerçeği karşımıza çıkarmıştır. Dünya enerji piyasasının dünya doğalgaz piyasasının en fazla etkilendiği konu olarak onu sayabiliriz” şeklinde konuştu.


Türkiye’de yapılacak nükleer santrallerin sanayinin gelişmesinde rol oynayacağını belirten Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:


“Türkiye nükleer santrallerle ilgili iki büyük anlaşma yapmıştır. Bunlar aynı zamanda Türkiye’deki sanayinin de gelişmesini sağlayacaktır. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında doğalgazı en ucuz alan ülke Türkiye değildir. Ama Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında doğalgazı en ucuz satan ülkedir. Bunu yerli kaynaklarımızı balans ederek yaptığımızı rahatlıkla söylemeliyim. Türkiye elektrik fiyatları konusunda da sanayicisinin işlerini kolaylaştıran yapıya ulaşmıştır. Buna da devam edecektir.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER