'Uluslararası Posta Sanatı Sergisi' açıldı

Kastamonu Üniversitesinde açılan sergide 21 ülkeden 305 sanatçının eserleri sergileniyor.

  • 856
'Uluslararası Posta Sanatı Sergisi' açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kastamonu Üniversitesinde (KÜ) 21 ülkeden 305 sanatçının eserinin sergilendiği "Uluslararası Posta Sanatı Sergisi" açıldı.

KÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen ve fakültenin sergi salonunda açılan "Memleketim" temalı sergide, Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gönderilen sanatsal mektup zarfları sergileniyor.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Elif Tarlakazan, yaptığı açıklamada, posta sanatının Türkiye'de çok yeni bir sanat olduğunu belirtti.

Sergi için yurt dışı ve Türkiye'deki posta sanatıyla ilgilenen sanatçılara sosyal medya ve blog gibi ağlardan ulaştıklarını ifade eden Tarlakazan, "Daha sonra bizim böyle bir sergi düzenleyeceğimizi gören sanatçılar bize postalarını gönderdi. Bu sayede sergimizi açtık. Sergimizde 21 ülkeden 305 sanatçının eseri var. Yaklaşık 650 eser sergileniyor. Dijital çıktı, boya teknikleri, seramik, çam, deri üzerine yakma gibi çalışmalar var. Farklı disiplinlerden birçok eser mevcut. Türkiye'nin dört bir yanından birçok ilin güzelliklerini de sergiliyoruz. " dedi.

Posta sanatının Türkiye'de 5-6 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu kaydeden Tarlakazan, "Teknolojik dünyadan birazcık daha uzaklaşıp geçmişe dönüyoruz. Gönderdiğimiz zarfların üzerinde de kendi sanat disiplinimiz ya da farklı disiplinlerde eserlerimizi paylaşıyoruz. Herhangi bir maddi getirisi ya da götürüsü yok. Geri gönderme şartı yok." diye konuştu.

KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Eşref Can ve fakülte dekanları tarafından açılışı yapılan sergi, 22 Mayıs'a kadar ziyaretlere açık olacak.