Yaban hayatı foto kapanla izleniyor

Küre Dağları Milli Parkı'nın sahip olduğu biyolojik fauna, bölgeye kurulan 50 foto kapan sayesinde izleniyor. Bugüne kadar 5 yabani hayvan, kurulan foto kapanlar sayesinde görüntülendi. 

  • 1575
Yaban hayatı foto kapanla izleniyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bartın-Kastamonu arasında olan ve PAN Parks sertifikasına sahip olan Küre Dağları Milli Parkı'na kurulan foto kapanlarla bugüne kadar 5 çeşit yabani hayvan görüntülendi.

Küre Dağları Milli Parkı’nın sahip olduğu biyolojik fauna değerlerinin koruma kullanma dengesi içinde devamlılığını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacı ile yürütülen 'Küre Dağları Milli Parkının Fauna Çeşitliliğinin Arşivlenmesi’ projesi kapsamında bölgedeki yaban hayvanları teker teker foto kapanlar sayesinde ortaya çıkıyor. Kurulan foto kapanlar sayesinde bugüne kadar karaca, yaban domuzu, ayı, yaban kedisi ve su samuru foto kapanlar tarafından görüntülendi.

Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, “Bu kapsamda raporda belirtilen önemli fauna türlerinin ve yeni türlerin görüntülenmesi yapılıyor. Fauna habitat haritalarının oluşturulması ve gelecek yıllarda türlere ait çalışmalara kaynak sağlanması hedeflenmektedir. Biz bu proje ile önemli türlerin görüntülenmesi için gayret göstermekteyiz” dedi.