İSLAMDA SÜNNET OLMANIN ÖNEMİ - Hasan DEMİRKIR

İSLAMDA SÜNNET OLMANIN ÖNEMİ


Sünnetin İslam’daki Yeri. İslamda sünnetin Önemi. İslam göre sünnet olmanın hükmü nedir?

İslamda Sünnet, Allahü Teâlâ’nın İbrahim (a.s.)'ın lisanıyla meşrulaştırdığı "Hanif'liğin tamamındandır. Öyle ki, Allah kalpleri iman ve tevhit ile bedenlerinde sünnet olmak, bıyıkları kısaltmak ve koltuk altlarını temizlemek şeklindeki fıtrat kalıbı ile şekillendirmiş sonra da; "Ben seni insanlara İmam yaptım" (bakara suresi Ayet 124) emri ilahisiyle, ona tabi olmayı emretmiştir.
 

Çünkü sünnet olmak, fıtratın başı, İslam’ın Şiar'ı, beşeriyetin ünvanıdır; Müslüman onun ile gayri Müslim’den (Müslüman olmayan)ayırt edilir.
 

İbni Abbas (r.a.) "Sünnet olmayanın namazı kabul olmaz, Kestiği hayvanın da eti yenmez" buyurmuşlardır.(terbiyetül-evlat 1-109)

"Sünnet olan mümin, Allah'a has kulluğu ikrar, emirlerine imtisal(bağlılık)hüküm ve saltanatına boyun eğmiş olur. Onsuz İslam eksik, amel noksandır."


SÜNNET OLMANIN VAKTİ


Sünnet için iki vakit vardır:

1-Vacip olan vakit

2- Müstehap olan vakit
 

Bülüğ çağı vacip olduğu vakittir. Bülüğ çağından önceki zaman ise, Müstehap olan vakittir. Toplumumuz içinde çocuğun velisi tarafından büluğ çağına ermeden sünnet ettirilme âdeti bu kanaatin yaygın ifadesidir. En uygun olan yaş ise,7 yaş ve civarıdır.

Çocuğunu sünnet ettiren anne ve baba bu işin bir ibadet olduğunu bilerek ve düşünerek bunun şuurunda olmalı ve ona göre cemiyetler tertip etmelidirler.

Sünnet ibadeti, tarihin başlangıcından beri insanların bildikleri ve İslam dini gelinceye kadar da yapageldikleri eski bir ameliyyedir. İbrahim (a.s.)'ın ilk sünnet olan kişi olarak bilinmesi de bu amelin ne kadar eki bir sünnet olduğunu ortaya koymaktadır.(Kurtub-i el-cami 2/98)

Çocuğunu sünnet ettiren anne ve baba sünnetin mana ve ehemmiyetini bilmelidir.

hasan_37_demirkir@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Kadına Şiddet Olayları

18Tem
14Mar

Vertigo Nedir

23Oca

ÖLÜMÜNE SEVİLMELİ

07Kas

Benim Sevgim