Mantarın Faydaları


Mantar sağlık açısından çok yönlü faydalar sağlamaktadır. Tüketimi çok yaygındır ve bilinen 140.000 çeşit mantar vardır. Bulunduğu coğrafi koşullara göre farklılık arz eder. Mantar tüketiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayan mantarlar aynı zamanda çok etkili zehirler içerdikleri için tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor. Mantarları sağlık açısından bu kadar değerli kılan şey şüphesiz içerdiği besinler ve vitaminlerdir, fakat o kadar çeşitli mantar türü var ki, içerdiği vitamin, bileşen ve besinleri sadece tek mantar için söylemek doğru olmaz.

Fakat buna rağmen genel anlamda mantarların C ve D vitaminleri açısından çok zengin olduğunu söylemek mükün. Bunun yanında Fosfor, potasyum, sodyumi selenyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve bakır açısından zengin olduklarını söylemek mümkün.

Mantarın Sağlığa Faydaları

Mantarlar türlerine göre sağlık açısından faydalıdır. Bir mantar türünün diğer mantar türüne göre tamamen farklı faydalar sağlaması mümkündür. Mantar çok geniş bir yelpazede sağlığa katkıda bulunmaktadır. Mantar, birçok vitamin, mineral ve bileşenler açısından çok zenginidir ayrıca doymamış yağlar ve lifler içermektedir fakat çok fazla değil. Mantarın tıbbi özelliklerinin olduğunu söylemek mümkün, özellikle alerjik hastalıklara, astım, bronşit, artrit, akciğer ve yemek borusu hastalıklarına karşı etkili bir alternatif tedavi olabilirler. Çin, Kore ve Japonya da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantarın Cilt Sağlığına Faydaları: Garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vimatini yardımıyla ve selenyum ile etkili bir antioksdiandır. Cilt bakımına katkıda bulunur ve aynı zamanda özellikle kuru ciltler için harika bir nemlendirci görev üstlenebilir. Bu yüzden kozmetik ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantar cildi nemlendirir, akne sorunlarını giderebilir, cilt temizliğini sağlar, ölü hücrelerden ve yağlardan arındırır. Cildi korur, yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları giderici özelliği vardır, cilt gözeneklerini açar ve hava almasını sağlar. Dokuların yenilenmesinde etkilidir, cilde esneklik kazandırır.

Mantarın Saç Sağlığına Faydaları: Mantar saç sağlığı köklerinin güçlenmesi için gerekli hayati besinleri de içermektedir. Saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin bıraktığı olumsuz etkilerden, asça hastalıklarına kadar birçok soruna çözüm olabilir. Mantar selenyum, bakır gibi mineraller ve D vitamini açısından zengin antioksidan olduğundan dolayı saçların sağlıklı kalmasını da sağlar. Mantar saç dökülmesini engelleyebilir, demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi sorunlarını giderici özelliği vardır.

Mantarın iyi derecede içerdiği bakır ve demir saçlara güç kazandırmanın yanında sağlıklı kalmasını sağlar. Mantarın içerdiği selenyum dayrıca saçın yumuşamasını sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Selenyum ayrıca kafa derisinde meydana gelen kuru cilt parçacıklarının oluşmasını engeller, kafa derisi sağlığını korur.

Mantar Kolesterole İyi Gelir: Mantar bol miktarda protein içermektedir. Aynı zamanda mantarda lif de bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilen besin maddelerindendir. Mantar Meme ve Prostat Kanserine Engel Olabilir: Mantar başta meme ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun yanında menopoz sonrası kadınlarla meydana gelen sağlık sorunlarının azalmasını sağlayabilir, göğüs kanserine yakalanma riskinia azaltabilir ve içerdiği selenyum yardımıyla kanser hücrelerinin etkilerini minimuma indirebilir.

Mantar Şeker Hastalığına İyi Gelir: Mantar düşük karbonhidrat, yüksek proteinler, enzimler, vitaminler, mineraller ve lifler içerir. Böylece şeker hastaları için ideal bir diyettir. İçinde doğal enzimlerle şeker ve nişastayı parçalayarak hastalara yardımcı olur. Ve sonuç olarak endokrin bezlerinin işleyişini geliştirir. Ayrıca mantar doğal bir antibiyotiktir bu yüzden enfeksiyon eğilimli bünyeye sahip olan diyabet hastalarına yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Mantar A, B, ve C vitaminleri kombinasyonu ile bağışıklık sistemini güçendirir. Serbest radikallere karşı bünyeyi güçlendirirken, antibiyotik özelliği ile alerjik hastalıkları giderebilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Mantar diyet yapanlar için harika bir besin kaynağı olabilir. Besinlerin kolay bir şekilde sindirilmesi ve yağ yakımına yardımcı olabilir.

Reishi Mantarının Faydaları: Reishi tıbbi özellikleri olan ve sağlığa mucizevi faydaları olduğu bilinen bir bitkisel mantardır. Bu mantarın gençleştirici nitelikleri hakkında efsaneler yaygındır. Çeviklik, esneklik ve gücü arttırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Bunun yanında saçlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sağladığına inanılır.

Reishi erken yaşlanmayı engeller. Bunun için kan dolaşımını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ciltte yaşlılıktan kaynaklanabilecek kırışıklıkları giderebilir ve serbest radikallere karşı etkilidir. Cilt sağlığını korur.

Reishi özellikle cilt sağlığını koruma açısından ciddi katkılarda bulunabilir. Güneş yanıklarına ve böcek sırıklarına karşı tedavi aracaı olarak kullanılır. Cilt hücrelerinin sağlığını koruur, cilde esneklik kazandırı ve cildi ölü hücrelerden temizleyebilir.

Reishi saç dökülmesini engelleyebilir. Çin’de çok esti çağlardan beri saç dökülmesine karşı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Saöların yeniden yapılanmasını ve yeni saçların çıkmasını sağlayabilir. Saçlara koyu bir renk katabilir, saçların büyümesini sağlayabilir.

Reishi mantarı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hücrelerin üremesine yardımcı olur, bu özelliğinden dolayı hem kan hem de kemik sağlığını korur. DNA ve RNA ya direkt etki edebilen nadir besinlerdendir. Kronik hastalıklarla mücadele den kişiler cidd anlmada fayda sağlayabilir.

Reishi mantarı potansiyel karaciğer tahribatlarını giderici özelliği vardır. Bu özelliği bilimsel çalışmalar sonucu ıskalanmıştır.

Reishi Mantarını bünyeyi strese ve depresyona karşı güçlü kılar. Bu konuyla alaklı yapılan laboratuvar araştırmaları Reishi mantarının sinirler üzerinde sakinleştirici etkisinin olduğunu ve sinir sistemi sağlığını koruduğunu ortaya koymuştur.

Kanser hastalığına karşı Reishi mantarı etkili olabilir, kanser hücrelerinin oluşmasını, yayılmasını engelleyici özelliği vardır.
Reishi mantarı alerjik hastalıkları önleyebilir. Alerji kaynaklı birçok hastalığın üstesinden gelebilir.
Aşırı kiloların verilmesine yardımcı olabilir. Sindirim sistemi dostu bir besin kaynağı olan Reishi, diyet yapanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.
Reishi solunum sistemi içinde faydalı şifa dolu bir besin kaynağıdır. Kuru ve şiddetli öksürükleri giderebilir, sinüzite karşı etkilidir.
Kan basıncını düzenler, Reishi kan basıncının sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlar ve dalgalanmada izin vermez
Alerjik vakalar dışında cilt ve deri züerinde meydana gelen mantar hastalıklarına karşıda etkili bir tadevi yöntemi olduğuna dair düşünceler vardır.
Mantarın Zararları: Şimdiye kadar mantarın mucizevi faydalarını detaylı olarak ele aldık ama galiba ilk defa zararlarını da bu kadar detaylı ele aldığımız ilk besin kaynağı olacak bizim için.

DİKKAT

Vitaminler, demir, çinko ve diğer besinler açısından zengin olan mantar günlük olarak belirli bir miktarda tüketilmelidir. Zehirli mantar olmasa bile çok fazla tüketimi ciddi sorunlara neden olabilir.

Bugün dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin güvenilir olduğu bilinmektedir.

Mantar tüketiminde kaynaklanan bazı yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Mantar bazı kişilerde yorgunluğa neden olabilir.
Bazı kişilerde ve özellikle hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına neden olabilir, yüksek ateş kusma gibi sorunlara neden olabilir.
Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara neden olabilir.
Mantar aynı zamanda midede kramp sorunlarına da neden olabilmektedir.
Bazı mantar zehirlenmedi tehlikeli olabilir, sinir siteminin üzerinde olumsuz etki yapabilir, halisünasyon sorunlarına yol açabilir.
Ciltde farklı şekillerde alerjilere neden olabilir.
Mnatar karıncalanma, uyuşma sorunlarına yol açabilir.
Mantar baş dönmesi ve ruh hastalıklarına neden olabilir.
Yüksek dozda mantar tüketimi, baş ağrısına ve baş dönmesine neden olabilmektedir.

hasan_37_demirkir@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Kadına Şiddet Olayları

18Tem
14Mar

Vertigo Nedir

23Oca

ÖLÜMÜNE SEVİLMELİ

07Kas

Benim Sevgim