Sarımsak yağı faydaları nelerdir? - Hasan DEMİRKIR

Sarımsak yağı faydaları nelerdir?


Sarımsak çok uzun yıllardan beri antibiyotik olarak bilinen bir bitki türüdür. Bunun ilk sebebi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlamasıdır. Ayrıca tansiyonu düşürerek öksürüğe de iyi gelir. Sarımsak yağı da sarımsağın kendisi kadar sık tercih edilen bir üründür. Sarımsak yağı cilt hastalıklarının yanı sıra, diş ağrılarına, sedef hastalığı, sivilce ve aknelere de olumlu etki etmektedir. Sarımsak yağı farklı yağlar ile seyreltilerek kullanılan bir yağ türüdür. Sarımsak yağı kullananlar birçok olumlu yorumlarda bulunmaktadır.

Sarımsak yağı faydaları nelerdir?

* Sarımsak yağı A1, B2, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra selenyum, amino asitler, silisyum ve daha pek çok mineral bulundurmaktadır.

* Bağırsaklarda solucan oluşumu gibi pek çok bağırsak sorununu engeller ve çözüm sağlar.

* Özellikle çok eski dönemlerde savaş esnasında meydana gelen yaraların enfeksiyon kapmaması adına yine bu şifa kaynağı bitkinin yağı kullanılırdı.

* Kas ağrılarını giderir.

* Kolesterol düşürücü etkisi sayesinde kolesterol düzenlemesinde kullanılır.

* Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı mücadeleyi destekler.

* Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

* Kalp dostu olan sarımsak yağı kalbi korur. Felç ve kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltır.

* Kemikleri koruma özelliği bulunan sarımsak yağı özellikle kadınların kemik sağlıklarına olumlu etki eder.

* Antioksidan bakımından zengindir.

* Diyet yapanlar ile bir türlü kilo veremeyenler için de ilk tercih yine sarımsak yağıdır. Sarımsak yağı kilo vermeyi hızlandırmaktadır.

* Kötü huylu tümörlerin gelişimini engelleyen sarımsak yağı pek çok kanser türüne karşı korunma sağlar. Gerçekleştirilen bir araştırma sonuçlarına göre sarımsak yağı kolon kanserini yüzde 35 azaltmaktadır.

* Soğuk algınlığında etkilidir.

* Cilt hastalıklarının oluşmasını engeller.

* Hazımsızlığı gidererek sindirim sistemini rahatlatır.

* Toksinlerin vücuttan atılmalarına yardım eder.

* Aristo’ya göre şifa deposu bu bitki mükemmel bir müshil ve toniktir. Ayrıca amipli dizanteri hastalığında da kullanılmaktadır.

Sarımsak yağı nasıl kullanılır? Zararı var mıdır?

Sarımsak yağının diş ağrısı için kullanımı; Sarımsak yağı dişlere karşı yarar sağlayan bir yağ türüdür. Diş ağrısının hafiflemesini sağlar. Bunun için bir miktar pamuğun üzerine 2 damla sarımsak yağı damlatarak ağrıyan dişinizin üzerine pamuğu koyup yaklaşık 10 dakika bekletin. Şayet ağrınız geçmezse veya yenilenirse günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Saç için kullanımı; Saç dökülmesine iyi gelen sarımsak yağı uçları kırılmış, güçsüz ve yıpranmış saçlara parlaklık kazandırır. Ayrıca yanlış ve dengesiz beslenme neticesinde saçları dökülen kimseler adına da kaybedilen vitaminleri geri kazandırarak saçları besler ve yeni saçların çıkmasını hızlandırır. Ayrıca, kepeğe karşı koruma sağlaması nedeni ile kepek oluşumunu engeller. Yoğun bir yağ olması nedeni ile tek başına kullanmamak gerekir. Bu nedenle ilk olarak bir kâse içerisine 5 çorba kaşığı argan yağı, susam yağı ya da zeytinyağı ile 3 damla sarımsak yağı koyun. Yağları karıştırıp eldiven taktığınız elleriniz ile masaj yapar gibi saç diplerinize uygulayın. Söz konusu yağ saç diplerinizi beslerken kan dolaşımınızı hızlandırır ve saç diplerinizden yeni saçlar çıkmasına destek olur. Yağı yaklaşık yarım saat saçlarınızda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Sarımsak Akne için kullanımı; Sarımsak yağı sivilce ve aknelerin yanı sıra, cilt enfeksiyonlarına, sedef hastalığına, siğillere, ayak kaşıntıları ve mantarlarına da iyi gelmektedir. Bir kâse içerisine 2 damla sarımsak yağı koyarak üzerine 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da badem yağı ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımı aknelerin üzerine sürebilirsiniz. Ancak cildinize sarımsak yağını tek başına uygulamayın. Aksi halde cildiniz zarar görebilir bu sebeple farklı yağlar ile seyreltmeniz önemlidir.

hasan_37_demirkir@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Kadına Şiddet Olayları

18Tem
14Mar

Vertigo Nedir

23Oca

ÖLÜMÜNE SEVİLMELİ

07Kas

Benim Sevgim