Şeftalinin Faydaları


Anavatanının Çin olduğu düşünülen Şeftali’nin Dünyaya da buradan yayıldığı tahmin edilmektedir. Bol sulu ve tatlı bir yaz meyvesi olan şeftali gülgiller familyasındandır. Eski çağlarda şeftali Çin’de uzun yaşamın ve ölümsüzlüğün sembolü olarak adlandırılmaktaydı. Ortalama ömrü 30 yıl olan şeftali ağacı 2 ile 2,5 metre uzunlukta olup ılıman iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde ise en çok Akdeniz Bölgesinde ve Bursa ilinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünya genelinde Türkiye şeftali üretimi yapan ülkeler arasında 6 inci sırada yer almaktadır. Şeftali meyve olarak yenilebilerek tüketildiği gibi suyu çıkarılarak da tüketilmektedir. Şeftali bol miktarda C vitaminin yanı sıra A ve B vitamini ihtiva etmektedir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengin şeftali demir ve sodyum açısından da zengindir.

Şeftalinin Sağlığa Faydaları

Sindirim sisteminde etkili olduğu bilinen şeftali bağırsakların çalışmalarını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak kurtlarını engeller ve var olan bağırsak kurtlarının atılmasını sağlar. İdrar yolları enfeksiyonlarının kısa sürede tedavi edilmesinde faydalı olup idrar yollarını temizler. İdrar yollarından ki ve böbreklerde ki kum ve taşın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kanda biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak kanı temizler.

Şeftalinin Sindirim Sistemine Faydaları: Bileşenleri sayesinde böbreklerin çalışmasını ve bağırsakların fonksiyonlarını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlık sorunları için ise birebirdir. Böbreklerde oluşan kum ve taşın atılımını sağlar aynı zamanda da oluşumunu önlemesi konusunda etkilidir.

Şeftali Kanser Hastalığını Engelleyebilir: Şeftali bioflavonoid ve özellikle de karotenoid açısından zengindir. Şeftali hücrelerin hasar görerek kanserin yayılmasına engel olurlar. Ayrıca şeftali tüketimi ağız sağlığının korunmasını sağlar.

Şeftali kalp Sağlığı İçin Faydalıdır: Şeftali kalp sağlığı açısından çok önemli olan potasyum ve lif içermektedir. Zengin lifler kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve bu durum dolaylı olarak kalp sağlığına olumlu anlamda etki eder.

Şeftali İyi Bir Antioksidandır: Şeftali antioksidanlar açısından iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle güneş ışığına maruz kaldığınızda oluşan serbest radikaller karşı bünyeyi korumaktadır. Zararlı güneş ışınlarının etkisini kırar. Bunun dışında antioksidanlar vücudu diğer farklı hastalıklardan da korur.

Şeftali Dokuları Korur: Şeftalinin içerdiği C vitamini dokuların sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında dokularda meydana gelen travma sonrası süreçte dokuların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Şeftalinin içerdiği askorbik asit bağışıklığı güçlendirir ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca kıkırdak ve kemikleri onarmak için yardımcı olur.

Şeftali Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: Şeftali, kabızlık soununu kolayca çözebilir. Zengin miktarda potasyum içerdiği için metabolizmadaki pH dengesini arttırır ve sağlıklı bir seviyede tutar. Ayrıca karbonhidrat sindirimine yardımcı olur.

Şeftali Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Şeftali kilo vermek isteyenler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Düşük kalorili bir meyve çeşididir. 100 gram Şeftali sadece 44 kalori içerir. Bunun dışında tok tutma özelliği vardır.

Kemik Sağlığını Korur: Aşırı miktarda A vitamini eksiği özellikle kemik hastalıklarına yakalanmaya neden olur. Bol miktarda A vitamini içeren şeftali genelde yaşlılığa bağlı olarak meyana çıkabilecek kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Şeftali Kan Basıncını Seviyesini Dengeler: Bir şeftali ortalama 285 mg civarında potasyum içerir. Potasyum kan basıncını dengelemek için önemli bir maddedir. Fakat yüksek potasyum böbrek hastaları ve yaşlı insanlar için zararlı olabilir. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmelidir.

Şeftali suyu şeftalinin preslenmesiyle elde edilen bir tür içecektir. Çok hoş tadının yanında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Şeftali suyu birçok organ için önemli olan A, C ve B3 vitaminlerinin yanında, betakaroten, folik asit ve betakaroten içermektedir. Bütün bunların dışında antioksidan özelliğinin olması genel anlamda vücut sağlığı için fayda sağlar, toksinleri bünyeden temizler ve serbest radikallerle mücadeleyi sağlar.

-Şeftali suyunun kanı temizleme özelliği vardır, temiz kanın dolaşımı da pis kana göre daha hızlı olur. Böylece damarların tıkanma riski yavaşlar, kalp çalışırken zorlanmaz.
-Şeftali suyunu ateş düşürücü özelliği vardır, yüksek ateş sürecinde tüketildiğinde ateşi düşürür.
-İyi bir idrar söktürücü olan şeftali suyu, mesane kanseri başta olmak üzere prostat gibi mesane hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
-Sindirim sistemi için faydalıdır, kabızlık sorunlarını giderebilir. Bağırsakları hareket halinde tutar. Bunun dışında antioksidan özelliğinden dolayı bağırsak kurları ve zararlı bakterilere karşı etkilidir.
-Şeftali suyu uykusuzluk sorunları için de iyi bir çözüm olabilir, akşamları yatmadan önce evde hazırlanmış bir bardak şeftali suyu iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.
-Şeftali suyunun diğer bir faydası da ağız içini temizlemesidir. İçerdiği mineraller ve bileşenler yardımıyla zararlı bakterileri ortadan kaldırır ve vücudun dışına atar. Ayrıca ağız kokusunu giderir.
-Bağırsakları yumuşatıcı özelliğinden dolayı basur hastalığında iyi gelebilir.
-Etkili bir natioksdian olduğu için kanserle mücadelede savunma sistemine yardımcı olur, özellikle sindirim sisteminde meydana gelen kanser vakalarına yakalanma riskinia zaltır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlar.
-Sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kaslarda rahatlamayı sağlayarak yorgunluğu giderir.

Şeftalinin Zararları: Şeftali genel anlamda sağlık için bir tehdit teşkil temiz. Ama bazı özel durumlarda küçük problemler yaşatabilir. Çok ciddi bir yan etkisi yoktur. Aşırı tüketimden kaynaklanan bazı sorunlar oluşturabilir, bunları kısaca sıralayacak olursak;

-Aşırı tüketilmesi durumunda özellikle çocuklarda ve hassas bünyeye sahip yetişkinlerde alerjiye enden olabilir. Kollarda ve yüzde kızarmalara ve ufak baloncuk halinde şişmelere neden olabilir.
-Çok iyi bir idrar söktürücü olan şeftali suyu, ishal ve idrar yolu sorunları olan hastalar için bazı sorunlar çıkarabilir. Aşırı idrar yüzünden su kaybı meydana gelebilir.
-Yüksek derecede potasyum içerdiği için böbrek hastalarının tüketimini kısıtlaması veya doktor kontrolünde yapmaları önerilir.

Tavsiyeler: Şeftali ve şeftali suyu organik olduğu sürece sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayabilir. Çok etkili bir antioksidan olması neredeyse vücudun bütün organlarına fayda sağlamaktadır. Mevsimde ve taze olarak tüketilmesi ayrıca kış aylarında meydana gelebilecek hastalık ve salgınlara karşı savunma sistemini güçlendirir.

Özellikle şeftali suyunun sağlık açısından maksimum derecede faydalanmak için evde hazırlayarak tüketmenizi öneriyoruz. Marketlerde hazır olarak atılan şeftali suları hazırlık aşamasında bazı özelliklerini yitirmektedir. Bu yüzden özellikle çocuklar için doğal ortamlarda hazırlanmasını öneririz.

hasan_37_demirkir@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Kadına Şiddet Olayları

18Tem
14Mar

Vertigo Nedir

23Oca

ÖLÜMÜNE SEVİLMELİ

07Kas

Benim Sevgim

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam