Facebook ve diğer sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler


 İstatistiklere göre Türkiye de nüfusun % 31 ‘inin  facebook hesabı var. Bu da yaklaşık olarak 24 milyon kişi (2015 yılı sonu itibari ile) bu sitede profil sahibi demek.  Bu kadar rağbet gören bir sosyal paylaşım sitesinin, faydalarının olmasının yanı sıra insanları zora sokacak durumların da  yaşanması hatta efsanelerin dolaşması elbette olağandır.  Diğer sosyal medya siteleri için de durum aynıdır. Bütün bu siteleri kullananların aşağıda yazılanlara dikkat etmelerinde fayda vardır.

Sosyal medya hesaplarında son zamanlarda “Sosyal medya üzerinden pkk'ya destek olduğu anlaşılan kamu çalışanlarıyla ilgili olarak gereken adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu sebeple terör örgütü destekçisi hackerler tarafından özellikle kamu çalışanlarının hesapları kopyalanmakta kopya profillerle pkk'ya destek amaçlı paylaşımlar yapılmaktadır. Aynı şahıslar daha sonra sizi emniyet birimlerine şikayet ederek görevinizden uzaklaştırılmaniza sebep olabilirler. Bu sebeple şahsıma ait sürekli kullandığım tek facebook hesabım budur………..” gibi mesajlar görülmektedir. Bu mesajı paylaşmamız bize hiçbir fayda sağlamaz. Çünkü bu mesajı sahte hesap açan da paylaşabilir veya gerçekten teröre destek verenler cezadan kurtulmak için paylaşabilir.

Yine yukarıdaki mesaja benzer “Facebook sorumludur …… şartları kabul etmediğimi beyan ederim ….” tarzı mesajlar da hiçbir işe yaramaz. Facebook veya diğer sitelere üye olduğunuzda o sitenin belirlediği şartlara uymak zorundasınız ve üye olarak tüm şartları kabul etmiş olursunuz.

Resimlerin veya yazıların altındaki “Allah (c.c.) rızası için paylaşınız…….“ mesajlarına da itibar etmeyiniz. Rabbimizin rızasını kazanmak paylaş veya beğen tıklamak kadar basit olmamalıdır. Aynı şekilde paylaş veya beğen basarak hasta veya özürlülere para yardımı sosyal medyada imkânsızdır. Sadece o resmi yükleyen kişi hesabının popülaritesini artırmak için bizleri kullanmış olur.

Yukarıda anlattıklarım sosyal medyada en tehlikesi az olanlardır. Bunlar genellikle insanların iyi niyetlerini kullanıp paylaşımda bulunmalarını amaç eden tehlikelerdir. Birde aşağıdaki gibi çok tehlikeli, insanları maddi ve manevi zararlara uğratanlar vardır.

Bunlardan en sık kullanılanı “…. Rehberim silindi senin numaran kaçtı…. “ veya “Şurada hediye çeki kazandım. Sende kazanmak ister misin “ diye atılan mesajlardır. Bu mesajlardaki amaç sizin telefon numaranızı öğrenerek telefonunuz üzerinden mobil ödeme ile para tahsilatıdır. Genellikle bunu yaparken arkadaşınıza ait kopya hesaplar kullanırlar. Bazen de arkadaşınıza ait hesabı çalarak da bunu yapabilirler. Şayet böyle bir durumla karşılaşırsanız  karşı tarafın profil sayfasında yer alan şikayet et kullanılarak hesabın Facebook tarafından kapatılması sağlanmalıdır.  Ayrıca hesap sahibine telefonla ulaşılarak bilgi verilmelidir.

Son olarak “…..ünlüye ait ölüm videosu ….” Veya “ …..arkadaşın sana ait şu videoyu paylaştı”  gibi isimli videoları izlerken hesaba virüs bulaşması da çok karşılaşılan tehlikedir. Çünkü bu tarz videolar hesabımızdan bizim adımıza çeşitli ahlaksız şeyler paylaşıp insanların zaaflarını kullanarak yayılmaya devam etmek isterler. Sizin hiç paylaşmayacağınız şeyler profilinizde yer alır.

Sosyal medya hesaplarımızı güvende tutmak ve yukarıdakilerle karşılaşmamak için aşağıdakileri yapmalıyız. 

Öncelikle hesaplarımızda gezinirken bizde erişim veya başka yetki isteyen video ve uygulamalardan uzak durmalı ve asla izin vermemeliyiz.

Resmi web siteleri hariç başka hiçbir site üzerinden hesaplarımıza erişmeyi denememeliyiz.

Bizden mesajla telefon numarası isteyen kim olursa olsun kesinlikle vermemeliyiz.

Kişisel paylaşımlarımıza ait erişimleri kısıtlamalıyız. Görebilecek veya okuyabilecek kitleyi iyi seçmeliyiz.

Sosyal medyada hediye veya para kazanmak kolay değildir. Kolay bir teklif geldiğinde ince eleyip sık dokumalıyız.

Tanıdığımız birine ait birden fazla hesap veya tehlikeli paylaşımlar görürsek hemen şikayet edip kaldırılmasını sağlamalıyız.

Çeşitli antivirüs firmalarının sosyal medya hesaplarını güvende tutma eklentileri var. Bunları kullanmalıyız.

Hesaplarımızda ve o hesapları oluştururken kullandığımız maillerde şifrelerimizi iyi belirlemeliyiz. Şifrelerinizde harf, rakam ve noktalama işareti olmalıdır.

Hesaplarımızı bilgisayarda veya akıllı cihazda kapatırken tarayıcıyı direk kapatarak değil çıkış a tıklayarak kapatmalıyız. 

pinarbasili37@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI