NEREYE GİDİYORUZ ?


Hiç düşündünüz mü bu toplum,bu insanlık,bu nesil nereye gidiyor.Daha doğrusu biz nereye gidiyoruz.Bazen kendimizi sorguluyor muyuz.Yaptığım bu iş veya bu hareketim ne kadar doğru…Mesleği olanların,evi ve ailesi olanların tek derdi evi geçindirmek için üç kuruş daha fazla kazanmak ve onların yetiştirdiği çocukların amaçları iyi üniversite okuyarak doktor ,avukat,hakim olmak.Soruyorum size acaba hastanelerdeki doktorların kaç  tanesi işini severek yapıyor.Veya adliyelerdeki hakimlerin kaç tanesi işini severek yapıyor.Ben söyleyeyim çoğu ya ailesinin isteği için ya maaşı iyi diye yada toplumda saygı için…Ama unuttuğumuz bir şey var.Sizinde dikkatinizi çekti mi ? Kimse insanlık için,kendi istekleri için,toplumu için veya ahireti için çaba harcamıyor,harcayamıyor.

     Çok değil bundan 10 yıl önceye bakın. Çarşıya çıktığınız zaman veya sokağa çıktığınız zaman açık olan kızlarımızın sayısı şimdiye göre daha azdı.(Kızlarımız diyorum çünkü bu ülkede doğup büyümüş bu toplumun içinden olan kızları,ablalarımızı,kardeşlerimizi kastediyorum.)Açık kızlardan kastettiğim keşke sadece başının açık olması olsaydı.Günümüzdeki giyimlerin kısalığını mı desem,darlığını mı desem veya hiçbir şey giymeden sadece bir  bez parçası ile sokağa çıkanlarımı desem.Ve en önemlisi onlara ses çıkarmayan anne babaları mı desem…Sokağa çıktığınızda top oynayan çocukların ağızlarındaki laflara bakın.Her 3 kelimesinden birinin küfür,argo kelime veya aşağılayıcı bir kelime olduğunu görürsünüz.Kısacası 90’lı yıllar günümüze göre; 80’li yıllar 90’lı yıllara göre kat kat daha iyi olduğunu görürsünüz.Bu böyle zaman filminde geriye doğru akar gider.Kendi ülkesinden dışarı çıkmayan birinin batıdaki ülkelerde yaşayan kişiler gibi giyinmesinin,hareket etmesinin temel nedeni sizce ne olabilir ? Kendi dininin emrettiği şekilde değil de televizyonların,modanın emrettiği şekilde giyinmekte nedir.Evet bu olanların bir çok açıklaması olabilir size göre.Ama bana göre en önemli açıklaması toplumumuzun hızla -olmaz olası- batılaşma isteğidir.Ki buna da anlam verebilmiş değilim.               

      Yalan söylemenin,zina etmenin,kumar oynamanın,içki içmenin vb. gibi şeylerin kötü olduğunu; yanlış olduğunu;insana ve toplumumuza zarar verdiğini bilmeyen yoktur.Ama içler acısı durum ne biliyor musunuz ? Bu davranışların ne kadar kötü olduğunu bile bile ısrarla yapmaya devam eden bir toplumumuz var.Ki bu durum her ileriki nesilde daha da bedbaht bir hal alarak devam ediyor.

     Toplumumuzdaki insanlara sorsanız,özellikle gençlere sorsanız ‘’biz ahir zaman gençleriyiz bizim yapabileceğimiz bir şey yok elimizde olan bir şey değil bu durumu düzeltmek’’derler.Ne kadar kötü bir durum değil mi ?Neden bizler Osmanlı kültürünü veya Osmanlı edebini,ahlakını örnek alamıyoruz? Neden dinimizin emrettiği şekilde yaşayamıyoruz? Neden toplumumuzda batılaşma isteği var?Neden elin adamının ürettiği elimize oyuncak gibi oyalanmamız için verdiği televizyon,telefon,bilgisayar veya oyunlarla zaman kaybediyoruz?Neden başkalarının oyununu;galeyanına gelerek birbirimize düşüyoruz? Evet bu sorular ve bu ”nedenler” böylece artar gider.

     Sizce de bunları düşünmenin, kendimizi sorgulamanın zamanı gelmedi mi? Yeniden Osmanlı gibi tüm dünyanın lideri olmanın vakti gelmedi mi?Toplumumuzu ve gençleri bu pislik oyunlardan;galeyana getirmelerden arınmanın zamanı gelmedi mi? Bence  çoktan geldi ve geçiyor bile.Elimizden ne geliyorsa en ufak bir gelişme dahi olsa yol kat etmeye bugünden itibaren başlamanın zamanı geldi…

myldz4450@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Asuman şengül | 11 Ocak 2017 11:00

    Sizi yürekten kutlarım.Ağzınıza sağlık, bu konu benide çok üzüyor, birşey yapamamak dahada çok düşündürüyor.

YAZARIN SON 5 YAZISI
03May
17Nis

PEKİ YA ŞİMDİ

15Nis

OKUMAK VE YAZMAK HAKKINDA

21Şub
23Oca