Özel Eğitim Nedir, Neden Özel Olarak Yetiştirilmiş Personal Tercih Edilmelidir?


Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre özel eğitim; "Özel eğitim gerektiren eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personal,geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile özel eğitim gerektiren bireylerin bireysel yeterliliklerine dayalı,gelişim özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitim" olarak ifade edilmektedir. tanımda da dikkat çekildiği üzere özel olarak yetiştirilmiş personal,öncelikle özel eğitim alanında yetişmiş ve üniversitelerin özel eğitim bölümlerinden mezun olmuş personali ifade etmektedir. (Cavkaytar ve Diken,2005)
 
İşin ehline verilmesini gerektiğini düşünen milyonlarca insandan sadece biriyim ben. Özel olarak ilgilenilmesi gereken bireylere layıkıyla bir eğitim verilebilmesi gerekmektedir. Bunun yolu da  Özel olarak yetiştirilmiş,bu işin eğitimini almış,bu işe gönlünü vermiş bireylerin varlığıyla mümkündür. Hemen bir örnekle durumu daha belirgin bir hale getireyim. Çok güzel bir eviniz var.Herbir metrekaresini özenerek döşemişsiniz, bir sürü para harcamışsınız, alın terinizle oluşturmuşsunuz.  Tam her şeyi bitirdim derken,bahçenizin bir bahçivana teslim edilmesi gerektiğini düşünerek bir bahçivan arayışına girmişsiniz. karşınıza iki tane aday çıktı.Biri bahçivanlık üzerine yıllarını vermiş,yıllarca bahçivanlık yapmış,kendini bu alanda geliştirmiş,bitkiler hakkında bilgi dağarcığı baya dolu,biri. Diğeri ise, "çiçek yetiştirmekte ne var ya.. İki sularsın,birkaç gün yabani otları temizlersin, birazda ilaçlama yaptın mı bitti işte" zihniyetinde olan biri. Hangisini seçerdiniz? Doğru tercih,bende onu seçtim. Sonuçta yılların bir birikimi,bahçivanlık alanında kendini geliştirmiş,bitkilerin dillerinden en iyi anlayan kişi o. 

 İşte Özel Eğitimde de böyle, özel gereksinili bireylere en faydalı olacak şekilde yetişmiş,ilgili alanda eğitimini almış ve üniversitesini okumuş kişiler seçilmeli. Aksi takdir de nice bahçeler harap olacağı gibi,nice öğrencilerde eğitimsiz kalacaktır. Oysa 'Eğitimde feda edilecek tek fert yoktur.' (M.K.ATATÜRK) 
Sevgilerle...

​ademasikoglu@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • ibrahim | 08 Şubat 2016 22:47

    helal olsun hocam :)

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam