Bakın 2023 Neler Getirecek Bir Okuyun?


DÜNYADAKİ YENİ SÜPER DEVLET ARASINDA TÜRKİYE’DE OLACAK DERSEK’de İNANIN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin başına geri dönüşüyle Türk siyasetinde yeni bir sayfa açılmaya başladı dersek yalan değil. 
Bu dönemde Türkiye’yi yeni atılımlar bekliyor ve bunların en başında 2023 hedefine yönelik hazırlıklar var. 
Ama bu hedefe ilişkin somut bir vizyon edinebilmek için 6 yıl sonra bizi nasıl bir dünyanın beklediğini az çok kestirebilmemiz gerekiyor. 
Batı duvara toslayacak 
Birçok gözlemciye göre dünyanın ekonomik durumu sürdürülebilir gibi değildir ve Batı finans sistemi bir felakete doğru sürüklenmektedir. 
Araştırmalarımıza göre Çin ve Rus strateji uzmanları Batı finans sisteminin 2025 ila 2030 yılları arasında çökeceğini ve bu kez 2008 finans krizinde yapıldığı gibi para basarak kurtulmanın da mümkün olmayacağını vurguluyorlar. 
Bu konularda okuyucularımızın Batı medyasında asla bulamayacakları bazı gerçekçi saptamaları önümüzdeki günlerde ele alacağım. 
Ama önce bizzat IMF’nin uyarılarına bakalım. 
IMF rakamlarına göre dünya ülkelerinin toplam dış borcu yerküredeki toplam zenginliklerin iki buçuk katına varmış. 
Bu durum büyük endişelere yol açıyor çünkü 2008 krizinden sonra oluşan bu astronomik borç miktarı büyümenin yeniden gelmesini sağlamamıştır. 
Ayrıca, borç geri ödenmek için alınır ama dünya ekonomisinin iki buçuk katına varan bir borç ödenebilir mi…? 
Şimdilik düşük faiz oranları sayesinde vahameti pek hissedilmeyen bu durum faizlerin er ya da geç yükselmesiyle çığ gibi büyüyen ödeme güçlükleri yaratmayacak mıdır…? 
Çin sabırlı 
Küresel gözlemciler Çin yöneticilerinin Batı’nın bu sıkıntılarının farkında oldukları için sabırla 2020’leri beklediklerini söylüyorlar. Ayrıca ABD’nin dış borçlarının yüzde 30’a yakını Çin’in elinde ve Amerikan ekonomisi Çinli uzmanların sıkı takibi altında bulunuyor. İngiliz ekonomist Alasdair Macleod, “The End of Empire” adlı makalesinde ABD’nin finans egemenliği ve bunu destekleyen askeri güce dayalı imparatorluğunun şimdiden çökme belirtileri gösterdiğini söylüyor. 
Peki, ABD eli boş mu duracak…? 
Amerikalılar, Çin tehdidini gidermek için Kuzey Kore ile bir savaş çıkarabilirler mi…? 
Çinli uzmanlar ABD’nin Ortadoğu dâhil olmak üzere dünyada son yıllarda sık sık kışkırttığı savaşların dünyaya dağılmış ABD dolarlarını geri çağırmak için kullanılan bir yöntem olduğunu da hatırlatıyorlar. 
Çinliler, ABD’nin 10 yıldan önce bölgede bir savaş başlatamayacağı, o zamana kadar da daha çok yapay gerilim senaryolarına bağlı finansal saldırı yöntemleri kullanacağı kanısındalar. 
Macleod’a göre ABD, Kuzey Kore olayını küresel yatırımcıların bölgedeki söz düellosundan korkarak Amerikan kâğıtlarına yönelmeleri için kullanıyor. 
Amerikan yönetimi bir yandan da yasayla sınırlanmış bulunan borçlanma tavanını arttırması için Kongre karşısında bahane bulmuş oluyor. 
Dolar egemenliğiyle mücadele 
Çin ve Rusya ise bu stratejiye Asya ticaretinde, en azından enerji alanında milli paraların kullanılabilmesi yönünde yaptıkları çalışmalarla cevap veriyorlar. 
Umarız, petrole ödenen döviz nedeniyle cari açık sıkıntısı yaşayan ülkemiz de bu çabalara destek verir. 
Bu arada güçlü ekonomi Japonya da Çin’in etkili olduğu Asya Yatırım Bankası’na katılma kararı almıştır. ABD’nin Asya Serbest Ticaret Anlaşması’ndan çekilmesinden sonra Filipinler, Kamboçya gibi bölge ülkeleri Çin liderliği etrafında toplanmaya başlamışlardır. 
Güney Kore’de son yapılan seçimleri Kuzey Kore ile yumuşama yanlısı olan adayın kazanması da çok önemlidir. 
Ancak, Çin, Rusya ve diğer bölge ülkelerinin ABD’nin parasal egemenliğine karşı yeni önlemler almasıyla iyice çıkmaza giren ABD 2020’lerde daha saldırganlaşacaktır. Çin, ekonomik gücünü kullanarak daha ABD’nin egemenliğini hemen çökertebilir ama bu kendi ihracat kapılarını da kapatacağı için beklemeyi tercih ediyor. Çin ve Rusya arasında altına endekslenmiş ve ona bağlanmış yeni bir para birimi oluşturulması projesi de bu yüzden ertelenmiştir. Fakat Shanghai Gold Exchange şimdiden yeni olanaklar sunmaktadır. Çin’le ticaret yapanlar isterlerse doğrudan değerli madenlerle ödeme yolunu seçebileceklerdir. 
Yeni süper devlet arasında ÇİN ve TÜRKİYE’de Olacak
2020’den sonra dünya genel bir mali çöküş yaşadığında dış borç sorunu olmayan Çin, Rusya ve kamu borç oranı düşük olan Türkiye elverişli bir pozisyonda olacaklar. İ
İpek Yolu projesini, Batı Avrupa’yla ticaret koridorunu ve ABD dolarını sarsacak bir para birimini oluşturacak olan Çin, dev nüfusuyla iyice güçlenebilir. 
Bu stratejisini Çin şöyle açıklıyor: 
Ben şunu söylemek zorundayım“ABD Pasifik bölgesine ağırlık verdiğine göre biz yüzümüzü Batı’ya dönmeliyiz. 
Bu darbeyi savuşturunca elverişli konuma geçeceğiz.” Çok büyük bir sürpriz olmazsa 2020’li yıllar Çin’in 2023 lü yıllardada Türkiye’nin yeni bir süper devlet olarak ortaya çıkışlarına sahne olacaktır. 
Çin’in dev sorunu 
Ancak, birçok avantajlarına rağmen Çin’in de dev bir sorunu var: 
Nüfusun ihtiyarlaması. IMF’nin 9 Mayıs tarihli Asya raporuna göre “Bölgede bazı ülkeler zengin olmadan önce yaşlanacaklar”. Batı ekonomik modeline göre zenginleşen Japonya nüfusun yaşlanması nedeniyle ağır sorunlar yaşıyor. Aynı durum daha da vahim bir şekilde Çin’de görülecektir. 
Ama Türkiyedeki GENÇ Nüfus onu DÜNYA’da SÜPER DEVLET KONUMUNA GETİRECEĞİNDEN asla kuşku olmayacak.
O nedenle ben diyorumki Ülkemizin 2020’li yıllarda arzu edilen hedeflere varabilmesi için kendini sadece bugünkü şartlara göre değil, geleceği hesaplayarak hazırlaması zorunludur 
Ve diyorumki AK Parti’nin Cumhurbaşkanı ve Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yeni yönetimini şimdiden kutlamak gerekiyor
Zira bu işin MİMARI taaaaa kendisidir.

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Selma | 28 Mayıs 2017 14:31

    Uzuun ancak güzel bir yazı olmuş. Kutlama kısmına da aynen katılıyorum

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner