Bu Seçim Sistemiyle Olmuyor - Ahmet İNANLI

Bu Seçim Sistemiyle Olmuyor


Hepimizin ortak bir hayali ve talebi var: 
Haklarımızın tam manasıyla korunduğu demokratik ve adil bir Türkiye'de, huzur, refah, barış içinde yaşamak. 
Bunun ise, ancak sağlıklı işleyen bir denge ve denetleme sistemiyle mümkün olduğunu biliyoruz.
Demokrasi kültürünü geliştirebilmenin en önemli yollarından biri, daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanması... 
Bunun için ilk yer ise TBMM. 
Türkiye Büyük Millet Meclisi, bizim meselelerimize çözümler getirmek adına temsilcilerimizi seçerek gönderdiğimiz, hepimizin ortak temsil alanı, parlamentomuz. 
Demokrasimizin güçlenmesi, vekillerimizin gerçek anlamda hesap verebilir olabilmesi için biz seçmenler ile temsilcilerimiz arasında şeffaf ve doğrudan bir ilişki olması çok önemli.
Ne var ki, siyasi partiler ve seçim kanunlarının düzenleniş biçimi, milletvekillerinin adaylık sürecinde, seçmenlerden ziyade siyasi parti genel merkezlerine ve liderlerine avantaj sağlıyor. 
Bunun sonucunda vekil adayları büyük ölçüde parti liderlerinin kontrolünde seçiliyor. 
Tekrar seçilebilmeleri için kendi seçmenlerinden önce parti liderlerinin gönüllerini hoş tutmaları gerektiğini biliyorlar. 
Bu da çarpık bir hesap verme anlayışına sebep oluyor. 
Aynı zamanda yüzde 10 seçim barajı, temsiliyetin önünde önemli bir engel olarak ortada dururken, bireylerin demokrasiye olan inancını zedeliyor.
O nedenle ben diyorumki Milletvekillerimizin doğrudan seçmenlere karşı sorumlu olmaları, demokrasimiz açısından hayati önem taşıyor. 
Vatandaşlar olarak, bizi çok ilgilendiren siyasi süreçlere, seçimden seçime değil, sürekli biçimde katılabilmemiz ancak bu şekilde mümkün olabilir. 
Bunun için de, hem seçim kanunumuzu hem de siyasi partiler kanunumuzu yenilemeli; çok yüksek olan yüzde 10 seçim barajını toplumun tüm kesimlerini dikkate alarak düşürmeli; seçmen ile vekil arasındaki aracıları en aza indirmeliyiz.
17 Nisan sabahında referandum geride kalmış olacak fakat demokrasimizin karşı karşıya olduğu sorunları çözebilmek için var gücümüzle çalışma gereği ortadan kalkmayacak. 
Biz referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın, seçim sistemi ve siyasi partiler kanununun, öncelikli biçimde çalışılması gereken alanlar olduğuna inananlardan olmuştuk hep. 
Bu alanlarda, yukarıda ifade ettiğimiz bakış açısıyla yapılacak değişikliklerin demokrasimizi geliştireceğini; vatandaşlar olarak hepimizin kendisini ait ve sorumlu hissettiği bir ortam yaratacağını biliyoruz. 
Bu vesileyle, sayın CUMHURBAŞKANI’nın da söylediği gibi BU SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞMESİ GEREKİYOR demiyeceğim artık ŞART OLDU.
O nedenle demem şu’ki yeni sistem çıkması halinde ne olacak DEMOKRATİK ve ÖZGÜR bir ÜLKE için MİLLETVEKİLİMİZİ’de kendimiz seçmiş olacağız.
Bundan iyisi CAN SAĞLIĞI ve GÜZELLİĞİ. 
VESSELAM

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner