Duyarlı Valim Yaşar Karadeniz'e sunumumdur - Ahmet İNANLI

Duyarlı Valim Yaşar Karadeniz'e sunumumdur


MİLLİ EĞİTİM YAPMASIN BUNU
Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, katma değer vergisi hariç olmak üzere bireysel eğitim için aylık …? lira, grup eğitimi için aylık …? lira olarak tespit edilmiş Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 2017 yılı Merkezi̇ Yöneti̇m Bütçe Uygulama Tebli̇ği̇ Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.
Buna göre, engelli bireylerin destek eğitim giderlerinin bütçeden karşılanacak kısmına ilişkin düzenlemeye gidilerek Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, katma değer vergisi hariç olmak üzere bireysel eğitim için aylık …? lira, grup eğitimi için aylık …? lira olarak belirlenmişti.
Belirlenen tutarlar, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten, bu tutarları aşan kısmı ise ilgililer tarafından karşılanacak denmişti.
HAL BÖYLE İKEN:
Yerleşim birimlerinde resmi veya özel eğitim okuluna devam eden engelli öğrencilerin bireysel veya grup eğitimi için her türlü tedbir okul bünyesinde alınan Kastamonu’daki 4 Özel Engelli Eğitim Kurumlarında ne yazıkki MİLLİ EĞİTİM TARAFINDAN ödenmesi gereken ÜCRETLER ZAMANINDA ÖDENMİYOR.
Kastamonu’nun çevre illerinde bile zamanında ödenen DESTEK ÜCRETLERİ her ne hikmetse KASTAMONU’da zamanında ÖDENMİYORMUŞ dersek ne buyrulur
Hiç kimse ama hiç kimse kendi menfaati için bu işi yapmıyacağına göre ENGELLİLER için bu tür EĞİTİM KURUMLARINI AÇIP onları yani ENGELLİLERİMİZİ TOPLUMA KAZANDIRMA ÇABASI içinde olan böylesine önemli KURUMLAR için yapılanlar acaba onlara görülen bir REVAMIDIR..
Şimdiye kadar Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu raporunda belirtilen engelli çocukların, özel eğitim kurumlarından, en fazla altı seansa kadar bireysel eğitim almaları halinde eğitim giderlerinin zamanında karşılanması gerekmiyormuydu gerekiyor ve bu kurumlar zaten bunu yapıyordu.
Zorunlu eğitim çağında olup rehberlik araştırma merkezince düzenlenen Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu raporlarında özel veya resmi eğitim okuluna devam etmesi gerektiği belirtilen engelli çocuklar, bu okullara devam ettikleri halde O ÖZEL ENGELLİ EĞİTİM KURUMLARINA anılan BEDELLER ZAMANINDA NEDEN ÖDENMİYOR.
Engelli çocuklar, destek eğitimini ancak bulunduğu il/ilçe merkezinde özel veya resmi özel eğitim okulunun bulunamaması halinde aldıklarına göre ve engelli aileleri için verilen eğitimlerde mutluluk yaşattığı varsayımıyla DÖRT DÖRTLÜK hizmet vermeye çalışan bu Kurumlar için İlçelerde bu tür bedeller geciktirilmeden ödenmesine rağmen İL MÜDÜRLÜĞÜ’nün bu ÖDEME GECİKMESİNİ NEDEN YAPTIĞINI Anlamak mümkün değil.
11.2.2009 tarih 27138 ve Özel Eğitim Engelli Rehabilitasyon Merkezlerine dair diğer Yönetmelik hükümleri başka İLLERDE harfiyen yerine getiriliyorda KASTAMONU’da BU GECİKME yada GECİKTİRİLME NİYE…?
Şimdi birileri çıkıpta Falankes yoktu imza bekliyordu’nun ardına SIĞINMAYA ÇALIŞACAK yok beyler yok DEVLETTE DEVAMLILIK VARDIR ve birisi olmazsa olmasın DEVLET İŞİ EFTEN PÜFTEN BAHANELERLE beklemez-BEKLETİLMEZ.
O nedenle BEYLER her şey bitti şimdi sıra ENGELLİLER için BEHER AY muntazam olarak ödenmesi gereken DESTEK ÜCRETLERİNİ İhmale kaldıysa kimse kusura bakmasın BIRAKIN O KURUMU yada sizinde ÜSTÜNÜZ VAR bunlara o ÜSTÜNÜZ olan MAKAMLAR mutlaka DUR DİYECEKTİR.
Hele hele Kastamonu’ya ilk geldiği günden itibaren HERŞEYE SON DERECE DUYARLI olan Sayın Vali Yaşar KARADENİZ’in bu tür BEKLEMELERE öyle sanıyorumki ASLA TAHAMMÜLÜ olacağını sanmıyorum.
Çünkü dün onlar engelli ise yarın bizim ENGELLİ OLMAYACAĞIMIZIN GARANTİSİ VARMI.
Bunu'da ancak YÜCE MEVLAM BİLİR.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner