Halk Otobüsü kaptanlarının yaşlılara karşı tutumu


BU MAKALEM
1-AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI VE VALİ ADINA KASTAMONU İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ
2-BELEDİYE BAŞKANLIĞINI İLGİLENDİRİYOR

Değişik ortamlarda yaptığım incelemelerde halk otobüsü kaptanlarının büyük bir bölümünün 65 yaş üzeri vatandaşlara karşı ne hikmetse davranışları hoş olmadığını öğrenmiş bulunmaktayım.

Toplu taşımadan ÜCRETSİZ yararlanılmaya başlanıldığı andan bu tarafa hala SORUNLAR var. Bunu zaman zaman vatandaşların bize aktardıklarından da anlıyorum. Bir kısmının bu insanların varlığını hissedince duraklarda durmayıp onları otobüse almadıkları, diğer yolcuların önünde onları aşağıladıkları ayrıca gözlüklü, bazı kaptanların telefonla konuşarak bazı durakları görmedikleri, bazılarının da trafik ışık ve işaretlerini görmezden gelerek aşırı sürat yaparak yolcuların yüreklerini ağızlarına getirdikleri, bu olaylara şahit vatandaşların ya medeni cesaretsizlik veya bilinçsizlik sebebiyle bunları ilgili birimlere ulaştırmadıkları, bazı halk otobüslerinde ise yan tarafta olması gereken ışıklı güzergah tabelalarının çalışmadığı, ön tabelayı göremeyen özellikle ileri yaştaki yolcuların bu sebeple binecekleri otobüsleri kaçırdıkları devamlı şikayet konusu olan olaylar arasında olup, halk otobüsleriyle yolculuk yapanların ortak dertleri ve çözüm bekleyen olaylar dersek yalan olmasa gerek.

Elbette ister halk otobüsü ister belediye otobüsü kaptanı olsun bu toplumun parçası olan insanlardır. Lakin bahsedilen davranışları yapmaya hakları ve hukukları yoktur. 
Neyimiş kısa mesafelerde de yaşlılar inip biniyormuş.
Ya arkadaş aylık 600 lira alıyorsanız DEVLET SİZE o PARAYI YAŞLILAR İÇİN VERİYOR ve ÜSTÜNE ÜSTLÜK BU BİR KANUN GEREĞİ yapılan BİR DÜZENLEME.
Kaptanlara gelince çoğu sürücü yaptıkları işi hayır için değil maaş karşılığı yapıyorlar ve ailelerini bu işten kazandıkları para ile geçindiriyorlar.

Öyle ise ne yapmalı…? 
1-Benim aklıma gelen halk otobüs şoförleri başta olmak üzere tüm kaptanları bölümler halinde ve zamanın elverdiği ölçüde yaptıkları hizmete özel hizmet içi eğitime tabi tutup toplumsal davranış ve adab-ı muaşeret konusunda eğitim vermeli. 
2-KART MESELESİ Ya Aile ve Sosyal Politikalar vermeli,
Yahutta AKBİL misali BELEDİYE bu işi üstlenmeli.
AKSİ TAKTİRDE Yaşlı deyipte geçmeyin BİR EVDE BİR YAŞLI varsa ONUN IZDIRABI Ailedeki tüm bireyleri ilgilendirdiğinden YARIN BİR GÜN OLASI SEÇİMLERDE BUNUN ACISI-TATLISI’nın karşınıza çıkmaması için bir neden olmasa gerek.

MİDİBÜS’ler, yolcu kılığındaki müfettişlerce sık sık denetlenmeli, kamera sistemiyle takipler yapılmalı, kusurları bulunan kaptanlar uyarıdan başlayarak değişik cezalarla cezalandırılmalı gerekirse kusurları için yaptırım yapılmalı.

Ama illaki vatandaş rencide edilmemeli azarlanmamalı, hakir görülmemeli buna bir çare bulunmalı diye düşünüyorum.

Sanırım halk otobüs şoförlerini şoförlük yapmaya mecbur eden bir kanuni hükmü yok, bu arkadaşlar işlerini beğenmiyorlarsa bırakıp başka işle uğraşabilirler.
Ve MÜDİBÜS sahipleri’de VİCDANLARINI dinleyerek yarın kendilerinin de YAŞLI OLACAKLARINI unutmamalıdır.

Edindiğimiz bilgilere göre HALK Otobüslerinin alamadıkları bir BEDEL varmış 3 yada 4 aylık onun içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün bu konu üzerinde duracağınıda sanıyorum.Belki bunun içinde öyle hareket ederler diye düşünmek istemiyorum.
Bu günlük bu kadar
Anlaşılmayacak bir durum olmasa gerek.

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Erhan | 04 Haziran 2017 03:15

    Dolmuş kullanmayan yaşlılarda var. Yedekte çıkarmış oldukları kartları ve üstüne bunlardan da para alıyorlar. Mazotmuş bilmem neymiş katmayın bunları devlet bu kişilerin parasını kullansın kullanmasın veriyor. Günah ya bende bi çok kez şahit oldum yapılan muameleye bizim insanımıza gerçekten yakışmıyor. Tebrik ederim yazı için..

  • X | 04 Haziran 2017 01:58

    Ben yaşlı ama ekonomik durumu çok iyi olan birisinin 65 yaş kartı aldığını biliyorum.Gerekceside otobuse binince yasli olmasi hasebiyle tutunamama cantadan parasini alamama .Oyüzden cantadan parasini cikarmasi icin oturmaya calismasi lakin o esnada arada gecen surede surucu tarafindan "parasini vermeyenler parasini uzantsin" diye rencide etmesi.

  • Emre | 03 Haziran 2017 10:37

    Ortalama günde 25-30 kişi ücretsiz bindiğini düşünürsek ayda 1800 lira zarar yapar onun için belediye mazotun 4.50 tl olduğu bir ülkede alsın o parayı kastamonu dilencilerine versin hem 65 yaşındaki adam bakkaldan bedavaya erzak alabiliyormu fırından bedava ekmek alabiliyormu aile gecindiren gün boyu direksiyon sallayan zavallı otobüs esnafı niye bedava taşıyor acaba bir sor bakalım kendine cevap bulabilecek misin?

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner