Kastamonu’da Şehir Arşivi Neden Olmasın ki!


Batı Avrupa’da yüz yıllar önce kurulan arşiv ve müzeler, uzun yıllardır daha “ÖZEL” ve “YEREL” hale getirildi. Böylece bugünkü “ŞEHİR ARŞİVLERİ” ve “ŞEHİR MÜZELERİ” kurulmuş oldu. Bizde bu gibi kurumsal çalışmalar çok azdır, yeni yeni bunlara eğilim başlamış ve güzel örnekler ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan son örnek “Erzurum Şehir Arşivi (ERŞA)” adıyla kurulan arşivdir. Erzurum Teknik Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına bağlı olarak kurulan bir arşiv. Bunu örnek alarak Bayburt Üniversitesinde de “Bayburt Şehir Arşivi” kurulmuş. İki üniversitenin de rektörlerini, senato üyelerini ve çok emek veren çalışanlarını kutluyorum, teşekkür ediyorum.

Kastamonu’da da olması için yazayım dedim ve yazdım. Hatta Erzurum Şehir Arşivine, belediye tarafından eski bir “Erzurum Konağını” bina olarak tahsis etmiş. Sözünü ettiğim arşivin nasıl kurulacağı ve ne şekilde idare edileceği, malzemenin nerelerden ve ne yolla toplanacağına ilişkin esaslar ilgili üniversitelerden alınabilir. Yeter ki konu ele alınmış olsun. Bu kurumda esas amaç; ilkin Kastamonu’luların elinde bulunan belgelerin arşive kazandırılması ve koruma altına alınmasıdır. Yüzyıllardan beri yok olan bu belgelerden geriye kalanlar, hiç olmazsa bugünden itibaren toplanıp saklanmalıdır.

Arşiv için yapılacak saha araştırmaları da son derece önemlidir. 
Yörenin kültür malzemeleri, masalları, hikâyeleri, türküleri, yer ve yerleşme adları vs. her şey derlenip arşivlenmiş olacaktır. Ekipler halinde yapılacak bu çalışmalar sürekli gerçekleştirilecek, böylece yaşayan kültür de arşive alınacaktır. Diğer yandan Kastamonu ve yöresi ile ilgili şimdiye kadar yapılmış her türlü çalışma bu arşivde toplanacaktır.  Üniversitenin ilgili enstitülerinde yörenin her yönlü araştırmasının yapılacağı lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri teşvik edilecektir. Yine bölgesel araştırma projeleri de üniversite tarafından desteklenecek, böylece milli kalkınmamıza büyük katkı sağlanmış olacaktır. Kastamonu’lu akademisyen hemşehrilerimizin önemli bir kısmı ile görüşüp, hepsi ellerinden ne gelirse büyük bir şevkle ve memnuniyetle buna katkıda bulunacaklarından kuşku yok. Bu kurumun kurulmasına Kastamonu Belediyesi ve Kastamonu Üniversitesi yönetici ve yetkililerinin de ilgisiz kalmayacağı kanaatindeyim.

İnsanın dünyada ancak eseri kalıyor, bu da bizlere rahmet vesilesi oluyor. Bu eseri vücuda getirmek de yeni bir rahmet kapısı olacaktır.
VESSELAM

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam