Siyasette Omurgalı Olmak - Ahmet İNANLI

Siyasette Omurgalı Olmak


Siyasette malzeme nedir derseniz bunun cevabı elbette insan olacaktır. 
Doğal olarak insanın olduğu her yerde, insana özgü davranışlar ve tavırlar tartışma konusu olmuştur. Siyasette başarı veya başarısızlık olan sonuçlarda tartışılan insan davranışları ve eylemleri olduğuna göre hep dillerde dolaşan "OMURGALI OLMAK", yani OMURGALI insanlarla siyaset yapmak.

Kimdir OMURGALI Siyasetçi…?
Birilerine göre fikrine, değerlerine, davasına, inandıkları ve inançları uğruna her zaman dik durabilmek. Bedeli ne olursa olsun, bunlardan taviz vermeden mücadelesini bu ölçütler içinde savunmak ve yürümektir omurgalı olmak.
Bir başka bakış açısına göre ise; Bireysel değerlerine ve inançlarına uygun bir yola veya hedefe çıkıldığında ki gösterdiği duruştur OMURGALI olmak. 
Lidere ve ekibe sadakat içerisinde çalışma, çaba ve savunma olarak algılanır siyasette OMURGALI olmak.
Siyasette güven birinci esastır. Ekip ruhu olan çalışmalarda omurgalı siyaset yapanların oluşturduğu birlikteliklerde paylaşım, etkileşim ve başarı daha çabuk gelir. Böyle bir ekipte insanlar birbirlerinden şüphe etmezler ve enerjilerini birbirlerine harcamazlar. Her ne kadar kesin itaat olarak algılansa da OMURGALI Siyaset, aslında ekip ruhuyla karşılıklı konuşmak, tartışmak, doğru olana birlikte karar vermek olmazsa olmazıdır. 
Yani burada önemli unsur ortak akıldır esas olan.
Bu iki ayrım, genelde omurgasızlıkla suçlananların kendini savunma metodudur. Ekibine ihanet ettiği iddia edilenler fikrine, değerlerine ve inandıklarına ters geldiği için davranışlarının doğruluğunu savunurlar. Fikrine, değerlerine ve inandıklarına ihanet ettiği suçlamalarına maruz kalanlar ise; ekibinin, liderinin, o günkü şartların ve hedefe ulaşmanın gerekliliği için tavizler verdiğini savunur. Bu tartışmalar genelde bu iki eksen çevresinde dönüp durur.
O zaman siyasette ve ortak hedefe yol yürümede insan unsurunu iyi analiz etmek gerekir. Yani hem yanındaki, hemde rakibin olan insanları bu ölçüde sınıflandırman gerekir ki, başarılı olabileceğin yola ilk çıkışında başarısızlıkla karşılaşmayasın. Kaldı ki, doğru ekip oluşturmak, karşındaki ekibi doğru analiz edebilmek için ekipler içindeki insanları iyi analiz etmek olmazsa olmazıdır bu işin. 

Bu bağlamda, 4 tip insan çıkıyor karşımıza,
1- OMURGALI insanlar; 
Bu tip insanlar bir yola, bir davaya veya bir sonuca birlikte çıktıklarında ihanet etmezler. Sonucu kazanmakta, kaybetmekte olsa ekip arkadaşlarını satmazlar. Yaşanacak olası krizlerde risk alırlar. Bu tipler net oldukları için genelde sevilmezler ve hep hedef yapılırlar. Birlikte yürüme sözü verdiklerinde asla adam satmazlar ve kıvırmazlar. Samimiyet, güven ve ekip ruhu birinci esaslarıdır. Ekip ve lider ile takım çalışmasında başarılıdırlar. Ekip lideri art niyetsiz ve samimi olur ise, hataları ve eksiklikleri kapatmak için çaba harcadıkları gibi, tutarlı davranışlar sergilerler. Amatör ruhla, profesyonel sonuçlar alabilirler. Hedefe ulaşıncaya kadar her tür olumsuzluk karşısında bile hedefe varmak için sineye çekmesini bilirler. İnandırıcılıkları ve ikna kabiliyetleri yüksektir. Tartışmadan ve çatışmadan çekinmezler. Ekip ve toplum menfaatleri, kişisel menfaatlerinin önündedir. Hedefe ulaştıktan sonra, yol ayrımları yaşanabilir. Genelde kaybetseler dahi, net duruşlarından dolayı işi bilen rakipler tarafından da saygı duyulan tiplerdir. Ağızlarından çıkan söze itibar edilir, kaybetseler dahi bir daha ki çalışmalarda herkesin birlikte çalışmak isteyeceği kişiler olurlar. Yani yeni bir mücadele başlangıcında dünkü rakipleri dahi onları yanına çekmek, birlikte hareket etmek ve birlikte çalışmak için en çok bu tip insanlara yanaşırlar.

2- Güce göre hareket eden insanlar; 
Sen kazandıkça hep yanında olurlar. Seninle yola çıkan davaya baş koymuş omurgalı insanlardan ayırt edilmesi oldukça zordur. Kaybetmeye başladığında veya olası büyük siyasi krizler yaşadığında yaptıkları manevralardan çözebilme şansı yüksektir. En kötü tarafı, olası krizlerde, hele ki kaybetme olasılığı olduğu durumlarda, en çok ihtiyaç duyulan zamanlarda taraf değiştirme davranışları büyük risk oluşturur. Ekip ve liderle menfaatleri görüldüğü sürece birliktelikleri devam eder. Risk almazlar ve karşı tarafı yani rakipleri küstürmemeye dikkat ederler. Orada da hep bir açık kapıları kalmasını isterler. Bu tipler için kişisel menfaat, toplumsal menfaatlerin her zaman önündedir. Bireysel menfaatleri için en yakınlarını bile satmaktan imtina etmezler. Akıllı ve zeki hareket ederler ve kendilerini çok iyi gizlerler. Rakiplere bilgi sızdırılması konusunda en büyük süphelilerdir…! Her hamleleri ve davranışları kişisel menfaatlerine odaklıdır. En kötüsü ise başarının en büyük kaymağını bu tipler yer. Kişisel satış ve pazarlamaları genelde yüksek olduğu için, çoğu zaman omurgalı insanların başarılarından geçinirler.

3- Hem seni, hemde karşı tarafı idare edenler; 
Bu tipler kararsızdır ve rüzgarın durumuna göre sık sık söylem ve eylem değiştirirler. Her dönemin adamı olmak isterler ancak hiçbir döneminde adamı olamazlar. Yaptıkları tutarsızlıklar o kadar çok sırıtır ki, gurupların hiçbiri tarafından benimsenmezler. Bu tipler kimseyi beğenmezler, kendilerini herkesten üstün görürler. Yanardöner tipler olmasının yanında da biraz hayal peresttirler. Piyasada küçükcü tabir edilen ufak adamlardır. Kuru kalabalıkta işe yararlar, sadece anlık durumlar için kullanılırlar ve kenara atılırlar. Seçim ve mücadelelerin içinde, kenarında bulunma arzularından dolayı her yerde olmak çabası içindedirler. Zamanla bu tipler üzerinde oluşan antipatik durum, genelde takım çalışmasına ve görüntüye hep zarar vermekten öteye gitmez. Yani hiç olmamaları, yanınızda görünmesinden çok daha iyidir.

4- Renk vermeyen tipler; 
Bu tipler hiçbir zaman risk almazlar. Mücadele esnasında rakiplerin hiçbirinin yanında veya karşısında görünmek istemezler. Herkesi memnun etmeye çalışan veya ettiğini düşünen tiplerdir. Seçim bittikten sonra kazananın yanında görünmekten ve onunla hareket etmekten çekinmezler. Sonuçta kim kazanırsa kazansın, mücadelenin içinde yıpranmadıkları için her türlü sonucun kazananı olurlar. Mücadele sonucunda kazanımlardan faydalanırlarken, olası bir daha ki seçimlerde de yine ortadan kaybolurlar. 
Taki sonuç belli olana kadar.
Şimdi bu yazıyı neden yazdığımı düşünebilirsiniz, elbette ilerleyen yazılarımıza ilham olması için hatırlatma yapmak istedim.
Önümüzdeki süreçte birçok 2019 a kadar her yerde her türlü seçim var. 
Ayrıca birçok yere aday olmayı düşünenler de kendilerine ekip oluşturmaya başlıyorlar. 
Bu yazımın ekip oluşturmak isteyenlere belki bir faydası olur.
Kişilerde, bu bilgilerle kendilerini sınıflandırır ve bir şekilde aynanın karşısında kendilerini görme imkanı bulmalarına faydamız olur….
DİYORUM

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner