Tüm Siyasilere ve STK’lara..!


GETİRİN ŞU TRENİ KASTAMONU’YA MEMLEKETİ UÇURUN
Bakın DEVLET’in Politikasında KARA TREN’le ilgili bir dizi çalışma varmış
İç Karadeniz Bölgesi'nde yer alacak olan batı-doğu hattında demiryolu inşasını öngören proje, Adapazarı'ndan başlayarak, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri gündemde olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından alternatif projeleri yaptırılan Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, hattına kadar bağlantılı olacakmış.
Eyvallah buna lafımız yok
Proje hakkında bilgi veren yetkililer, "Proje alanı batı ve doğu olarak iki bölgeye ayrılırken, birinci demiryolu hattı Sakarya Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, KASTAMONU Vilayetlerini kapsamakta.
İkinci Bölge Hattı ise, Amasya, Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Erzincan, Bayburt ve Erzurum illerinden geçecekmiş.
Çoğunlukla ırmaklar boyu vadilerden ve karayoluna paralel gideceği öngörülen demiryolu hattı, bazı bölgelerde farklı güzergahlar takip edecek. Yaklaşık uzunluğu bin 242 kilometre olacağı ön görülen Adapazarı, Merzifon, Bayburt ana demiryolu hattının, 1. Dilimi 700 kilometre, 2.dilimi ise 542 kilometreye tekabül edecek. Projede öngörülen 7 ayrı iltisak hattının toplam uzunluğu ise 542 kilometre olacak" dedi.

İç Karadeniz Demiryolu Projesi taslağının ilk değerlendirilmesi ve analizinin Bölge Valilileri, Milletvekilleri, Kaymakamlar, İl ve İlçe Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odaları Temsilcileri arasında yapılacağı bildirilirken, analiz sonuçları proje taslağının kamuoyu nezdinde nasıl karşılanacağı ve alternatif öneriler hakkında fikir verecek.
Vadide büyük bir heyecana neden olan projenin bir an önce hayata geçmesini dileyen Suşehrili vatandaşlar, Ak Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun'a ve diğer vekillere teşekkür ettiklerini ifade ederek, bu konu üzerinde hassasiyetle duracaklarına inandıklarını söylemişler.

Kastamonu’nun futbolda 1 .Lig’e çıkmak için sarf ettiği çaba ve sağladığı birliktelik kadar TREN için de çaba ve gayret sarfetmesi halinde Kastamonu için demiryolunun çok uzak bir hedef olmayacağını belirtmek zorundayım.
Çünkü “Kastamonu Havalimanı’nın 2016 yılında 108 bin yolcuya hizmet vermiş olması çok güzel. 
Havalimanları artık illerin olmazsa olmazları haline geldi. 
Gönül isterdiki Kastamonu’da güzel bir DEMİRYOLU’ da olsun. 
Eskiden “Kara tren gecikir belki hiç gelmez” türküsü söylenirken şuan Yüksek Hızlı Tren hiç gecikmiyor. 
Bu ulaşım imkanınında KASTAMONU’da olması lazım. 
Bunları canı gönülden istiyoruz. 
Kastamonu futbolda 1.Lig’e çıkmak için çaba sarf ediyor. 
Demiryolu konusunda da en az o kadar çaba sarfetmelidir. 
Kastamonu bürokratik ve siyasi olarak bol bol görüşme yapmalıdır. Yaptığı bu görüşmelerin akabinde Kastamonu’nun siyasileri, Kastamonu’nun yöneticileri, Kastamonu’nun Ticaret Odası ve diğer sivil toplum kuruluşları top yekün bir mücadele başlatmalıdır. 
“‘Biz Kastamonu’ya tren istiyoruz, demiryolu istiyoruz’” demeli ve kenetlenmelidir. 
Kastamonu’nun futbolda takımı sahiplendiğini biliyoruz. 
Kastamonu takımının “T”sini sahiplendiği gibi KARA TREN’inde “T”sini de sahiplendiği, tek vücut olduğu andan itibaren Kastamonu’ya TREN’de gelir, hepsi gelir. 
Kastamonu’nun tren için coğrafi şartları uygundur. 
Kastamonu’ya demiryolu gelmemesi için hiç bir neden yok.
VESSELAM

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam