Vali Karadeniz’in sözleri! Son derece önemli! - Ahmet İNANLI

Vali Karadeniz’in sözleri! Son derece önemli!


“BAŞARIDA TAKIM OYUNU”
BU SÖZLER KASTAMONU VALİSİ YAŞAR KARADENİZ’İN AĞZINDAN ÇIKTI
İLK DEFA BİR VALİ KASTAMONU İÇİN TAKIM OYUNUNDAN SÖZ ETTİ
VE BENİMDE HOŞUMA GİDEN, SON DERECE MAKUL VE MANTIKLI BİR SÖZ BU

Birey olarak her birimiz farklı meziyetlere ve zaaflara sahibiz. Her birimiz yaşam yolculuğumuzda başarıyı, kabul görmeyi ve onaylanmayı isteriz. Hayatta kalabilmemiz, kendimizi gerçekleştirebilmemiz için güçlü olmamız, karşımıza çıkan engelleri aşabilme gücüne sahip olabilmemiz gerekir. Ancak kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmeyi başarabildiğimizde diğerlerine de destek olabilmemiz mümkün olur..

Yaşamın zorlukları aynı zamanda güçlü olabilmemiz için fırsatları da barındırır içinde. Üstesinden geldiğimiz her sınav bizi diğerlerine hazırlar. Büyüdüğümüz aile, yetiştiğimiz çevre kişiliğimizin oluşmasında önemli bir rol oynar.

Birey olarak ne kadar güçlü olursak olalım bireysel başarının yetersiz olduğu sosyal bir yaşantımız var. Her iş ekip halinde yapıldığında, sorumluluklar paylaşıldığında kolaylaşır. Bireysel olarak ulaşamayacağımız hedeflere varmanın tek yolu iyi bir takım çalışmasıdır.

Bazılarımız lider ruhuna sahiptir; çocukken bile oyunları kuran, yöneten, diğer çocukların etrafında toplandığı insanlar doğaları gereği bu vasfa sahiptirler. Bazılarımızsa uyum sağlamayı, kuralların belirli olmasını ve onlara uymayı tercih eden bir yapıya sahibiz. Takımı oluşturan bireyler farklı naturalara sahip olsalar da ekip ruhu sayesinde başarıya ulaşılabilir.

İster aile, ister kamu,ister okul isterse iş yaşamı olsun hepsinde benzer bir yapı söz konusudur. Nitelikli bir topluluk ekip ruhunu oluşturabilir. Önemli olan sayılar değil kalitedir. Ekip olarak başarılı olmanın anahtarı ise aşağıdaki 5 öneriye uymaktır:
1-Her ekibin bir lideri olmalıdır. Sorumluluk almayı bilen,, hedefler belirleyebilen, riske girebilen, esnek düşünebilen ve farklı çözüm yolları üretebilen, gelişmeye ve değişime açık, organizasyon yeteneği gelişmiş bir birey liderlik vasfına da sahiptir diyebiliriz. Bu niteliklere sahip olmayan birinin başında olduğu organizasyon başarıya ulaşamaz. Lider davranışlarıyla, söylemleriyle ekibe örnek olmalıdır.
2-Ulaşılmak istenen hedef belirgin olmalıdır. Lider hedefi belirledikten sonra ulaşmak için avantajlı yönleri ve engelleri belirlemeli, amaca ulaşmak için asgari ve azami süreyi tespit edebilmelidir. Hedefin belirgin olması sonuca ulaşıldığı anı hayal edebilmenin tek koşuludur ve işe başlanmadan önce hayal edebilmek çok önemli bir motivasyon aracıdır. Ayrıca vizyon tüm ekiple paylaşılmalı ve her bireyin benimsenmesi sağlanmalıdır.
3-Sorumluluklar ve organizasyonda yer alacak bireylerin sayısı önceden belirlenmelidir. Sanıldığının aksine fazla elemanla çalışmak başarıyı getirmez. Aksine “Nasıl olsa ben yapmasam da biri yapar, araya kaynar giderim” düşüncesi tembelliğe ve diğerlerinin iş yükünü artırmaya yol açar. Bu nedenle iş tanımları ve sorumluluk alanları belirlenmeli ve istisnai durumlar dışında kurallara uyulmalıdır.
4-Pozitif bakış açısıyla hareket edilmelidir. Ekip belirlenirken ve projeye başlandıktan sonra olumsuz düşünen bireylerle yollar ayrılmalıdır. Hedefe ulaşılamayacağı yönünde düşünceye sahip olanlar ekip ruhunu baltalar ve yavaşlatır.
5-Tüm süreç boyunca hem lider hep ekip üyeleri birbirlerini teşvik edebilmeli, ilham vermeli, güçlendirmeli ve hedefe yönlendirebilmelidir. Ulaşılacak hedef tüm ekip tarafından benimsendiğinde sonuca ulaşmak kolaylaşır.

İşte Kastamonu Valisi Yaşar KARADENİZ’in bir MÜLKİ AMİR olarak demek istediği de bu yani sizin anlayacağınız BAŞARIDA TAKIM OYUNU.
Biz yıllarca bu memleketteyiz ve gelmiş geçmiş hiçbir VALİ’nin ağzından bu tür bir SÖZ duymadık.
Haaa hepsinin kendisine has özelliği ve çalışma prensibi vardı ve ona göre hareket ederlerdi.
Bendeniz 32 yıl devlete hizmet etmiş biri olarak Vali Yaşar KARADENİZ’in demek istediğini ben çok iyi anladım ve de SÖZLERİ ÇOK HOŞUMA gittiği gibi bu sözlerin birilerine bir yerlere örnek olmasını temenni ediyorum..
Çünkü kendisi BİR ELİN NESİ VAR İKİ ELİN SESİ var demek istiyor. 
Keşke Kastamonu'daki bazı Kamu Kurum ve Kuruluşları vesair Kurumların yetkilileride sizler gibi düşünseler
Saat 09.30-10.00-10.30 da değilde mesai saatinde işlerinin başında olsalar.
Eh ne diyelim Saygıdeğer VALİM Allahım sana selamet versin YAR ve YARDIMCISI OLSUN.

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner