Varsa paran pulun, herkes kulun - Ahmet İNANLI

Varsa paran pulun, herkes kulun


Yoksa paran pulun, dardır yolun

Paranın her kapıyı açtığı, yıllarca söylenir. Ancak, bunun böyle olmadığı insanoğlunun son nefesinde belli olmuştur. Kaldı ki kirli ellerde paranın yenmediği de bir gerçektir. 

Bakın şu küçük bir şiir de bunu nasılda açık ve net olarak anlatıyor. 

Para pul, çok oldu gözümden düşeli
Bunların hiçliğini, ben zamanla öğrendim
Şimdi de kalmadı, nakdin nazarında değeri
Kirli ellerde görünce, paradan da iğrendim

SAĞLIĞIN, SIHHATİN, HUZURUN, GÜVENİN OLMADIĞI BİR YERDE HER YANIN, HER TARAFIN PARA OLSA NE OLACAK.

ŞAİRİMİZİN DEDİĞİ GİBİ "BİR NAMAZLIK SALTANATIN OLACAK, O MUSALLA TAŞINDA"
Biz, şu her kapıyı açar denilen paraya gelelim. Eldeki paralar Hürriyetin aletidir. Fakat, peşinden kovalanan para, tam aksine ayrıca kölelik aletidir. Bu para denilen kuvvet, sivri kafalar da, arızalı beyinler de, baş belası olurken, düzgün ve doğru akıllar da hizmet karımız olmuştur.

NİTEKİM, BİR BUDALA ZAMANLA ÇOK PARA KAZANABİLİR AMA ONU GÜZEL VE DOĞRU YOLDA SARFETMEK AKILLI İNSANIN İŞİDİR. BU ARADA, PARANIN GERÇEK DEĞERİNİ ANLAMAK İSTERSENİZ, BİR DEFA BORÇ ALIN VE GÖRÜN.

PARASIZLAR DÜŞÜNÜR, GEL GÖR Kİ PARASI FAZLA OLANLAR İKİ MİSLİ DAHA FAZLA DÜŞÜNÜR. PARA HER ŞEYİ YAPAR, HER KAPIYI AÇAR DİYEN ADAM BİLMELİDİR Kİ HER ŞEYİ DE GÖZE ALABİLEN ADAMDIR.

Öte yandan, para, bir bakıma gübreye de benzer yani yayılmazsa bir işe yaramaz. Para şer ve şeytan düşüncelerin elinde insanı avlayan yem de olur. Bir küçük para için dahi, yıldıza kement atanlar az değildir. Herkeste bilir ki aslında para ile imanın kimde olduğu da pek bilinmez. Aklı, gidişatı, nizamı doğru olmayan insanlarda para, el kirinden öteye bir işe yaramaz. Yeri gelir, zamanı gelir, helal para tekrar kazanılabilir. Ancak, sağlık giderse ne para, ne de pul velhasıl hiçbir maddiyat bir işe yaramaz. “ÖLÜRSEK YER BEĞENSİN, KALIRSAK EL BEĞENSİN” misali

Sonuç itibariyle, paraya her şeyden fazla özen gösterenler öyle zaman olmuştur ki paralarını görmeden yiyemeden bu dünyadan göçmüşlerdir.

MÜKEMMEL DÜŞÜNEN BİR AKIL YOKSA PARA O KAFA DA REZİL RÜSVA OLUP GİDECEKTİR. ÖNEMLİ OLAN, ÖNCE İNSAN OLMAK, ÖNCE HAKÇA DÜŞÜNMEK 
Ondan sonra PARA

Bilmem anlatabildimmi

inajans

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Oca

Varsa paran pulun, herkes kulun

02Oca
01Ara
01Kas

Önce geçim sonra seçim!

26Ekm

El atına binen tez iner