Aşk Yazarı Mustafa ÇİFCİ

Babalar Günü

Aşk Yazarı Mustafa ÇİFCİ

  • 411

Haziran/ 3. Pazar Günü

Babalar Günü'nün uzun bir geçmişi var. Bazı  tarihçiler, Babalar Günü'nün Antik Roma'da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar. 

Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar Günü’ nün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü'nün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor. 

Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar. 

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd'u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş. 

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane şehrinde kutlanmış. Bu tarihten sonra kutlamalar ABD'nin diğer eyaletlerine yayılmış… Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün ‘Babalar Günü’ olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınlamıştır.  

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı.

Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmeyi uygun görmüşlerdir.

Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, Haziran ayının üçüncü pazarı kutlanmaktadır.

Tüm babaların ve baba adayların bu özel günü kutlu olsun derken;

1-Babaların gözünde çocuklar asla büyümezler.
2-Bir baba, kendi mutluluğundan çok, çocuklarının mutluluğu ile mutlu olur.
3-Baba korumasından daha güçlü bir koruma yoktur.
4-İnsan babasına borçlu olduğu saygıyı, ancak baba olunca duyar
5-Baba sevgisini koru O sevgiyi kesip atarsan, Tanrı’ da senin mutluluk ışığını söndürür
6-Babanın erdemleri çocuklarının servetidir
7-Babanın mirasını mı istiyor musun? Bilgisini öğren Onun parasını hemen harcayabilirsin ama ondan öğrendiklerini ölümüne kadar saklarsın.
8-Babanın rolü, yüz öğretmeninkine bedeldir
9-Amca, dayı, teyze, kuzen, yeğen, kardeş, abla, abi bunlardan çok var, ama anne- baba bir tanedir
10-Bir adam yaşlandığında anlar babasının ne kadar çok şey bildiğini, çünkü babasına benzemeye başlar.
11-Dün sana kızdıklarımı bu gün ben yapıyorum babam Çünkü aslında ben senin küçük bir kopyanım Umarım senin kadar sevgi dolu olurum
12-Gücüme güç, umuduma umut katan babamdır.
13-Babacığım seni çok seviyorum....

Yazarın Diğer Yazıları