CAHİLİN KURNAZLIĞIMI ALİMİN İLMİMİ GALİPTİR


             
               Sevgili okurlarımız, öncelikle Ramazan Bayramanızı kutlar tüm İslam alemine hayırlı olmasını dilerim. Bu yazımda günümüzün sorunlarından biri olan kurnazlık ve uyanıklık yapmak isteyenlerle ilim için çaba sarfedenlerin nereye varacağı ne gibi sonuçlarla karşılaştıklarından bahsetmek istiyorum.

              Hepimizin çevresindeki bazı kimseler olup bitenleri anlamadan yalan yanlış yorum yaparlar, akıl satarlar, alıp verirler. Oysa iki kelam Hadislerden, biraz Yunus Emre'den, biraz tarihimizden, Nasrettin Hoca'dan veya dünya litaratüründe yeri olan saygın yazarlardan okuyalım da dünyanın nereye gittiğine bakalım demezler, kısır döngü içinde dedikodu yapıp dururlar, efendim Ahmet bey o arabayı nasıl almış, Seher teyze bak senin için ne dedi, çok paçoz bir adam, ne rüküş bir kadın, şunun şurası bunun burası, birde yıldızlı yalanlar katarak anlatırlar.

              Sevgili dostlar, artık bunları aşmalıyız, birbirimize daha saygılı olmalıyız, yoksa gidişatımız hiç iyi değil zaten hayat şartları bir çoğumuzu zorluyor, bir zorlukta biz birbirimize katmayalım, kurnazlıkla değil, ilimle ve bilim öğrenerek ilerlemeye çalışalım.

              Sallahü Aleyhi ve Sellem buyurmuşlar, MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN KARDEŞİDİR, birbirinize zulmetmeyiniz, birbirinize haksızlık etmeyiniz, her kim kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah onun hacetini  görür, kim de mümin kardeşinin üzüntüsünü giderirse Allahta onun kıyamette üzüntüsünü giderir, kim bir müslümanın ayıbını örterse Allahta kıyamette onun ayıbını örter ve bu gibi birçok hadisler bize ışık tutuyor, lütfen okuyalım ve uygulayalım bildiğimizle amel edelim.

              Nasrettin hocaya sormuşlar, neden balıklar daha temiz ve şişmanda tilkiler karnı sırtında sürekli açlar. Hocadan cevap; balıkların kısmetini, tilkilerin aç gözlülüğünü gösterir demiş. Bir bilgeye sorarlar, bir alime verilecek en büyük ceza nedir; onu bir cahille hapsetmekdir. Yine Nasrettin hocaya demişler ki; hocam senin hanım evde hiç durmuyor bütün gün komşu komşu geziyor sen onun kulağını bir çekiversen. Hoca; tamam demiş görürsem söylerim.

              Taptuk Emre der ki; ben sakayım suyu ancak dağıtırım, yalancı dünyaya konup göçenler ne söylerler ne haber verirler, üzerinde türlü türlü ot bitenler ne söylerler ne bir haber verirler, halk içinde delidir insanlık içinde velidir. Yine Said Nursi üstadımız der ki; dünyaya ait işler kırılmaya mahkum şişeler hükmündedir der. Sevdası büyük olanın imtihanı da büyük olur sözleriyle bizlere birçok nasihat ve ışık tutan insanların sözlerini anlamaya çalışalım, günü kurtarmayı değil geleceğimizi kurtaralım.

              Sevgili kardeşlerim, bu kıssalardan ve daha nice kıssalardan hisse çıkararak önümüze bakalım, birbirimizin kuyusunu kazmayalım, kuyudan çıkaralım, Ramazan Bayramınızın huzur içinde geçmesi dileğiyle selamlar ve saygılarımı sunarım.

kocabayram112@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Eyl
09Kas

SEVGİ, SEVGİ, SEVGİ

23Haz
18Nis
20Kas
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam