AİLE, SEVGİ VE ÇOCUK ÜÇGENİ- EBEVEYNLİĞİNİZİ SORGULAYIN? - Ece Neriman MAVİ

AİLE, SEVGİ VE ÇOCUK ÜÇGENİ- EBEVEYNLİĞİNİZİ SORGULAYIN?


AİLE, SEVGİ VE ÇOCUK ÜÇGENİ

Her insanın temel ihtiyacı sevgidir. Sevgi aileden alınarak öğrenilir ilk önce…Çocukların anne ve babalarının her zaman ve her koşulda kendilerini sevdiğini hissetmeleri çok önemlidir.

Eğer aileniz size yeterince sevgisini gösterememiş ise yaşınız kaç olursa olsun bu eksikliği hep hissedeceksiniz demektir.

Özellikle 0-6 yaş ve 6-12 yaş bu açıdan en kıymetli yaş aralıklarıdır..

Yaptığım birçok çalışmamda farkettim ki; özellikle erkek çocuklarının ROL MODELİ BABALARI iken sevginin açlığını en çok hissettikleri ebeveyni ise ANNE oluyor.

Kız çocuklarında ise ROL MODEL ANNE iken SEVGİ DEPOLARI BABALARI TARAFINDAN daha kolay doluyor. Maalesef biz yaşam şartlarına kendimizi odakladığımız için çocuklarımızın ruhsal ihtiyaçlarını göremiyoruz..

Annelik babalık sadece ona kıyafet almak karnını doyurmak ,harçlık vermek ,her istediğini yapmak demek değildir..

EN ÖNEMLİ ŞEY ONUN RUHUNU DOYURMAKTIR..

SORUYORUM KAÇIMIZ BUNUN FARKINDAYIZ?

MAAALESEF ÇOĞUMUZ FARKINDA DEĞİLİZ.. ergenlik dönemi geldiğinde iş işten çoktan geçmiş oluyor çünkü çocuğunuz siz farkında değilken yüzlerce kez sizden sevgi istedi.. belki tek istediği kaliteli bir saatti, belki mutfakta beraberce yapacağınız bir yemekti, belki sadece sizin tarafınızdan takdir edilmekti, belki de sadece koşulsuz şartsız onu her haliyle SEVDİĞİNİZİ söylemenizi bekledi..

SİZ NE YAPTINIZ?

ŞUAN ÇOCUĞUNUZ İLE ARANIZDA SORUN YAŞIYORSANIZ LÜTFEN BUNLARI SORGULAYIN..

Gelelim işin daha ürkütücü boyutuna …

Biz çocuğumuza verdiğimizi sandığımız aslında veremediğimiz yada kısmen verebildiğimiz o sevgiyi ona öğretemiyoruz.. Aramızdaki bağ günden güne zayıflıyor ve okuldu, evlilikti araya girdiğinde aradaki mesafe çok daha açılmış o bağ ise iyice zayıflamaya başlamış oluyor.

Çocuğumuza sevgiyi öğretemediğimiz gibi dışardaki insanlarda bu sevgiyi öğrenip eksik kısmı doldurmaya çalışıyor .. Sonuç mu yanlış arkadaş , yanlış eş vb.. devam edip gidiyor..

VE ÖĞRENEMEDİĞİ SEVGİ DUYGUSUYLA YA ANNE OLUYOR YADA BABA…BAZILARI ŞANSLI SORGULUYOR VE BUNUN DOĞRU OLMADIĞINI FARKEDİP BEN ANNEM VE BABAM GİBİ OLMAYACAĞIM DİYOR… BUNU FARKEDEMEYENLER İSE TIPKI AİLSİ GİBİ ÇOCUKLARINA KIZIYOR, ŞİDDET UYGULUYOR VE TIPKİ AİLESİ GİBİ SEVGİYİ EKSİK VERİYOR…

MAALESEF BU DÖNGÜ DEVAM EDİP GİDİYOR…

Sevgiyi doya doya çocuğunuza verdiğinizde onu korkutmanıza gerek kalmayacak zaten.. size saygı duyacak ve güvenecek..

İnsanız tabiiki sinirlenebiliriz , öfkelenebiliriz bunu en hafif haliyle atlatmanın yöntemlerini öğrenmeliyiz.. Çocuklarınızın karakterlerine ve kişiliklerine yapacağınız olumsuz tüm hareket ve hakaretler asla zihinlerinden çıkmayacaktır.

Yazıma bir örnekle son vereceğim..

18 yaşlarında bir genç bana babasının ilgisizliğinden bahsetmişti ve hayatım boyunca unutmayacağım şu cümleleri sarfetti.

“Ece abla ben babam beni takdir etsin ,sevsin diye aynı onun gibi giyiniyorum ,onun sevdiği herşeyi yapıyorum, onun gibi davranıyorum, onun gibi kızıyorum, hatta onun gibi sigara içiyorum(tasvip etmiyorum onun cümlesi old. için yazmak zorundayım sigara kısmını da).. Babam ona benzediğim için benimle gurur duyuyor.. oysaki o her gururlandığında ben YOK OLUYORUM..

BEN KİMİM, NEYİ SEVERİM NEYE KIZARIM ,NELERDEN HOŞLANIRIM BİLMİYORUM “

NE KADAR ACI DEĞİL Mİ? YAZIM UMARIM BİRÇOK EBEVEYNE FARKINDALIK KATMIŞTIR.

SEVGİLERLE…

ECE NERİMAN MAVİ

KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI ,UZMAN EĞİTMEN

AİLE KOÇU

Her hakkı saklıdır..

ecenerimanmavi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Gere | 26 Mart 2018 19:38

    2 ay geçmiş yeni bir makale yazılmamış neden

  • Yeşim Balcı | 01 Şubat 2018 02:21

    Tebrikler Ece'cim harika bir yazı olmuş...

  • Erva Kitapcı | 31 Ocak 2018 03:28

    Çok güzel bir tesbit