ÇOCUKLARINIZA BU BAKIŞ AÇISIYLA BAKMIŞ MIYDINIZ?


Uzun Ve Yorucu Bir Okul Döneminden Sonra Artık  Çocuklarımız Yarıyıl  Tatilinde ve bu tatilin bitmesine sayılı günler kaldı...

Sınavlar, Dersler, Erken Kalkma Zorunlulukları Gibi Birçok Zorluğun Geçici Bir Süreyle De Olsa Son Bulduğu Bu Dönem De Aileler Çocuklarının Dinlenmeleri İçin Onlara Fırsat Vermelidirler. Zira Tüm Dönem Boyunca Çocuklarımız Gerek Ödevlerden Gerek Testlerden Yeterince Sıkı Çalışmak Zorunda Kaldı Ve Yoruldu.

Unutmayalım Ki ; Biz Nasıl Kafamızı Dinlemeye İhtiyaç Duyuyorsak Elimize Telefonumuzu Bilgisayarımızı Alıp Keyfimize Göre Zaman Geçirmek İstiyorsak Onlarında Bunları Yapmaya Hakkı Ve İhtiyacı Var.Zaman Sınırı Şartıyla..

Biz Ebeveynlerin En Çok Yaptığı Hatalardan Biri Si De Çocuklarımızın İhtiyaçlarını Görmezden Gelmek..

Nasıl Mı?

Çocuk Film İzlemek İster Biz Onları Odasına Test Çözmeye Göndeririz..Fakat Biz İzlemeye Devam Ederiz . Hatta Bazılarımız Tv Sesini Bile Kısma Gereksinimi Duymaz.

Erken Uyumaları İçin odalarına Yollarız  Onlar bunu Bir Ceza Gibi Görürler Oysaki Onlar Uyuyana Kadar Saygı Duysak  Herşeyi Kapatıp Bizde İşimizle İlgilensek Yada Yanına Uzanıp Ona Kitap Okusak ne Güzel Olur Öyle Değil Mi?

Çocuk Bizimle Sohbet Etmek İster , Dertlerini Anlatmak ister. Maalesef onlar anlatırken biz hep birşeylerle meşgulüzdür, arkamız dönüktür çoğu zaman onlara..Bir arkadaşınıza sıkıntınızı anlatsanız ve aynı şekilde dinlese sizi; Size Ne Kadar Değer Verdiğini Sorgulamaya Başlamaz Mısınız?

Peki Çocuklarımız Bizimle Etkili Zaman Geçirmek İstediğinde Ne Yapıyoruz ? Genelde  Geçiştirmek İçin Ya Onu Oyuncaklara Boğarız Yada Eline Para Veririz Git İstediğini Al Diye.. Peki Hiç Sordunuz Mu Gerçekte Çocuğunuz Sizinle Ne Yapmaktan Hoşlanıyor? İstediği gerçekten para yada oyuncak mı? Yoksa siz misiniz?

Unutmayalım Ki Çocuklarımız Bir Bahçedir. Ergenlik Dönemine Kadar Bahçeye Ne Ekersek Bu Dönemde De Onu Toplarız..

Çocuğun Bahçesine Şiddet, Değersizlik,İlgisizlik Ekerseniz Çocuk Sizden Yavaş Yavaş Soğumaya Başlayacak Ve Ergenlik Döneminde Tamamen Yanlızlığı Seçecektir. En Sevdiği , En Güvendiği Ebeveyni Tarafından Yanlızlığa Mahkum Edilen Bir Genç Tabiki Size Tam İstediğiniz Gibi Bir Davranışta Buunmayacaktır. Aranızdaki Mesafe Gün Geçtikçe Büyüyecektir.

Ergenlik Döneminde Yanlızlaşan Ve Değersiz Olduğunu Hisseden Bir Çok Genç Artık İntiharı Bile Düşünür Hale Geldi. Çocuklarımız Bizim En Değerli Varlıklarımızsaa Onlara Bu Değeri Göstermemek Niye? Ona Sıkıca Sarılıp Sevdiğinizi Söylemek Çok Mu Zor ?

O Gençlere Anneliği De Babalığı Da Biz Öğretiyoruz, Bizi Model Alıyorlar. Yani Bizim Davranışlarımız Onların Çocuklarını Bile Etkileyecek Güçte..

Şimdi Bir Kez Daha Düşünün!

Evet Hepimiz Çocuğumuzun En İyi Yerde Olmasını İstiyoruz İyi Bir Mesleği Olsun İstiyoruz Ve Maalesef Bunlar Sadece Çok ders  Çalışmakla Olacak.. Bu Arada Elimizden Kayıp Giden Sevgi, Değer, Önem Gibi Duygular Nasıl Geri Gelecek? Giden Zamanı Yakalma şansımız Varmı?.

Ozaman Yol Yakınken Onlarla Güzel Zaman Geçirmeye varmısınız?

ECE NERİMAN MAVİ

KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI

ecenerimanmavi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam