SİZ BİR DAHİSİNİZ!!!! EVET YANLIŞ OKUMADINIZ SİZ BİR DAHİSİNİZ..


SİZ BİR DAHİSİNİZ!!!! EVET YANLIŞ OKUMADINIZ SİZ BİR DAHİSİNİZ..

Hepimiz dünyaya gelirken “dahilik” kavramının içine koyduğumuz bütün kavramlarla doğarız.

Taki o yetenekleri kaybedene kadar sahibiyizdir. Bir düşünün çocuklar ne kadar hızlı öğreniyor.
2 yıl içinde başardıklarını bir düşünün.. Emeklemek, yürümek,koşmak,yemek yemek daha neler neler…
Peki bunu o yaşlarda nasıl başarıyoruz?
Her iki beyni  de birlikte ve aynı oranda kullanıyoruz.

Aaa  beyin bitaneydi nasıl iki oldu?

Beynimiz sağ beyin ve sol beyin olarak iki kısma ayrılıyor. Sağ beyin vücudun sol tarafına hükmeder ve duyguları kullanır. 
( Felç geçiren insanlar genelde sol taraftan geçirir duygular aşırı üzüntüler nedeniyle..)Sol beyin ise vücudun sağ tarafına hükmeder ve mantık kullanır.
                   

Beynimizin her iki kısmını kullanarak doğduk. Düşünün  hayal kurduğunuz, olmayan şeyleri düşündüğünüz, o küçüklük zamanlarınızı… şimdi bir hayal kurmaya başladığımızda hemen ne kadar mantıksız der bırakırız bir kenera hayallerimizi..
Tarihteki mucitlere bakın… Dahi oldukları için mi tarihe geçtiler? Yoksa pes etmeyişleri,çaba sarfedişleri ve araştırmacı ruhları yüzünden mi?

Dahiliğimizin sınırını belirleyen biziz aslında ..  Sürekli sol beynimizi eğitirken sağ beynimizi bastırdık hep… Resime, müziğe, sanata gereksiz baktık .. Aslında tüm bunlar bizim sağ beynimizi geliştiren şeylerdi.. Bir bakıma da zorunda kaldık tüm bunlara. Mühendis doktor  avukat olmanın yüceltildiği kültürümüzde diğerlerini boş işler olarak gösterdi hep büyüklerimiz..

Şimdi neler yapabiliriz?

Hiçbirşey için geç kalınmış değildir.. Sağ ve sol beyninizi geliştirdiğinizde nasıl bir dâhisiniz daha iyi göreceksiniz. Çocuklarımız için neler yapabiliriz kısmına geldiğimizde; küçüklüğünden itibaren bol bol hikaye okuyun ki hayal dünyası genişlesin. Resim, müzik,dans,spor  gibi eğitimlerle desteyleyin yavrularınızı.. Beynin hangi tarafının ağırlıklı olarak kullanıldığı, öğrencinin okul hayatını da etkileyebiliyor. Örneğin okul hayatında matematikten nefret eden bir çocuğu, mevcut eğitim sisteminde alışılmış yöntemlerle zorlamak ve mutsuz etmek yerine, belki de aynı konuyu sağ beynin tercih ettiği şekillerde sunarak çok başarılı kılmak mümkün olabilir.

Walt Disney' in hikayesiyle son veriyorum yazıma..

Birgün yüksek bir tepeden bakar yaşadığı yere… Büyük bir parkın hayalini kurar devasa oyuncaklar her yerde dolaşabilen trenler.. Büyük oyuncak saraylar daha birçok şey.. Arkadaşları dalga geçer onunla böyle bir şey nasıl yapılabilir. Paran yok imkansız.. O canla başla çizimler yapmaya başlar yaptıkları beğenilmez. Pes etmek yerine daha da çok çalışır.. Başarı artık en yüksek düzeydedir. Para da kazanmıştır  ve hayalini gerçekleştirir. 1955’de California’da, LosAngeles’ın güneyindeki Anaheim’da ilk Disneyland eğlence parkını açtı. .

Unutmayın!!!!
Eğer bir şeyin hayalini kurabiliyorsanız, onu yapmayı başarırsınız WALT DİSNEY

ATLANTİS KİŞİSEL GELİŞİM MERKEZİ
KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI
ECE NERİMAN MAVİ

ecenerimanmavi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!