TERCİH ETTİĞİN BÖLÜM GELECEĞİNDİR!!!!


                                Merhaba sevgili okurlar;
Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım.
Bu gün ki konumuz; LYS  ye girmiş öğrencilerimizin tercihleri ile dolayısıyla meslek seçimleri ile ilgili..
Bu faydalı bilgilerle umarım biraz olsun  yolunuza ışık tutarız. Biz koçlar kişilerin yollarına ışık tutmak için varız. Öyleyse başlayalım yazımıza..
ÖSYM ÖSYS 2016 tercih kılavuzunu erişime açtı. Geçtiğimiz ay LYS sınavları yapılmasından sonra adayların üniversiteye girebilmeleri için son ve en önemli bir adım kaldı.
 (2016 LYS tercihleri 26 Temmuz 2016 – 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak. LYS tercihleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirilecek.)

PEKİ BU SÜREÇ TE ÖĞRENCİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?
              Öncelikli şart birey; kendini güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi tanımalıdır. Neleri iyi , neleri kötü yapabileceğini, nelerden keyif aldığını bilmelidir.

 •   İLK olarak hangi meslek size uygun bu belirlenmeli.
Bunu Kariyer Koçu,Öğrenci Koçu ve Rehber Öğretmelerinin uygulayacağı meslek testlerinden bulabiliriz. Bu testlerde öğrencinin en yatkın olduğu meslekler sıralanıyor.
 
 • Seçeceğiniz Mesleğin Uzmanlarından Bilgi Alın.
Hayalinizdeki mesleği birde yapanlardan dinleyin. Gerçekten hayal ettiğiniz gibi mi? Kişiliğinize uygun mu? Bu işi yaparken keyifle yapabilecek misiniz? UNUTMAYALIM Kİ; kişi sevdiği işi yaparsa başarı kaçınılmazdır..
 
 • Tercih ettiğiniz yada etmeyi düşündüğünüz üniversitenin şartları gerçekten size uygun mu?
Diyelim ki tercihi yaptınız ve şartlarınızdan biri bu okul ve alan için uygun değil; hem kayıt olamaz hem de yeniden ek tercihlere katılamazsınız..
 
 • Tercihlerinizi yaparken mutlaka     5-15-4 taktiğini     kullanın..
Bu tatktiği açacak olursak; adayların tercih şablonunda 24 adet seçenek hakkı bulunuyor. 5 tane gelme ihtimali zor olan ancak istediğiniz bölüm veya üniversiteyi en başa yazın. (Mesela dereceniz 85 binlerdeyse ilk tercihlerinizi 60-65 bin sıralamasından alan bölümlerden yana kullanın.)15 taneyi ise normal sıralamanızın maksimum 6-7 bin yukarısında yada aşağısında olduğu yerleri tercih ederek doldurun. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına son 4 tercihinizi ise kesinlikle kazanabileceğinizi düşündüğünüz, sıralaması sizin seviyenizden biraz daha düşük ancak sizin pişman olmadan gideceğiniz yerleri tercih edin..
 
TERCİH SÜRECİNDE öğrencilerimizi sıkıntıya düşürecek bazı konular olabilir!!! ..
                                                  BU KONULARA DİKKAT!!!..

                                         

 • • Anne babanın istediği mesleği seçmek (Bu işi onlar değil siz yapacaksınız. Tabiki fikirleri önemli, dinleyin. Fikir alın, tecrübelerinden faydalanın..Ancak son karar sizin olsun.)Buna örnek olarak bir takipçimizin mesajını paylaşıyorum :
“Benim hayalimdeki meslek avukatlik.. Okumayı  çok istiyorum . Çünkü bu alanda yetenekliyim ama ailem ne yazikki doktor olmami istiyor ve bu konuda beni zorluyorlar ne yapacağımı bilmiyorum”bu arkadaşımız eğer avukatlık mesleğini seçmezse ömrü boyunca pişmanlık yaşayacaktır.Doktor olursa da belki de mesleğini sevmeye sevmeye yapacaktır.
 • • Akran grubunun etkisinde kalmak. (Sırf arkadaşınız o okulu seçti diye hiç istemediğiniz bir yere ,bölüme ,üniversiteye gitmek heralde hayatınızın en büyük yanlışı olur. Düşünün bakalım ya o arkadaşınızla yollarınız ayrılırsa?)
 • • Yetenekler ve kişilik özellikleri göz ardı edilip statüsüne bakılarak meslek seçmek ömür boyu istemediğiniz bir seyin peşinden koşmak gibidir. İstemeye istemeye bu yarışta koşarsanız hep gerilerde kalmaya mahkum olursunuz.
 • • Popüler mesleklere yönelmek
 • • Toplumsal önyargıların etkisinde kalmak. Bu konuya örnek verecek olursak bir öğrencimiz veteriner olmak istiyordu . Etrafındaki kişiler ona hep hayvan doktorumu olacaksın, onların pislikleriyle mi uğraşacaksın diye sürekli söyleniyorlardı. Tam kararsızlığa düştüğü an ona şöyle demiştim: onlara sevgiyle yaklaşan onları iyileştirebilen ,ruhlarından anlayan bir insan olacaksın.. Sana bunları söyleyenlerden kaçı bu sevginin farkında? Yüreğinin sesini dinle!!. Şuan öğrencimiz Selçuk Üniv. de Veterinerlik 2. Sınıfta ve çok mutlu,başarılı…
 • • Alınan puana göre tercih yapmak.. Her zaman bir ihtimal vardır .5-15-4 tekniğini uygulayın derim. Bakmışsınız olması mümkün değil dediğiniz üniversitenin öğrencisi oluvermişssiniz…
 • • Bölüm değil okul ya da şehre göre karar vermek. Unutmayın çok övüle övüle gittiğiniz büyük bir şehirde umduklarınızı bulamayabiliriniz.
 
 

 
     
ECE NERİMAN MAVİ
KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI
KARİYER KOÇU, ÖĞRENCİ KOÇU

 
 

ecenerimanmavi@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam