Kendini Tanımak; Özgüven - İbrahim KARATAŞ

Kendini Tanımak; Özgüven


Özgüvenin İngilizce karşılığı olan self-reliance kelimesi, bir görüşmede görüşmecinin araştırmayı sunarken ve sürdürürken kendine duyması gereken güven olarak tanımlanmaktadır. Buradan hareketle özgüvenin kaynağı; insanın kendini kabiliyetleri ve zaafları ile tanıması ve bilmesidir, diyebiliriz.

İnsan yapabileceklerini bildiği ölçüde özgüven sahibi olacaktır. Özgüven, neler yapabileceğini bilen ve yeteneklerinin farkında olan, yaptığı işte ne derecede başarılı olabileceğini bilen ve ya öngören insanların niteliğidir. Kapasitesini yani yapabileceklerini bilen insanlar kendilerinde eksik olan yanları da görür. Ve bu eksikleri gidermeye çalışır. Zira bilgi olmadan fikir, fikir olmadan fiil olmaz. Bu durumun farkında olmak iyi ve başarılı bir birey olmanıza fayda sağlayacaktır.

Kararsız olmak veya yanlış kararlar almak insanları olumsuz etkileyebilir ve hata yapmasına neden olabilir. Hayır demeyi tercih etmeyip de yapamayacağı bir görev veya sorumluğu kabul eden insanlar, stres ve ya yük altına girip başarılı olamama ve ya gereğinden uzun süren bir sonuç alma durumuyla karşılaşabiliyor.Bazı noktalarda da işimizi engelleyecek veya yavaşlatacak durumlara karşı hayır diyebilmek net ve hızlı bir çözüm olabilir. Bu çözüm iş için de işi kabul etmeyen için de faydalıdır.

İnsanların özgüveni yüksek insanları rol model edinmeleri, kendilerine karşı olumlu bir bakış açısı kazandırabilir. Model olarak aldığınız ve takip ettiğiniz bireyin farklı durumlarda ne tür tepkiler verdiğini, sorunlara önerdiği çözümlerini ve kriz durumları nasıl yönettiğini gözlemlemek veya bilmek benzer durumlarda bizlere rehberlik edecektir. Ve sonuç aldıkça özgüvenimizde artacaktır.

Küçük başarıları önemsemek bir başka özgüven kaynağıdır. Girişimci, öğrenci, işçi veya işveren… Adını ne koyarsak koyalım küçük de olsa alacağımız başarılar motivasyona yol açacaktır. Ufak gördüğümüz başarılar zamanla birleşerek büyük başarılara dönüşecek, büyük başarılar için ilham kaynağı olacaktır. Artan motivasyon ile beraber gelen başarılar özgüvenimizi artıracaktır.

Sporunda özgüvenimize faydaları önemlidir. Fiziki olarak sağlıklı ve sağlam olmak alacağımız kararları da etkilemektedir. İnsanlar iyi göründükleri ve rahat oldukları sürece daha girişken ve güvenerek hareket etmektedirler.

Dış görünüşü de göz ardı etmemek gerekir. Çünkü insanların ön yargıları ilk karşılaşma veya görüşme üzerinden olacağı için duruş, giyiniş ve tavırlarımız bizlerin ne kadar özgüven sahibi olduğunu yansıtır. İyi giyinmiş ve gayet hoş görünen bir insan kendini özgüvenli ve rahat hisseder. Duruşumuz ve konuşmalarımızda heyecan belirtilerinin olmaması da bir başka göstergedir.

Kendinden emin bireyler özgüveni yüksek bireylerdir. Bazı insanlar emin olduğu durumlarda bile kararsız kalmaktadır. Bunun nedenlerinden biri özgüven noktasında zayıflıktır. Kendini bilerek ve yapacaklarının farkında olarak davranmak bizleri yanlış kararlar almaktan korur. Böylece yapacağımız her ne iş olursa olsun sağlıklı bir şekilde ilerleme sağlarız.

Unutmayalım her insan bir yıldız ve gerçekten parıldamayı hak ediyor.

ibrahim___karatas@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Ağs

Mutluluğun Yolu; Kendini Sevmek

23Mar
16Şub

Kendini Tanımak; Özgüven

29Ara

Başarının Anahtarı; Motivasyon

01Ara