OKULLAR AÇILIRKEN TERÖR ENDİŞESİ


Okullar uzun bir tatil döneminden sonra bugün açılıyor. Ülke genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen okullarında olacaklar. Öğrencilerin kıyafetleri, okul ihtiyaçları aileler tarafından her türlü maddi zorluklara rağmen temin edildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen atamaları yapıldı. Okulların fiziki eksikleri giderildi. Bugünden itibaren öğrenci servisleri trafiğe çıkacak, taşımalı eğitim başlayacak. Üniversitelerde de eğitim öğretimin başlamasıyla şehirler hareketlenecek. Çocuklarını ilk defa okula başlatacak veliler, büyük heyecan yaşayacaklar.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı, ülkenin özellikle belirli bir gölgesinde terörün tırmandığı, her gün şehit cenazelerinin geldiği günlere rastladığı için endişeye sebep olmaktadır. Bir öğretmen sendikasının 1087 öğretmenle yaptığı terör endişesi anketine göre; Ağrı, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Kars, Mardin, Şanlıurfa illerinde yüzde 89; Şırnak ve Hakkâri’de ise yüzde 97 oranında sağlıklı bir eğitim- öğretimin yapılamayacağı gibi endişe verici bir sonuç ortaya çıkmıştır. Yine aynı ankette öğretmenler, kendilerine sorulan; “Ülkede yaşanan çatışma ortamı sebebiyle mesleği bırakmayı düşünür müsünüz?” sorusuna yüzde 68 oranında “hayır”, yüzde 32 oranında “evet” cevabını vermişlerdir. İşte bu anket gösteriyor ki bizleri zor ve sancılı bir dönem beklemektedir. Bu durumda Hükümete, Milli Eğitim Bakanlığı’na, YÖK’e büyük görev düşmektedir. Velilerin çocuklarını endişe duymadan okullara gönderebilmeleri; öğretmenlerimizin can güvenliği korkusu yaşamadan çocuklarımızı barış ve huzur ortamında eğitebilmeleri için her türlü tedbir alınmalıdır.

Ülke 1 Kasım’da bir de seçim yaşayacak. Siyasilerin seçimde kullanacakları dil ve yaşanacak çekişmeler özellikle üniversitelerdeki öğrencileri etkileyebilir. Bu sebeple siyasilerin kullanacakları dile çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Seçim kampanyalarının insanlarımızı germeden, kutuplaşmalara sebep olmadan yapılması ülkenin huzuru için çok önemlidir. Bazı illerde sağlıklı bir seçim yapılamayacağı için seçmenin taşınması bile düşünülmektedir. Sağlıklı bir seçimin yapılamayacağı o illerde sağlıklı bir eğitim öğretim nasıl yapılacaktır? Ülkenin geldiği bu durum inşallah alınacak tedbirlerle en kısa zamanda düzeltilir ve yarınlarımızı emanet edeceğiz çocuklarımızı gönül huzuru içinde okullarına göndermemiz mümkün olur.

Bu arada ilimizde okulların açılışına yetiştirilemeyentretuvar çalışmalarının en kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. Okullarına gidip gelen yavrularımızın tretuvar çalışmaları sebebiyle yoğun trafiğin olduğu yolların içinden gidip gelmeleri kazalara davetiye çıkarmaktadır. Üzücü bir kazaya sebep olmadan bu çalışmalara ağırlık verilerek tamamlanması faydalı olacaktır.

Başöğretmen Atatürk: “Eğitimdir ki bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder.”  demişti. İşte bu kadar önemli olan bir görevi yerine getirecek yöneticileri eğer liyakata göre değil de siyasi görüşüne, sendikasına, tarikatına bakarak atarsak sonuç hüsran olur. Zira son yıllarda bu konudaki şikâyetler artmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı her karar, yapılan her sınav mahkemelik olmuştur. Bakanlık her şeyi eline yüzüne bulaştırmış, binlerce idareci rotasyon yapılıyoruz diye mağdur edilmiştir. Dershanelerle ilgili alınan kararlar ise tam bir fiyaskodur. Eğer demokrasi ile yönetilen başka bir ülkede bu olayların sadece bir tanesi yaşansaydı o bakan istifa ederdi.

2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı’nın öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilimize, milletimize hayırlı olmasını diliyor; huzurlu bir eğitim ortamı dileğiyle saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.

mehmetsaimsayan@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Kas
29Ekm

"Cumhuriyet fazilettir"

13Ekm
18Ağs

Gelinlik (Hikaye)

03Ara