8 Mart Tarih Gelişimi


8 Mart 1857’de ABD’nin New York’ta 40 bin kadın işçi 8 saatlik çalışma süresi ve eşit işe eşit ücret talebiyle başlattığı grevdir. Polis müdahalesiyle çıkan yangında 129 kadın işçi yaşamını yitirmiştir. Bu direniş hareketinden sonra 08 Mart 1910 da Kopenhag’da toplanan 2. Sosyalist Kadınlar Kongresinde 8 Mart’ın “Emekçiler Kadınlar Günü” olarak kabul edilmiştir.

Bağımsızlık savaşı yapan ülkeler nasıl Atamızı örnek bir lider olarak almışlarsa, kadın hakları uğruna savaşım verenlerde onu en büyük devrimci olarak örnek almaktadırlar. Çünkü bütün insanlık tarihinde tarihin hiç bir döneminde hiç bir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar uğraş vermemiştir.

Ne mutlu Atamızı yetiştiren Türk Kadınına…

Ne mutlu Atatürk’e sahip olan Türk Milletine…

Atatürk’ün başarısı çağı değiştiren, değişecek zamanı görebilmesiyle başlar. Daha dünyada kadın erkek eşitliği konularında BM insan hakları evrensel bildirgesi insan hakları sözleşmesi insanlık tarihinde yokken Atamız kadınlarımıza bu hakları vermiştir.

03 Nisan 1930 belediye seçimlerine girme hakkı,

26 Ekim 1932 Türk kadınına muhtar köy heyeti ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme hakkı,

08 Ekim 1934 kabul edilip 5 Aralık 1934 yasa ile kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı

Bu hakları Birleşmiş milletler 1952 yılında,

Atatürk ise 1934 yılında verdi.

Türk kadını yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada en büyük desteği Atatürk’ten almıştır.

İtalya: 1948

Japonya: 1950

İsviçre: 1971

Birgün Atatürk sofrada, “Kadın mı daha mühimdir, erkek mi” diye sordu. Kimisi erkeğin önemini ıspata çalıştı, kimisi kadının lehinde konuştu. Fakat en ciddi deliller erkeğin lehine ortaya atılmıştı. Erkek her şey olabiliyordu.

Atatürk, biraz düşündükten sonra,

- Doğrudur, erkek her şey olabilir. Fakat onun olamadığı bir şey vardır ki, dünya da erişilecek en büyük kuvvet ve şeref onda mevcuttur. Efendiler, erkek her şey olabilir yalnız ana olamaz. Onun için kadın, erkekten evvel gelir. Onun için medeni cemiyette erkek daima kadına hürmetle yükümlüdür.”

Atatürk’ün dediği gibi, kadın ve erkek eşitliğinde, kadınlarımızın neden bir adım önde bulunması gerektiğinin en güzel örneği, onların “ana” olmalarının dışında başka bir örnekle anlatılabilir mi? Anlatılamaz. Çünkü yaşamın her alanında kadınlar da, erkekler de var.

Tüm erkekleri kadınlar doğurmuştu, analardı adam eden adamı.

Analardı.

“Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir k, her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.”

“Ey Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

AşkYazarıMustafaÇifci

mustafacifci@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Ozan | 15 Mart 2017 10:42

    Tebrikler ve yüreğinize sağlık.

YAZARIN SON 5 YAZISI
09May

Gerçek anne

12Nis

Duygu boşlukları

16Mar

Maskeli yüzler

28Oca
06Ara

Öyle bir sevgilim olsun ki

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
açılış reklam