HACAMATCILIK NEDİR ? ŞAMAN TIBBI - Sami TAŞCI

HACAMATCILIK NEDİR ? ŞAMAN TIBBI


HACAMATCILIK..ŞAMAN TIBBI

Şaman tıbbının, Orta Çağ sağaltıcılığının (Asalagı ortadan kaldıran ilac) yeniden keşfi böyle bir iklimden beslendi. Kimi ülkelerde bu dönüş bizzat devletler tarafından da desteklendi. Bizde 2014 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan yasaya dayanarak açılan hacamat-kupa tedavisi-cin çıkarma kliniklerinin faaliyeti geçen yıl basına da yansımıştı. Ama ondan önce 2011’de “Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp” Sempozyumu, 2012’de ikincisi yapıldı. 2015 yılında ise “Tıbbı Nebevi Konferansı” düzenlendi.

Aslında MÖ 1500’lü yıllardan beri Mısır’da uygulandığı tespit edilen, Orta ve Uzak Doğu’da Şaman topluluklar tarafından tatbik edilen hacamat benzeri tedavilerin peygamber tıbbı olarak nitelendirilemeyecek kadar eski bir tarihi var. AKP cenahı bu tür tedavilere kutsal bir paye vererek insanlığın hastalıklarla mücadelesinin bilim öncesi evresini yeniden piyasaya sürüyor.

Neoliberalizm (Bireyci sömürü sistemi) ile dini muhafazakarlığın uğursuz nikahı altında her şey parayla ölçüldüğü için elbette hacamat da bir kâr aracı. Ama daha önemlisi sağlık sisteminin bozulmasına karşı biriken tepkileri emebilecek kutsal bir sünger işlevi görüyor.

Pozitivist eğitimden geçmiş doktorların bilim öncesi zamanların tıbbını diriltmek ya da güncellemek için kanıt arayışında oldukları bir konferansa beşeri veya nakit bir sermaye sağlamaları ilk bakışta manidar gelebilir. Ama hacamatın faydasını kanıtlamak gibi modern bir kaygının tatmin edilmesine de odaklı görünen refleks, daha konferansın “Tıbbı Nebevi” (Peygamber tıbbı) olan başlığında çözülmüştür zaten. HACMAT USULÜ SÖMÜRÜYÜ MEŞRU HALE GETİRMEK İÇİN KUTSALI KULLANMANIN ADI.

Bu tür bir tıbbın insan sağlığına faydası konusunda bunun peygamber tavsiyesi olduğu dışında başka bir kanıt bulamayanların eninde sonunda referans verdiği kaynaklar da üçüncü el hadis yazıcılığından olmuştur. Olmasa da, Ortadoğu Orta Çağı’nda bu tıbbın bir seçenek olarak ortaya çıktığını iddia etmek için ya kötü niyetli olmak ya da tarihi bilinçli olarak ters yüz etmek gerekir.

Bu türden fesat bir kanıtçılık, dünyanın düz olduğunu söyleyerek ispatı hiçe sayan AKP yöneticisinin münferit olmayan gericiliği arasında uzun bir yol olmadığını göstermekten başka bir sonuç vermiyor elbette.

Bu kısa yoldan şimdi Diyanet yürüyor; sitesinden “Sol eliyle yemek yiyen şeytandır”, “Ergenlik yaşı başlar başlamaz kız çocukları evlenebilir” diye fetva verirken hacamat ve cin çıkarma klinikleri para basmaya devam ediyor. Hacamat sertifikası veren kurslar kursiyer kaydına devam ediyor. Giderek kamu hastanelerindeki müstesna yerini de, özel fiyatlandırma tarifesiyle alıyor bu Şaman tıbbı. Neoliberalizmin yozlaştırdığı tıbba alternatif niyetine!

Neoliberalizmin akla, bilime, moderniteye veda çağrılarının milli-yerli muhafazakarlıkla buluşma noktasında büyünün, hurafenin, cin çıkarma ve hacamatın sermaye birikim alanı haline geldiği, yoksulların yoksunluklarını unutmaları için merhem niyetine pazarlandığı yerdeyiz. Ama sadece bu değil; şehir hastaneleri ve özel kliniklerin yayıldığı, sağlığın özelleştirilmesinin nimetlerinden AKP klientalizminin (HASTALIKLI SİYASİ KÜLTÜR-3. Dünya ülkeleri) gönendiği bir yer burası aynı zamanda.

samtasc@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Mustafa Gezen | 08 Şubat 2018 12:00

    Hacamatcılık muhafazakar kesimin saglıgını sömürmek için bulunan bir yoldur.Tıb o dönemi yüzyıllar önce gecti.Mikroplar hacamatla ölmüyor ,ilaclarla öldürülüyor.

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Nis

BASKIN SECİM ..

11Nis
04Nis
30Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU -2

16Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU-1