MÜFREDAT CİNLİĞİ-YAZIK OLUYOR - Sami TAŞCI

MÜFREDAT CİNLİĞİ-YAZIK OLUYOR


     MEB’in bu hafta açıkladığı 51 başlıkta farklı sınıf düzeyleri de dikkate alındığında 176 ders için “ders öğretim programları” teknik düzey açısından daha gelişmiş durumda bulunmakla birlikte gördüğüm kadarıyla imam hatip mezunları derneklerinin (ÖNDER), din-tarikatların, Diyanetin, AKP’nin en dinci propagandacılarının istemleri doğrultusunda, olabilecek en dinci haftalık program ortaya çıkmıştır.

     MEB, imam hatip liselerinde “din kültürü ve ahlak bilgisi” derslerini kaldırdı, “ahlakı” dine (İslam ahlakı) ve tarikatlara (ahlak ve tasavvuf kültürü) bağladı.

     Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen MEB, anayasada var dediği ve korumayı sürdürdüğü, hatta dahası liselerde 1 saatten 2 saate çıkarttığı zorunlu “din kültürü ve ahlak bilgisi” dersini imam hatip liselerinden tümden kaldırmış bulunuyor.

     İş bunla da sınırlı kalmıyor, diğer yandan imam hatip liselerinde seçmeli grupta “İslam ahlakı” ve “ahlak ve tasavvuf kültürü” diye iki ders eklenmiş bulunuyor ki, ahlakı tarikatlara bağlıyor.

     MEB her derse sokuşturduğu “Değerler Eğitimi” başlığını din grubu derslerine neden eklemiyor?

     Bundan da “din” ile “değerleri” bağdaştırmadığı, dini bir değer değil zorunlu bir vahiy saydığı gibi bir anlayış ortaya çıkıyor. Veya dinin tümünü değer sayıyor.

      Osmanlı’dan çok daha geri, İran İslam Cumhuriyeti’nden daha dinci, Suudi Arabistan’la kafa kafaya

      Osmanlı’nın 1830’larda kurmaya başladığı ve 1860’lardan itibaren yaygınlaştırdığı ortaokul ve liseler din merkezli olmayıp akıl ve bilim merkezli idi. Osmanlı ortaokul (rüştiye) ve liselerinde (idadi-sultanilerinde) tek bir yıla sığan 1-2 saatlik tek bir din dersi bulunuyor, ahlak dersi de bağımsız bir ders olarak okutuluyordu.

     Osmanlı ortaokul ve liselerini bir yana bırakalım medreseleri bile daha iyi durumdaydı, Medreselerinin alt (bugünkü imam hatip ortaokulu), orta (bugünkü imam hatip lisesi) ve üst (bugünkü ilahiyatlar) düzeylerinde akli ilimlerle nakli ilimler belli oranlarda dağılıyor, bu kadar dinci bulunmuyordu.

     Mevcut imam hatip lisesinde bir öğrencinin,

* 9. sınıfta 6 saat (Arapça ile birlikte 10 saat),

* 10. sınıfta 11 saat (Arapça ile birlikte 14 saat) zorunlu din dersi alması gerekiyor.

* 11.sınıfta 13 saat zorunlu, seçmelilerle birlikte 30 saat,

* 12. sınıfta 12 saat zorunlu, seçmelilerle birlikte 30 saat din dersi bulunuyor.

     Normal liselerimizde bile her yıl 2 saat zorunlu din dersi olmak üzere “Kur’an-ı Kerim”, “Hz. Muhammed’in hayatı (siyer), “Temel dini bilgiler (ilmihal)”, “İslam bilim tarihi”, “İslam kültür ve medeniyet tarihi”, “Osmanlı Türkçesi” ve “Arapça” ile birlikte 15 saat kadar ders bulunuyor.

* Suudi Arabistan’da bu dersler liselerin şeriat bölümlerinde 8-10 saat olup diğer bölümlerde 5 saat bulunuyor.

* İran İslam Cumhuriyeti’nde ortaokul ve liselerde “din ve hayat” adı altında 3-4 saatlik din dersi bulunuyor.

* Normal liselerimiz bile İran ve Suudi Arabistan’düzeyinde dincileşmiş bulunuyor. İmam hatiple kıyaslanırsa İran İslam    Cumhuriyeti’nde veya Suudi Arabistan okullarında imam hatip liselerinin üçte biri kadar din dersi okutuluyor.

     A.Liselerde 11. ve 12. sınıfta zorunlu fen ve matematik dersi yok

     Felsefe dersinin ikiye çıkarılması iyi olmuş, psikoloji, sosyoloji ve mantık yok

     Felsefe derslerinin ikiye çıkarılması çok yerinde olmuş, katkısı olanlara teşekkürler. Psikoloji, sosyoloji ve mantık dersleri ise hâlâ yok sayılıyor (seçmeliler arasında gösteriliyor).

     Bu haftalık ders yapısı ve bu dinci cinliklerle bilim ve teknolojiyi yakalamak zor. Çocuklarımıza da Müslüman halklara da yazık oluyor.

samtasc@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 5

 • Ali Tozkoparan | 01 Ağustos 2017 13:42

  Evrim teorisini müfredattan çıkartıp, cihad'ı müfredat a sokan yeni eğitim sistemi ancak bir cehalet eğitimle olur, ortacağ eğitimiyle...... Hafızin iktidarında 5 vakit namaz kilanlarin oranı %40 dan %18'e düşmüş, imam hatip öğrencilerin de %13 .....yüzde 99'u müslüman diye övündüğümüz ahalinin 21.y.yıla damga vuracak keşifleri.....Siz Cübbeli Ahmet'i dinleyin....Mars'a çıkıp ne yapacaksınız.....Fas'da çocuk fahişe çok ucuzmuş siz Cübbeliyi dinleyin FAS' ı keşfedin..... Gelişiyoruz

 • Mustafa Pınar | 26 Temmuz 2017 09:51

  HURAFE EĞİTİMİ YÜKSELİŞTE.SIRA HANGİ SİDİKTE ACABA Parmağa değil de parmağın gösterdiği yere bakarsak eğer, orada hurafe ve batılın para ettiği bir nizamın bütün akılcı yöntemleri devirerek yükselişe geçtiğini göreceğiz. SEYREDERSEK YARIN KENDİMİZİ İÇİNDE BULACAGIZ.

 • Tuncay Yıldız | 22 Temmuz 2017 15:10

  19. Milli Eğitim Şûrası'nda alınan "anaokullarında değerler eğitimi verilmesi" yönündeki tavsiye kararı, Osmaniye Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. İlçedeki okullara gönderilen programda, "Derse besmeleyle başlanacak, dua pekiştirme günleri yapılacak" gibi başlıklar yer alıyor.LAİK eğitimin esasları kaldırılıyor. Müslüman olmayan Halkada EZİYET işkence değilmi?Ezber eğitimi çocuk zekasını yavaşlattıgı bilimsel bir dogru iken.Buna göre, 3-6 yaş arası anaokulu öğrencileri, derse besmeleyle başlayacak, dua ve sureleri tecvit kurallarıyla öğrenecek. Çocuklara okulda Kur'an-ı Kerim dersi de verilecek. Buna göre öğrenciye Kur'an-ı Kerimle ilgili genel bilgiler verilecek, Kur'andan bölümler okunacak, Kur'an alfabesinin ilk 5 harfi tekerlemelerle mahreçli olarak çalıştırılacak. Bilim topraga gömlmek isteniyor.BU ÜLKE BUNLARIDA başarı ile atlatacaktır.BİLİM galip gelecektir.

 • sami Taşcı | 21 Temmuz 2017 20:59

  Din kültürü dersleri artırılırken Evrim müfredattan çıkarılıyor.DİN KÜLTÜRÜNDE DOGMATİKLERE,HURAFELERE DAYANILARAK olayların acıklanması araştırmaları gözardı etmektir.Daha dün YALOVA üniversitesi İlahiyat docent ögretim görevlisi TV lerden DEVE SİDİGİNİN YARARLI OLDUGUNU bunun sahih oldugunu anlattı.İşte Din kültürü adı altında verilen bilgilere örnek.Halbuki deve sidiginin de digerleri gibi mikrop taşıdıgı kanıtlanmış durumda.Depremlere,çocuk tecavüzlerine,cinayetlere KADER diyerek sorumluları kurtaran bir anlayış veriliyor O dersde.

 • Refik | 21 Temmuz 2017 11:28

  Sami bey din kültürü ders saatleri artırılarak çocuklara ve müslümanlara nasıl yazık ediliyor anlamak çok güç.

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Nis

BASKIN SECİM ..

11Nis
04Nis
30Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU -2

16Mar

EĞİTİMDE PERFORMANS OYUNU-1