Selahattin DEMİREL

Aşureler ve Garajda Unutulan Araba

Selahattin DEMİREL

  • 998

Neredeyse her köşe başında karşımıza çıkan o ucuzluk marketlerinden birine bir akşam vakti girdiğimde aşurelik malzemeler için market içinde özel bir alan ayrıldığını gördüm. Bu malzemelerin yakınında da küçük tatlı kâselerinde hazır aşurelerin satıldığını fark ettim. İçinde kaşığın da bulunduğu albenili bir çalışmaydı bu.

Elbette ben aşure zamanının yaklaştığını marketteki bu hareketlilikle değil meraklılarının gitgide azaldığı duvarları bekleyen takvimleri takip ederek anlamıştım. O hazır aşureler de aşure yapanı ve ikram edeni olmayanlar için çok düşünceli bir çalışmaydı. Tatlı sanayii bunların hesabını yapıyor demek ki.

Aşureleri büyük bir özenle yaparak konu komşuya hassasiyetle dağıtan o iyi kalpli teyzeler de gittikçe azalıyor. Haber bültenlerinde daha bu konudan bahsedilmedi, henüz hiçbir tartışma programında onlara değinilmedi de! Yazık, biz nelerle vakit öldürüyoruz!

Garajda Unutulan Araba

Epeydir bulunduğum Kastamonu ilçesindeki belediye ekipleri aldıkları ihbar üzere bizim mahalleye kepçe ve kamyonla geldiler.

Şikâyet şuydu: Burada içinde kimsenin oturmadığı mütevazı bir evin garajına köpekler sahip çıkmış, mahalledeki çocukları ve yetişkinleri korkutmaya başlamıştı. Belediye ekipleri bir şeyler yapmalıydı. Zaten ilçede sahipsiz köpekler günden güne artıyordu.

Ekiplerin bir-iki saati bulan hummalı çalışmalarıyla garaja ulaşıldı. Çünkü iş makinesi ve kamyon için bir yol açmak gerekiyordu. Garajın içinden bizim buralarda ve Anadolu’nun çoğu yerinde görmeye alıştığımız, rengini kaybetmek üzere olan beyaz bir Renault 12 çıktı. Beni bu satırları yazmaya iten de arabanın hazin hikâyesi oldu.

Sahibi birkaç yıl evvel bu dünyadan ayrılmıştı. Ardında birkaç çocuk bırakmış ama onlar da bir daha buraya ayak basmamış, evinin kapısını açan olmamıştı. Onların da bir hikâyesi vardı muhakkak, neydi acaba? Onlara kendi öykülerini yazsam okurlar mıydı peki? Konumuz bu değil!

Emektar ama şimdi kontağını çevirsek büyük ihtimal çalışmayacak bu arabayı köpeklere barınak olan garajdan çıkardıktan sonra eskiden harman yeri olan alana çekti ekipler.

Arabayı ilk gördüğümde ve sahibinin hikâyesini de yanlış-doğru anlatanlardan dinlediğimde ilk aklıma gelen, bu arabayla bir zamanlar nerelere gidilmişti? sorusuydu. Birkaç yıl evvel vefat eden o hiç bilemediğim amca en son hangi hâl üzere kullanmıştı onu? Onu muhtemelen 1970’li yıllarda acenteden alan kimdi? Mutlaka sevinmişti ilk aldığında.

Şimdi otomobil teknolojileri gelişti ama kazalar azalmak bilmedi. Çünkü gelişen, otomobil teknolojisiyle karayolları oldu. Sürücü teknolojisi hâlâ yerinde sayıyor.

Bu olayın duygusallığa mahal vermeyen yanı köpeklerin, kimsesiz mütevazı evin garajını mesken tutup mahallelinin bundan şikâyetçi olması ve içinden araba çıkarıldıktan sonra garajın da yıkılmasıydı. İnsanın hikâyesini sorgulamayınca ne kuru bir anlatımdı bu!

Yıkılan garaj da o bir zamanların meşhur arabası da bir yanda dururken aşurelerin yapıldığı Muharrem ayı da geldi işte.

Aşurenin dinî bir yanı yok belki ama Hz. Nuh’un gemide olan nevalelerle böyle bir tatlı yaptığı rivayetler arasında. Bakalım aşure ikramından biz de nasiplenecek miyiz bu yıl? En iyisi ben şu ucuzluk marketindeki aşureyi bir kez daha düşüneyim.

Bir de bugünlerde acı bir olayı hatırlarız. Dünyadaki hak-batıl mücadelesinde hakkın temsilcisi olduğu için zulme uğrayan, peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in ailesi ve akrabalarıyla beraber şehadetlerini anıp haktan gibi görünüp batılı temsil edenlerin hem İslam’a hem de dünyaya verdikleri zararı anlarız.

Anlarız da bu dünyada hâlâ batılın, haksızlığın temsilcilerinin güçlü olmasına yanarız. Selam olsun Kerbela şehitlerine. Özellikle İslam âleminde hâlâ bir ve beraber görüntü vermeyip Yezidlerin gitgide güçlendiği bir dünyayı değiştiremediğimiz, hak bir dünya kuramadığımız için affetsinler bizi. Yine de umudu ve mücadele gayretini yitirmeyeceğiz değil mi?

Yazarın Diğer Yazıları