Selma ÖNALAN

ALLAH KÖTÜLÜĞÜN YAYILMASINI İSTEMİYOR

Selma ÖNALAN

  • 256

İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
(NUR 19 ) da mı

Her duyduğunu başkalarına anlatması, kişiye günah olarak yeter.” (Ebu Davud, Edeb, 80.)

Bu ayeti ve bu hadisi şerifi duymaya ve uygulamaya özellikle bugünlerde çok ihtiyacımız var.

Son zamanlarda yaşanan hâdiseler elbette üzücü. Ancak bu olumsuz haberleri 24 saat konuşmak, olabildiğince yaymak bir fayda vermediği gibi topluma da zarar veriyor .
Güvensizlik artıyor, moraller bozuluyor .
Protesto edeceğim diye küfürler, beddualar havada uçuşuyor.

Belki amaç kamuoyu oluşturarak tepki göstermek ve tedbirleri artırmak. Ancak kamuoyu oluşunca sorun çözülecek mi?

Bu vahşilikleri yapanlar zaten her şeyi göze alıyor ...Vicdan polisi olmadıktan sonra siz o adamı (!) neyle tehdit edersiniz edin çare olmaz.

Hatırlarsanız bir kaç hafta önce de hayvanlara yapılan zulümler gündemdeydi.
Biri bir hayvana ateşle işkence yapıyor , öbürü bir hayvancağızın kolunu kemiğini kırıyor , kimi sarhoş Allah'ın kitabını hâşâ ayağı altına aldığı videosunu gururla paylaşıyor vs...

Vatandaş ise güya iyi niyetle , haberin doğruluğunu dahi araştırmadan hemen paylaşma yoluna gidiyor , sövüp sayarak tepkisini gösteriyor kendince ... Oysa reklamın iyisi kötüsü olmaz düsturunca milyonlar tıklanmak , paylaşılmak suretiyle bu kişilerin ekmeklerine yağ sürüyoruz farkında değiliz ... Hatta bazılarının belki asıl amacı bu : İzlenmek, tıklanmak ?

Peki bu tip olaylar sadece günümüzde mi oluyor ?
Hayır . Aslında geçmişte de hep oluyordu . Ancak bugünkü kadar çok konuşulmuyor dolayısıyla yayılmıyordu . Sadece yakın çevremizde olandan haberimiz olduğundan korku , panik , şüphe, tedirginlik de bu kadar olmuyordu.

Nüfusun artmasına paralel olarak bu vb. olayların sayısında bir kaç artışın olması , eskiye nazaran bu tip olaylarda önemli bir artış olduğunu göstermiyor.

Sürekli bu haberlerden dolayı artık İnsanlar neredeyse çocuklarını dışarı çıkaramayacak , okula gönderemeyecek noktaya geldi.

80 milyonda bir kişi insanlık dışı bir olaya imza atıyor, 80 milyon zan altında kalıyor. Bir amca bir günah işliyor. Diğer amcalar da " acaba " şüphesine, fitnesine maruz kalıyor ...
Ki baba yarısıdır  amca ...

Peki ne yapmalı ?

Müslüman olarak tedbirimizi alıp Allah'a tevekkül etmeli ve sonuca razı olmalıyız yani " tevekkül edenler Allah'a güvenmeli "

Yine çözüm ahlaklı bir nesil yetiştirmeye çalışmakta, çözüm İslam'da .
Kötülüğün yayılmasına değil iyiliğin yayılmasına çalışmalıyız. Her yönden sağlıklı, güvenilir, huzurlu bir toplum için Allah'ın ipine sımsıkı sarılmaktan başka çare görünmüyor.

Yazarın Diğer Yazıları