BARIŞ HER ZAMAN HAYIRLIDIR


Sözlerin en güzeli Kuran-ı Kerimden süzülmüş ne güzel bir söz. Barış her zaman hayırlıdır.
Ayetin tamamı şöyle:

Eger bir kadın kocasının geçimsizliğinden yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında onlara bir günah yoktur. Sulh hep hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve geçimsizlikten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Nisa 128)

Ayet geneldir. Ancak karı-koca arasındaki hakların anlatıldığı bir yerde bulunması ve bununla ilgili tavsiyelerin yer aldığı bir bağlamda söylenmesi çok etkileyici.

Bir yuva yıkıldığında arşın titrediği hadis-i şerifle sabittir. Şeytanın da en sevindiği durumlardan biridir karı-koca arasının açılması.
Çoğunlukla şeytanın vesvesesi ve ona uyan nefislerin ortak işbirliği ile yıkılan yuvalarda tekrar bir ışık, biraraya gelme gibi bir niyet belirdiğinde;  insi ve cinni şeytanlar bu sefer B planına geçiyor ve başlıyor fısıldamaya:
Ya eskisi gibi olursa?...
Ya tekrar...yaparsa
Ya şu olursa, ya pişman olursam...
İşte tam da bu noktada imdada yetişiyor ayeti kerime ve net bir cevap geliyor: Barış her zaman hayırlıdır .
Allah ve Rasulü (sav) 'insanların aralarını düzeltmemizi istiyorlar ki ; eşlerin arası belki de düzeltilecek araların en efdalidir...
Böyle bir durumda kenara çekilip 'aman biz karışmayalım' tarzı bir yaklaşım hiç doğru değil. Çünkü aynı surenin 35. ayetinde Cenab-ı Hak:
 

Eğer karı-koca arasının açılmasından endişeye düşerseniz bir hakem erkeğin tarafından, bir hakem de kadının ailesinden kendilerine gönderin. Bu arabulucu hakemler GERÇEKTEN BARIŞTIRMAK İSTERLERSE Allah karı-koca arasındaki dargınlık yerine geçim verir. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir. Herşeyin aslından haberdardır.

Bir başka mealde 'düzeltmek isterlerse(hakemler) Allah aralarını bulur' olarak çevrilmiştir ki bu çok büyük bir müjdedir .  

Demek niyetler halis olunca Allah(cc) da  kalpleri tekrar birleştirirmiş. O nun için ne imkansız ki?
 Kalpler Allah'ın elindedir ve kalpleri evirip çeviren O'dur . O(cc) her şeye hakkıyla kadirdir , siz yeter ki isteyin , yeter ki niyet yuvayı dağılmaktan kurtarma olsun ...

Ancak barışma devamında temiz bir niyet çok önemli. 
Ne olursa olsun mücadele edeceğim kararlılığı ve 
Karşılaşılacak en ufak bir sorunda ayrılmayı asla çözüm olarak görmeme ... çok önemli  .

Velhasıl boşanmanın eşiğinde olup ta kararsız kalanlara bir tavsiyedir:

Hiiç düşünmeye gerek yok !
İnanın ,
Barış her zaman hayırlıdır.
Barış hep hayırdır.

selma.41@windowslive.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Şub

Evlilik kutsal mıdır?

26Ara

O halde 'Happy birthday to you'..?

06Ara

Hayat eve sığmıyor artık!

20Haz

Bambu etkisi

15Nis

Koronaya manevi reçete