ÇÖLLEŞMİŞ ZİHNİYETTEN ÇORAK FİKİRLER - Selma ÖNALAN

ÇÖLLEŞMİŞ ZİHNİYETTEN ÇORAK FİKİRLER


İsmini zikretmek istemediğim bir gazeteci bugünkü yazısında... diye başlayacaktım söze ancak ismini verelim ki adres belli olsun , belki kendisine ulaşsın ? Yazının ismi " Bizim Diyanetten Erkeklere Müjde" yazar Emin Çölaşan .

Yazıda  Diyanetten bir yetkilinin internet sayfasında ' boşanma ' ile ilgili bir soruya İslâmiyet uygun verdiği fetva alay ve eleştiri konusu  yapılıyor .

Erkeğin hanımına belli şartlarda belli zamanlarda " boş ol " ya da " boşsun" demesi ile dini anlamda boşanmanın gerçekleşeceği gerçeği yerden yere vuruluyor. 

Şimdi yazının sahibine hatırlatalım :

Birincisi : Diyanet dine göre fetva verir , Adliye olmadığı için hükümleri Medeni Kanuna  göre değil Allah'ın kitabı ve  Sünnete  göredir .

İkincisi : Allah'ın kanunun adı şeriattır . İsmini telaffuz ederken bile sayenizde çekindiğimiz Şeriat ; sebebi saadet ve adalet - i mahzdır yani adaletin ta kendisidir .(*)

Üçüncüsü : Yazının sonunda , efendim " 21. yy da böyle şeyler olur muymuş , bu bir ilkellikmiş " zırvaları yer alıyor . ( kendisi de bu fetvaya  ZIRVA FETVA demiştir  ) 

Bizde cevaben deriz ki ; O alay ettiğiniz , kabul etmediginiz " boş ol " hükmü Kur'an' da geçer , hüküm  Allah'ındır dolayısıyla her asırda geçerlidir. Siz ister kabul edin ister reddedin asır   21 de olsa  32 de olsa değişen bir şey olmayacaktır .  Kur'an ve hükümleri taptazedir her asra bakar. 

Dördüncüsü : Yazar soruyor ; burası Suudi Arabistan mı ya da başka bir İslâm devleti mi , kabile devleti mi ? diye. 

Evet burası kabile devleti değil Türkiye Cumhuriyeti . Ancak halkın çoğunluğunu temsil eden ' dindar bir Cumhuriyet ' tir .

Beşincisi : Bu eleştirdiğiniz hükümlerin  yasalar karşısında bir geçerliliği yok üzülmeyin . Bunlar sadece herşeyin dinine , inancına uygun olmasını isteyenleri bağlayacak bir şey , muhatabı siz ve sizin gibiler değil!

Altıncısı: Bu konudan dem vurarak bazı kesimlerin kadına değer vermediği ya da az değer verdiği düşüncesini ;

" beşinci sınıf yaratıklar olarak gören ilkel kafalar var " 

cümlesiyle veriyor ve siz hala bu kafalara oy veriyorsunuz diyerek aşağılamasını noktalıyor. 

Kadını ve vücudunu reklam ve ticaret malzemesi yapan ; onun her alanda çalışmasını eşitlik ve değer vermek olarak gören ; açılıp saçılmasını özgürlük ve medeniyet addeden sizler ... Kadın böyle mi birinci sınıf insan yerine konuluyor ? Şeriatın  ruhsat verdiği çok eşliliği eleştirir , çok arkadaşlığı gizli gizli yapmakta bir mahzur görmezsiniz .. bu mudur kadına verilen değer ?

 " Şeriatın bir hakikatına bin ruhum olsa feda etmeye hazırım ." Said Nursî 

Bizim inancımız da böyle ! 

Saygı duyun istiyoruz .

Hani siz inançlara saygılısınız ya...

lafta kalmasın diyoruz .

* Risale-i Nur

selma.41@windowslive.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14May

Asılı Kur'an'ın aslı

13Şub

Evlilik kutsal mıdır?

26Ara

O halde 'Happy birthday to you'..?

06Ara

Hayat eve sığmıyor artık!

20Haz

Bambu etkisi