EKMEK İSRAFINA KESİN ÇÖZÜM - Selma ÖNALAN

EKMEK İSRAFINA KESİN ÇÖZÜM


Bir ülkede neden ekmek israfı olur?

İhtiyaç fazlası alındığı için.

Neden ihtiyaçtan fazla alınır? 

Ekmeğin yetmeyeceği düşüncesinden..

Aman gece acıkır da ekmek bulamazsam paniğinden!

Bunun altında da​​​​​ açlık korkusunun  yattığını düşünüyorum. Toplum olarak açlıktan çok korkuyoruz. Açlıktan karnına taş bağlayan bir Peygamberin (sav) ümmetinin böyle bir durumda olması da üzücü bir durum. Bir kaç saatlik aç kalma ihtimalinden (?) dolayı her gün milyonlarca ekmek zayi oluyor, yazık!

Oysa iki öğününü tamamlamış bir yetişkinin gece acıkmayı düşünmemesi gerekir. Sabaha kadar çekilen hafif açlıktan kimse ölmez. En kötü ihtimalle bir kaç saat az uyur geceyi değerlendirirsiniz, yapamadığınız işlerinizi yaparsınız fena mı? Kaldı ki evde ekmek olmadığında un ve makarna gibi alternatifleri de düşünmelidir.

İsrafın bir diğer sebebi de çöpe giden ekmeğin maliyetinin çok olarak görülmemesi. Aylık olarak toplamda 5 ya da 10₺lik bir kayıp, ekmeksiz kalma tehlikesinin yanında zarar olarak görülmüyor:)

Peki bu israf nasıl önlenir?

Aslında çözüm çok basit. Öncelikle herşeyde olduğu gibi niyet. Herkes bu konuda duyarlı olur ve bir lokma dahi olsa ekmeğimi ziyan etmeyeceğim bilinci oluşursa sorun çözülür.

Bunun dışında:

1- Dört kişilik bir aileye en az 2 en fazla 4 ekmek yeterliyse (herkes kendi ailesine göre bunu hesaplayabilir) "bulunsun yetsin de" mantığıyla değil "toplumca artık bu israfa son verelim" idealiyle gerekli önlemi almalı ve bunu yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Peygamber Efendimiz Aleyhisselatü vesselam bir hadislerinde bir kişilik yemeğin iki kişiye iki kişilik yemeğin dört kişiye yeteceğini söylüyor. Ekmek alırken bu Hadis-i şerif-i hatırlamak bile sorunu önemli ölçüde azaltacaktır.

2-Lokanta ve oteller için de  farklı çözümler düşünülebilirse de toplumun bilinçlenmesiyle oralarda da düzelme olacaktır. Sonucta onlar da halka hizmet ediyor. Ayrıca buralarda sırf bu işle ilgilenen bir personel olmalıdır, evde annelerimizin üstlendiği görevi yapacak..

3-Diyelim ki yanlış hesap yaptınız ve fazladan ekmek aldınız ya da o gün bir şekilde az ekmek tükettiniz ve ekmek arttı?

Hemen ekmeği istediğiniz büyüklükte dilimleyerek buzdolabı poşetine koyup buzluğa atın. Attığınız andaki tazeliğni muhafaza edecektir. Üstelik dilim halinde koyduğunuz için de kısa sürede çözülecektir.

Bunun bir başka yolu da ekmekleri küçük küçük lokma büyüklüğünde kesip fırında hafif pembeleşinceye kadar kızartmaktır. Soğuyunca yine buzluğa kaldırın. Elinizin altında, çıkardığınız an yiyebileceğiniz bir ekmeğiniz olacak. Hatta bunu biraz yağ ve baharatla harmanlayarak da yapabilirsiniz, cips tarzı. O da ayrı bir lezzet!

Bayatlayan ekmeği birçok şekilde değerlendirebilirsiniz. Galeta unu, ekmek pizzası, paparası vs..Bunu herkes biliyor.. Önemli olan ekmeği bayatlatmamak. Dikkat ederseniz öneriler de ekmeği taze tutmak amaçlı.

Yoksa istisnalar hariç bayatlayan ekmek gözden çıkarılıyor. Kimse onu değerlendirme çabasına girmiyor, martılara vermek varken..

Şimdi bütün bunları biz de biliyoruz derseniz ben de derim ki;bilmek yetmiyor önemli olan icraat, önemli olan her İşte olduğu gibi bildiğiyle amel etmek.

Bu yazı da zaten bilinenleri tekrarlamak için değil sorunun büyüklüğüne, önemine dikkatleri çekmek; çözümün basit tedbirlerde  olduğunu göstermek ve toplumun bilinçlenmesine  vesile olmak amacıyla yazıldı.

selma.41@windowslive.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14May

Asılı Kur'an'ın aslı

13Şub

Evlilik kutsal mıdır?

26Ara

O halde 'Happy birthday to you'..?

06Ara

Hayat eve sığmıyor artık!

20Haz

Bambu etkisi