KADINLARIN GÜNÜ - Selma ÖNALAN

KADINLARIN GÜNÜ


Kendimi bildim bileli 8 Mart’ a karşı hiç bir ilgi duymadığım gibi gereksiz de bulmuşumdur .
Bugün bu “özel” günle ilgili öğrendiğim bir bilgi , bu konuda haklı olduğumu ispatladı ve bu satırları yazmama vesile oldu.

8 Mart' ın asıl adı “ emekçi kadınlar günü” imiş .(ki emekçi tabirini de hiç sevmem ) Zaten çalışmayan bayanlarla bir ilgisi de yokmuş bu günün , bizi kandırmışlar : )

Yarası olan gocunur veciz sözü aklıma geliyor böyle zamanlarda .
Çünkü benim mensubu olduğum din ve onun tezahürü olan medeniyet , kadına hiçbir toplumda , hiçbir sistemde olmayan değeri vermiştir.
Verilmiş hakkı aramama gerek yok.

Kadının açılıp saçılmasını , kadının çalışmasını özgürlük ve değer olarak gösteren mimsiz , nursuz medeniyetin oyunlarına gelmeye hiç gerek yok !
Mağdur edebiyatına gerek yok .
Kadın-erkek eşittiri savunup olmayacak işlerde çalışıp kendini heder etmeye gerek yok …

Kim bilir ne anlamlar içeren , ne hikmetler barındıran “Kadın erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmıştır “ ı gündeme getirip oradan İslâmı eleştirmeye gerek yok !

Kadının - erkeğin ; bitkinin - eşyanın herşeyin - herkesin ; hukuku , görevi , sorumlulukları , miktarı - ölçüsü .. herşeyi
Herşeyi yaratanın Kitabında belirtilmiş ; Kitabın hocası ile en güzel şekilde örneklendirilmiş ve uygulanabilir olduğu ispat edilmiştir .

Tasalanmaya gerek yok .

Allah'ın kadına bahşettiği fizyolojik , psikolojik özellikleri , lütufları kadının kendindenmiş  gibi göstermeye , kadını bir nevi ilahlaştırmaya 
Hiç gerek yok .

Allah katında üstünlük kadın ya da erkek olmakla değil , takva iledir .

***

"Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim.Siz kadınları Allahın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır...

VEDA HUTBESİ'nden...

selma.41@windowslive.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14May

Asılı Kur'an'ın aslı

13Şub

Evlilik kutsal mıdır?

26Ara

O halde 'Happy birthday to you'..?

06Ara

Hayat eve sığmıyor artık!

20Haz

Bambu etkisi