Selma ÖNALAN

OKUMANIN ZARARLARI

Selma ÖNALAN

  • 332

İnsanlar sürekli birbirine çok okuma konusunda tavsiyelerde bulunur ve birbirlerini, okumaya teşvik ederler.

Doğru.

Okumak iyidir.

Ancak ne okuduğun  , ne kadar okuduğundan çok daha önemlidir.

Okuduğunun ne kadarını uyguladın ,ne kadarını  hayata geçirdin  hepsinden önemlidir ya.. o ayrı konu. Gelelim asıl mevzuya.

Önüne geleni yiyen , dile geleni diyen  insan nasıl zarar ederse , aynen öyle de eline geçirdiğini okumak da faydadan çok zarar verir kanaatindeyim.

Bir yetişkin yanlış bir düşünceyi sorgular , ayıklar , kolay kolay etkilenmez  ancak dünyayı daha yeni tanıyan çocuk veya genç ne verilirse onu alır ve buna göre yavaş yavaş kişiliği ,hayat görüşü şekillenir. O yüzden anne babaların bu konuda çok dikkatli ve yol gösterici olması gerekir. Aksi takdirde bunun önünü alamazlar. Ben ; Aziz Nesin vb. isimler , yayınlar okuyup ta ateist olan bir genci bilirim mesela.. 

Şimdi , bu çocuk keşke o kitapları okumasaydı da cahil (!) kalsaydı diyesim geliyor. Keşke okumasaydı da taklidi imanı ile iman sınırı içinde kalsaydı yalan mı ?

Ya da onları okuyacağına kainatı okusaydı da hem dünyası hem ahireti kurtulsaydı ahh...

Çocuklar için durum böyle. Ancak büyükler için de tehlike yok değil. Daha kendi nefsini ıslah edemememiş insanları okuyup , dinleyip  yanlış yola sapanları gördükçe gerçek Âlimlerin , Allah dostlarının yani özleri okumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorum.

Okuyun efendim öncelikle  İmam Gazaliyi okuyun , İmam - ı Rabbani 'yi okuyun , İbrahim Hakkı Hz. lerini , Said -i Nursi 'yi ... okuyun.Özlerle beslenin. İnancınız kavileşsin.

Eğer bu şekilde bir yol izlerseniz daha sonra merak ettiğiniz kişileri okumanızda öyle zannediyorum olumsuz bir durum olmayacaktır.Zira temeli sağlam bir bina kolay kolay çökmez.

Yorumlar 1
Cihan YILDIZ 12 Ekim 2017 23:02

Tüm yazılarınız harika. Elinize sağlık.

Yazarın Diğer Yazıları