TEMA VAKFI, İHSANGAZİ VE ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT


Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) İhsangazi ve öğrenciler için önemli bir fırsat. İhsangazi Ilgaz dağı eteklerinde kurulmuş şirin bir ilçedir. Doğal güzelliklerinin yani sıra gelişmekte olan ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilçedir.

Son Dönemde ilçelerin kalkınması ve il merkezlerinde öğrenci sayısının artması sebebiyle, ilçelere Fakülte ve Meslek Yüksek Okulu (MYO) açma kararı alınmıştır. İlçemizde de Kastamonu Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksekokulu  eğitime başlamıştır. İhsangazi Meslek Yüksekokulu 3 bölüm ve 600’e yakın öğrenci sayısı ile eğitim vermektedir.

Meslek Yüksekokulunun ilcemizde yeni açılmış olması ve sosyal aktivitelerin yetersiz olması sebebiyle öğrenciler boş vakitlerini değerelendirme konusunda sıkıntı  çekmete İşte burada TEMA Vakfı İhsangazi Gönüllü Sorumluluğu devreye girmekte ve öğrenci arkadaşlarımızın zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmaktadır. TEMA Vakfı  öğrencilerin kişisel girişimlerine katkı sağlamakta ve kendilerine sosyal ortamlar yaratmaktadır.

TEMA Vakfı ülkemizde 1992 yılında kurulmasına karşılık ilçemizde 2014 yılında faaliyette bulunmaya başlamıştır. TEMA vakfı sosyal, kültürel, bilimsel birçok etkinlik ile gönüllülerinin karşısına çıkmaktadır. Şüphesiz ilçemizde de bu durum geçerlidir. TEMA vakfı İhsangazi gönüllü sorumluluğu olarak yapılan faaliyetlerde doğayı korumanın yanında doğa sevgisi ve doğa bilinci oluşturmak için çalışmaktadır. Vakfın fidan dikmek dışında farklı etkinliklerde de bulunabileceği gerçekleştirilen faaliyetler ile tüm ilçeye gösterilmiştir. Anaokulunda çocuklara doğa sevgisi aşılamak için yapılan çizim çalışmaları, sokak hayvanları için çevreye bırakılan yiyecekler, huzurevi ziyaretleri, farklı kültürleri tanımak amacıyla düzenlenen şehir gezileri bunlara önemli bir örnektir.

TEMA Vakfı’nın ilçe için önemine tekrar değinecek olursak, TEMA Vakfı ilçe sorumlusu ve gönüllüleri bulundukları her ortamda (toplantı ve konferanslarla ilçenin kültürel ve coğrafi özelliklerini tanıtarak ilçe kültürünün tanınmasını en iyi şekilde sağlamaktadır. Bu da ilçenin gelişimi için önemli bir etkendir.  TEMA vakfı ilçede yapmış olduğu faaliyetleri gerek basın gerekse sosyal medya uzerinden tüm Türkiye ile paylaşmakta. Hem ilçenin hemde yapmış olduğu faaliyetlerin tanıtımını yapmaktadır.

Vakfın öğrenciler için önemini anlatmaya tekrar dönecek olursak, TEMA Vakfı öğrencilerin doğa için faydalı işler yaparken onların kendilerini de geliştirmelerine destek olmaktadır. Öğrencilere doğa ve hayvan sevgisi yanında kültürel ve bilimsel bilgilerde vererek kendilerini en iyi şekilde ifade etmelerini sağlamaktadır. Vakfın düzenlemiş oluğu konferanslar da öğrencilere sunum yapma şansının verilmesi de güzel bir örnektir.

TEMA Vakfı İhsangazi Gönüllü Sorumluluğu, yapmış olduğu sosyal sorumluluk projelerinde öğrencilere de görev vererek onların sorumluluk bilincinin gelişmesinede yardimci olmaktadir.

Vakfın ekip çalışması ile işleyen faaliyetleri sayesinde öğrenciler ekip çalışmasını ve ekip ruhunu öğrenmekte, faklı kişilik ve kültür yapıları ile karşılaşarak toplumu ve insanları daha yakından tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Bunun yanı sıra TEMA Vakfı’nın çeşitli zamanlarda düzenlemiş olduğu toplantılar sayesinde 81 ildeki gönüllüler ile  bir araya gelmekte ve fikir alışverişinde bulunmaktadırlar. Bu da öğrencilerin ufkunu geliştirmekte,özgüvenlerini artırmaktadır.

Sözlerime burada son verirken gerek İhsangazi, gerekse ilçedeki öğrenciler için büyük öneme sahip TEMA Vakfı’na ilçe halkının ve öğrencilerin gerekli desteği göstermelerinin önemini belirterek TEMA Vakfı İhsangazi Gönüllü Sorumluluğunun “Bugünümüzü yarınlar için yeşertiyoruz”  sloganıyla sözlerime son veriyorum. 


Saygı ve Sevgilerimle. 

sukrubitkin@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!