KASTAMONU GÜNLERİBaşkentte Kastamonu Günleri  isimli etkinlik var şu sıralar. Birbirinden değerli konukların katıldığı, memleketimizin değerlerinin tanıtıldığı çeşitli organizasyonlar, bu etkinlik kapsamında yer alıyor.

Yine memleketimizin değerlerinin tanıtıldığı başka bir çalışma ise bu ay içerisinde gösterime girecek olan “Manda Yuvası” ile İlyas İlbey ve ekibinden geldi.

Konu Kastamonunun tanıtımı olunca, Başkentte Kastamonu Günleri etkinliğinin onur konukları arasında İlyas İlbey ismide, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın ve Kastamonu Dernekler Fedarasyonu Başkanı Hasan Şen ile birlikte bulunuyordu. Etkinlik açılış programında  İlyas İlbey'e bu çalışmasından dolayı plaket verilmesi yer alırken, her ne olduysa bu plaket verilmesi kısmı programdan çıkarıldı. 

Vatan Gazetesi köşe yazarı Murat Çelik, yazısında bu durumu konu edinmişti. İlyas İlbey’in Kastamonu Dernekler Fedarasyonu Başkanı tarafından aranarak programdan plaket verme kısmının iptal edildiğinin bildirilmesini anlatıyor ve devam ediyordu. Hasan Şen'i aradım “Nedenini bilemiyorum, valilik özel kalemi tarafından arandım” cevabını aldım. Vali aranıyor, oradan gelen mesaj ise “ Dernekler Federasyon başkanı ile görüşsünler” .

Ortada basit bir soru var fakat ellerinde pimi çekilmiş bir bomba varcasına herkes birbirine atıyor. Aslında bu sorunun cevabı çok ileri zeka veya profesörlük isteyen bir şey değildi.

Manda Yuvası filmi Kastamonu halkınında beklemediği bir proje olmuştu. Çünkü Kastamonu da yetişen işadamı, sanatçı ve bürokratlar ne yazık ki Kastamonuya bir vefa çalışması yapmıyordu. Bakın filmin yapımcısı ve başrol oyuncusu İlyas İlbey, M.Yaşar Dilsiz’in yaptığı özel röportajda bu durumdan nasıl söz ediyordu;

“…. Yıllarca devlet sahipsiz bırakmıştır hala da sahipsizdir, mağdurdur. İstanbul da bulunan Kastamonu lu iş adamlarımızda sahiplenmediği için memleketimiz milim ileri gidemiyor. Herkes özüne dönüp ben memleket için ne yapıyorum diye bir baksın. 

Biz neden yaptıramıyoruz diye kendimize sormuyoruz. Yıllardır hep aynı isimler vekil olarak Kastamonu yu temsil ediyor ama Kastamonu ya ne verdiklerine bakıldığında hiçbirşey yok… O halde biz neden aynı isimlerle devam ediyoruz, niye memleket için mücadele edecek adamlar çıkarıp göndermiyoruz oralara. Bakıyoruz İstanbul da birçok isim var mevcut iktidarla içli dışlılar ama memleketlerine bu ilişkiler ne sağlıyor ? Sorgulanmıyor... Siyasilerimiz de basiretsiz durumdadır… Kastamonu yu işadamı, sivil toplum ve siyasetçiler birlikte geliştirmelidir…”

Sen Kastamonu tanıtımının yetersizliğinin sebebini bu derece açık sözlülükle dile getireceksin ve Türkiye nin her kırsalında gerçekleşen, köylüyü türlü vaatlerle kandırıp HES projesi yapılmasını filminde konu edindireceksin, onlarda sana plaket verecek ?

Hepsini bir tarafa bırakın…

Siz Türkiye de sanatçıya hak ettiği değerin verildiğini ne zaman gördünüz ki ?

sukru.yilmz@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 2

  • FULYA | 12 Şubat 2015 18:24

    neye değer veriliyor ki sanatcıya verilsin ? cok dogru yazmıssınız üstadım.

  • OGÜN | 12 Şubat 2015 09:24

    tebrik ediyorum sizi hayranla okudum,özümüze dönmeliyiz geldiğimiz yerleri geldiğimiz koşullarıgöz önünde bulundurmamız gerekır.böylesine yazılarınızın devamını bekliyoruz.

YAZARIN SON 5 YAZISI
27Tem

ALEVİYİM AMA ATEİSTİM !!

11Şub

KASTAMONU GÜNLERİ