The Economist’in Emoji Oyunu - Ümit CABBAR

The Economist’in Emoji Oyunu


       Değişen dünyanın yeni oyuncuları, sahnedeki yerlerini almaya başlamışlardı. Şimdi ise oyuncuların oyunlarını devreye koyma vakti geldi. Yüzyıllardır yeni dünya düzeni kurma hayalleri içinde yanıp tutuşan karanlık perdenin aktörleri, Türk İslam alemini alt etmenin, Ortadoğuyu himayelerine almanın planlarını yaptılar hep. 1. Dünya savaşıyla İngilizlerin sözlerine kanan Şerif Hüseyin’in torunları bugünde aynı aldanmışlıkla, tatlı hülyalara dalarak güçlerini birer birer küffara kaptırıyor. Selman bin Abdülaziz’in oğlu da bunlardan biri. Babası, Trump’u başüstünde karşılayıp bohçasını doldurarak gönderdi beyaz sarayına. Oğlu Muhammed bin Selman da ipleri eline alır almaz saldırmaya başladı batının çıkarlarına karşı olanlara. Lübnan devlet başkanını istifaya zorladıklarından hiç şüphe duymuyorum. Suikast sonucu babasını kaybeden bir devlet başkanının, yeni tehditlere göğüs gerememesini de artık korkuya mı sayarız başka bir hale mi bilemiyorum.

       Ortadoğu’nun Paris’i sayılan Beyrut belki de son güzel günlerini yaşıyor. Umutsuz olmak yada pervasızca savaş çığırtkanlığı yapanlardan olmak elbette istemem ama durum bunu gösteriyor.

*******************

       Her yıl kasım aylarında kapak tasarımlarıyla adından sıkça bahsettiren The Economist dergisi, ne hikmetse kurguladığı kapaklar ve kehanet içerikli yazılarıyla sözde tahminlerde bulunuyor. 2016 kapağında resmettiği dünya liderleri konulu kapağında da tahminler yürütmüş, bazılarını tutturmuş bazılarında ise başarısız olmuştu.

       Geçen gün yine 2018 temalı bir kapak tasarımı yapmışlar. Derginin bu sayısında kimler yok ki;

İşid'in mimarlarından ABD'li senatör John McCain, dünyanın gidiş hattını en çok etkileyen kişiler arasında gösterilen Rem Koolhaas, Putinin rakibi görülen Alexei Navalny, Hong Kong'un kadın lideri Carrie Lam. Ama bu seferki baskı evvelkilerden bir hayli farklı, hatta sıradışı. Dergi bu sayısında, son dönem mesajlaşmada hepimizin kullandığı emojileri kullanarak bazı subliminal mesajlar vermiş. Bende bu ifadelerden anlamlar çıkarmaya çalışarak bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.

       İlk sıralarda yer alan bir Özgürlük anıtı göze çarpıyor ve hemen yanında ki emoji Trump’u resmediyor. Anıtın rengi beyaz burada ABD için güzel günlerin geleceğine, beyaz sarayın dünyayı etkisinde tutacağına ve sinirli görünen trump’un ise olaylara karşı öfkeli ve sert tutumundan bahsedilmiş.

       Avrupa birliği bayrağına yer verilmiş fakat bir yıldız düşmüş düşen yıldız AB den ayrılan İngiltere olsa gerek, bu kopmalar AB'yi sıkıntılı günlere sevk edecek gibi görünüyor. Alt sıranın sol başında yer alan mutsuz insan ve Finans’ı temsil eden emoji’de yeni yılın ekonomik sıkıntılarla dolu olacağına birçok sanayi ve finans kurumunun hezimete uğrayacağını simgeliyor. Sarı renkteki araç tipik bir vosvos, bunda da Almanya ya bir ikazda bulunulmuş. Ağır toplardan Wolskvagen yine tehdit altında.

       Bu sırada yer alan turuncu saray klasik moskof mimarisi. Kızıl meydanda bulunan devlet binaları resmedilmiş ve sahnenin oyuncularından olan Rusya ya itam da bulunarak 2018 deki seçimlerde Putin ve  Alexei Navalny karşılaşmasına dikkat çekilmiş. Yeşil bir tank ve namlusunun ucunda bir kraliyet  tacı yer alıyor. Burada İngilizlere bir uyarı yahut yeni askeri bir hamlenin startı verilse gerek.

       3. sırada çağımızın nükleer oyuncakları olan şımarık çocuğu Kim jong yer alıyor. Piramitler yanında deve ve hemen yanında nükleer bir patlamaya yer verilmiş. Mısırın darbeci lideri ve malum kürenin başındaki isim Sisi anlamlandırılmış. Deve ise Ortadoğu yu anlatıyor, muhtemeldir Arabistan ve Lübnan. Şiddetli patlama emojisi ise olası savaşın ifadesi. Aralara mana çıkarılamayacak zor ve saçma emojiler serpiştirilmiş, ama hepsinin bir anlamı elbette var. 

      4. Sırada yer alan savaş uçağının hemen altında bir köprü görünüyor, kanımca boğaz köprüsünü resmetmişler. Bu emoji Boğaz köprüsünün havaya uçurulduğunu anlatan çizgi filmi çağrıştırdı bana.

     5. Sıranın ilk başında su üstünde seyreden bir bot ve üzerinde insanlar görülüyor. Bu emojide ya yeni saldırılar sonrası ülkelerini terk eden mültecileri yada sıcak denizlerde askeri operasyonları ifade etmişler. 

       Aynı sırada yer alan roma dönemine ait bir dikit, Fransızlara ait eyfel ve yanıbaşlarında İsrail başbakanı netanyahu görülüyor. Netenyahu yeni dönemde daha etkili olacak, diplomaside çok başarılı lider olarak tanımlanan netenyahu, B.O.P'nin gerçekleşebilmesi için elinden gelen tüm kozları  önümüzdeki sene oynayacak. Robot emojisi asrın savaşları artık askeri ve karadan değil bilim ve makina kullanılarak güç dengeleri üzerinden yapılacağına işaret ediyor. 

       6. sırada yeşil renkteki kıta Afrika olsa gerek. Yeni dünyanın hamleleri arasında afrikayı boş bırakmak asla yok, zaten bunun olmaması da gerekir malum Türkiye’nin Afrika hamleleri birçoklarını rahatsız etmişti,Türkiyenin önünün kesilmesi gerekir değilmi ?

      Sıranın devamında yer alan ve en çok dikkatimi çeken emoji ise Yahudilik, Hristiyanlık ve üzerlerine çıkmış İslam’ın Hilali. Burada demiş ki tasarımcı, Dikkat edin yükselen bir güç var. Böyle giderse bizlerin üzerine çıkacak. Bu güç hilalden de anlaşılacağı üzerine büyüyen Türkiye. Endişelerini bu emojide açıkça ifade etmişler. DNA sarmalına yer verilen emoji gen değişikliklerinde çığır açılacağı yeni buluşların ortaya çıkacağını belki de insanın sıhhat üzerindeki en büyük devrimi gerçekleştireceğine yer veriyor.

       En alt sıranın sonunda britanyanın sembolü bir taht yanında ise yeni dünyanın enerji üzerinde yoğunlaşacağı ve elektrikli araçların her alanda hakimiyetine işaret ediyor.

       Daha neler neler neler….

       Bu yazımı okuyanlardan birçokları yine anlamlandıramayarak beni tenkit edecek, bunu çok iyi biliyorum. Ama yazmadan da edemiyorum. Bu yazdıklarımın gerçeği yansıttığına dair kesin bir ifade de elbette bulunamam, sadece kendime has tahminlerim ve yorumumdan öteye gitmez.

       Şunu çok iyi biliyorum, kaygı endişe ve korku manasında değil, kaçınılmaz bir gerçek olduğu için ifade gereği duyuyorum. Büyük yıkımlara sebep olacak 3. Savaş dünyayı tehdit ediyor. Şimdiye dek insanlığın hiç olmadığı kadar zararlar göreceği, büyük hatta en büyük buhran İnsanlığın kapısı eşiğinde.

       Devamı bir sonraki yazımızda….

ucabbar@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • User | 06 Aralık 2017 10:27

    İlginç !

  • Burak | 23 Kasım 2017 22:37

    Ustad gercekten cok saglam tespitler olmus. Heyecanla okudum yazinizin devamini bekliyoruz.

  • vatandaş | 23 Kasım 2017 16:14

    iyi yorumlamışsınız hocam

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Ara

Son Savaş !

20Kas

The Economist’in Emoji Oyunu

08Ağs

Karanlık Dehliz

04Tem

Anlaşılamayan şey "Hikmet"

05Haz

Son Kale Düşene “Katar”